Mitähän mahtaa tarkoittaa seuraavanlainen:
Nuorempi koirani nuolee joka päivä vanhemman koirani naaman, korvat, kuonon. Vanhempi antaa nuolla vaan, sitä ei häiritse. Ja äsken kun huusin nuorempaa luokseni, se tuli ja nuoli myös minun naamani :)
Onko kyseessä jokin hoivavietti, vai voiko se olla jonkinlainen alistamisele? Toisen koiran naaman "pesu" tapahtuu yleensä rauhoittumistilanteessa kun leikit on leikitty ja aletaan kölliä sohvalla, silloin nuorempi asettuu vanhemman viereen ja pesee vähintään toisen korvan, koko kuonon kirsuineen ja silmät :)
Koira pesee toisen naaman
9
9274
Vastaukset
- voi google
Koirat nuolee naamaa ja tulevat siitä iloiseksi, samoin koirat nuolevat usein vanhemman koiran naamaa, se on täyttä ystävyyttä ei mitään alistamista.
"Koirat muistuttavat meitä ihmisiä siinä, että koskettaminen on niille tärkeää: ystävällisissä väleissä olevat koirat nukkuvat usein lähekkäin ja saattavat nuolla toistensa päätä ja korvia. Läheisyys vahvistaa tunnesiteitä." - Pikemminkin
alistumis- kuin alistamisele. Nöyrin palvelijanne on käytössänne, nauttikaa elämästänne, milord. ;D
- 3 koiraa
Miksi ihmiset miettivät lähes mistä tahansa koiran käytöksestä, että onko se nyt alistamista? Koira on kaikessa erinomaisuudessaan myös aika simppeli olento, jonka elekielen ja käytöksen ymmärtäminen ei ole mitään rakettitiedettä.
Kun koira nuolee toisen koiran naamaa, on pohjimmiltaan kyse pentumaisuuden osoittamisesta toista kohtaan. Aikuisen koiran suupielien nuoleminen perustuu aikuisen koiran oksennusrefleksin kännistämiseen. Näin pentukoira saa puoliksi sulanutta ruokaa siinä vaiheessa, kun se opettelee syömään kiinteää ruokaa. Tästä käyttäytymisestä on sitten kehittynyt koirien välinen hyvä ele, joka käsittää koko naaman nuolemisen. Se viestittää hyvää turvallista fiilistä sekä miellyttämisen ja yhteenkuuluvuuden tunnetta.
Koirakirjoja on kirjastot pullollaan. Niitä saa ihan ilmaiseksi luettavakseen. Muistan kun lapsena sain tiedon siitä, että meille otetaan koiranpentu. Ryntäsin heti kirjastoon ja lainasin kasan kirjoja koirista. Ja luin ne myös läpi. Suosittelen koirakirjojen lukemista JA koirakursseilla käymistä. - kaikki kelpaa
Nuolevat kaikkea kuten Karvisessa Osku ja kuola valuu. Se kertoo kaiken koiran sielunelämästä.
- eitodellakaankelpaa!
Hei Dog Hater sieltä Littoisista!
Nimimerkkisi "kaikki kelpaa" onkin tällä kertaa hyvin osuva. Sullehan kelpaisi kuka tahansa nainen, edes joku, joka suostuisi pitämään sinua hyvänä. Mutta kun sulla ei ole ketään................- hah hah
Muista ne lääkkeet, lapsena otetut ei enää auta.
Dh saattoi mainita, että hänelle kelpaisi joku nainen, ei kuka tahansa, itse en ole naista vailla. Kummasti vaan sinulla nuo aiheet aina kiertyy puutteeseen... - turhaan sanot muuta
hah hah kirjoitti:
Muista ne lääkkeet, lapsena otetut ei enää auta.
Dh saattoi mainita, että hänelle kelpaisi joku nainen, ei kuka tahansa, itse en ole naista vailla. Kummasti vaan sinulla nuo aiheet aina kiertyy puutteeseen...Kaikki tietää että olet Dh.
Nyt vastaat että olet vainoharhainen. Kun et voi muutakaan. - kokeile vaikka
turhaan sanot muuta kirjoitti:
Kaikki tietää että olet Dh.
Nyt vastaat että olet vainoharhainen. Kun et voi muutakaan.Varmasti ne lääkkeet auttaa vieläkin, ei niitä turhaan sinulle oltu määrätty. Tajuat sitten varmaan itsekin vainoharhaisuutesi, nyt vaan nolaat itsesi päivittäin.
- 1+14 (ap)
Näinhän minä ajattelinkin, mitä vastauksia tuli. Jotain hoivaa/ystävyyttä. En ihan päällimmäisenä ajatellutkaan alistamista, oli vaan yksi vaihtoehto kun en oikeaa syytä tiennyt. Mutta kiitokset vastaajille.
:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 773164
- 492400
- 322107
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa4812092- 1371859
- 311735
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313291661Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne91526Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani61234Vanhemmalle naiselle
Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam441222