Peter Östmannia loukkaa jo käsite "pakkoruotsi"
Luin hiljattain lehdestä kuinka Kristillisten puheenjohtajaa, Peter Östmannia, loukkaa jo käsite "pakkoruotsi". Voi voi Peter. Tämä on nyt vain kestettävä sinunkin tämä "loukkaus". Minkäköhän nimen sinä haluaisit tälle pakolliselle ruotsin opiskelulle kun se niin kovasti sinua loukkaa?
En ole sinua millään tavoin vastaan, mutta meillä on aine jota tulee kutsua sanalla "pakkoruotsi". Se on inhottu aine yleisesti maamme lasten ja nuorten keskuudessa. Miksiköhän näin on? Ehkäpä siksi että pakkokieli koetaan vahvasti poliittiseksi kieleksi, ja jonka pakollisuus KOKO maassa on vähintäänkin erittäin kyseenalainen. Pakolla ei muutoinkaan saada yleensä hyvää aikaan.
Pakkoruotsi poistuu ajallaan. Katainen ja Stubb sekä Östman vielä tämän näkevät. Heidän valtakuntansa ei ole ikuinen. On nöyrryttävä ja etsittävä aitoa kansakunnan hyvää, eikä alistua vääränlaisille raiteille. Raiteille, jossa totuuden ääni unohdetaan eikä suostuta myöntämään että aika on ajanut pakollisen ruotsin ohi jo satoja vuosia sitten. On turhaa jähmettyä menneiden vuosisatojen ikeeseen ja puolustaa sitä mitä kansa ei enää halua ja ennen kaikkea tarvitse. Kokoomuksen nuorisojaostossa on uutta virtaa. Pian on tulossa uusii sukupolvi päättäjiä ja yhteiskuntamme mädännäisyydet revitään rikki.
Koulu ja kristilliset
Kunvor Gronman
2
144
Vastaukset
- Tyvär inte
Luuletko todella, että elämä menee parempaan suuntaan? Ehei, ihmisten itsekkyydellä ei ole mitään rajaa. Vääryys vallan saapi, sanoo virsirunoilijakin, ja siihen suuntaan mennään kovaa kyytiä.
- Huhhahheijaaa
www.pakkouskonto.fi -hanke kiinnittää huomiota siihen, että ev.lut. kirkon jäsenillä ei ole mahdollisuutta valita koulussa uskononopetuksen ja elämänkatsomusiedon välillä. Näihin asti on ollut mysö painostusta osallistua ev.lut. uskonnonharjoitukseen, kuten koululaisjumalanpalveluksiin ja (päivänavauksen paikalla oleviin) aamuhartauksiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1875085Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,254472Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993137Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2593039Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1452941- 522541
- 271939
- 561873
- 771824
- 221787