-98 Primera farmari 2,0 l moottorilla

MJK.

Miten paljon autoa pitää purkaa, että pääsee käsiksi starttiin ja saa sen pois, kun sitä ei näe alta, eikä päältä, vain yksi kiinnityspultti on näkyvissä.
Startti kesti 312000 km.

5

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shurtygo

      Ei yhtään.

    • MJK.

      Aika vaikeaa on irroittaa startti, jos kiinnityspulttia ei näe, eikä mahdu edes käsi, että löytäisi mutterin paikan

    • MJK.

      Aikapaljon pitää purkaa, startin irroituksen takia on otettava kaasuläpän ja ilmanputsarin välinen putki pois, jotta pääsee käsiksi startin kiinnityspultteihin. Kun startti on irti tulevat sähköjohtojen mutterit näkyviin pakoputken vieressä, muuta startin saamiseksi pois on pakoputken etuosa poistettava ja ainakin yksi tukirauta. En ole päässyt vielä niin pitkälle purkamisessa, että startti olisi kädessä. Voi olla, että oikea vetoakselikin pitää irroittaa. Joka tapauksessa ei mikään pikkuhomma.

      • Ikävä homma

        Itse en irrottanut vetoakselia tai pakoputkea. Yhden tukiraudan irrotin.
        Ruuvien irrottamisen jälkeen starttia joutui kyllä pyörittelemään monella tavalla ennen kuin sen sain oikeasta aukosta soviteltua pois.

        En tiedä onko eri malleissa esimerkiksi erilaisia pakoputkia, jotka aiheuttavat enemmän purkamista.


    • Ikävä homma

      Itse irrotin startin 2 ruuvia ylhäältä käsin. Kyllä ne sieltä löytyy, kun vain ensin paikannat startin.

      Alapuolelta irrotin pohjan suojalevyjä ja muistaakseni yhden tukiraudan, joka oli edessä moottorin takaosassa. Alapuolelta startin johdot sai irrotettua ja itse startin pujoteltua pois. Mielikuva on, että myös startin ruuvejä pystyi ruuvaamaan alapuolelta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      257
      8960
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      311
      6237
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1340
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1291
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1101
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      78
      949
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      857
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      778
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      310
      680
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      676
    Aihe