-98 Primera farmari 2,0 l moottorilla

MJK.

Miten paljon autoa pitää purkaa, että pääsee käsiksi starttiin ja saa sen pois, kun sitä ei näe alta, eikä päältä, vain yksi kiinnityspultti on näkyvissä.
Startti kesti 312000 km.

5

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shurtygo

      Ei yhtään.

    • MJK.

      Aika vaikeaa on irroittaa startti, jos kiinnityspulttia ei näe, eikä mahdu edes käsi, että löytäisi mutterin paikan

    • MJK.

      Aikapaljon pitää purkaa, startin irroituksen takia on otettava kaasuläpän ja ilmanputsarin välinen putki pois, jotta pääsee käsiksi startin kiinnityspultteihin. Kun startti on irti tulevat sähköjohtojen mutterit näkyviin pakoputken vieressä, muuta startin saamiseksi pois on pakoputken etuosa poistettava ja ainakin yksi tukirauta. En ole päässyt vielä niin pitkälle purkamisessa, että startti olisi kädessä. Voi olla, että oikea vetoakselikin pitää irroittaa. Joka tapauksessa ei mikään pikkuhomma.

      • Ikävä homma

        Itse en irrottanut vetoakselia tai pakoputkea. Yhden tukiraudan irrotin.
        Ruuvien irrottamisen jälkeen starttia joutui kyllä pyörittelemään monella tavalla ennen kuin sen sain oikeasta aukosta soviteltua pois.

        En tiedä onko eri malleissa esimerkiksi erilaisia pakoputkia, jotka aiheuttavat enemmän purkamista.


    • Ikävä homma

      Itse irrotin startin 2 ruuvia ylhäältä käsin. Kyllä ne sieltä löytyy, kun vain ensin paikannat startin.

      Alapuolelta irrotin pohjan suojalevyjä ja muistaakseni yhden tukiraudan, joka oli edessä moottorin takaosassa. Alapuolelta startin johdot sai irrotettua ja itse startin pujoteltua pois. Mielikuva on, että myös startin ruuvejä pystyi ruuvaamaan alapuolelta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      275
      4699
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2877
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      34
      2871
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1816
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1664
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1190
    Aihe