Valaisen aikaisempaa kirjoitustani. Aiomme siis ostaa tontin ja rakentaa siihen paikalla tehden omakotitalon tiili tai puu verhoiltuna ja myydä se asiakkaalle. Eräillä talopaketti firmoilla ollaan oltu pystyttämässä ja siellä olen usein törmännyt virheisiin.En ainakaan itselleni ikinä ottaisi lego taloa. Paikalla tehtynä näen paljon enemmän positiivisia puolia ,kun valmiiksi ostettuna.Ei se talon tekeminen paljoakaan kauempaa kestä, vaikka sen tekee pysty puusta.Näkyyhän siinä se käden jälki ja tietää mitä on tehnyt.
Paikalla tehty puutalo
pete
84312
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Taitamattomat pytyttäjät, jotka sitten omanarvon tunnossaan kuvittelevat kykenevänsä gryndaamaan pitkästä paikallarakentaen "laadukkaan" talon. Voi luoja, jollei se onnistu valmiista osista, miten se voisi onnistua alustapitäen. Ja joku raukka viellä joutuu siitä harjoitustyöstä maksamaan "kun olette ollut muutamia talopaketteja pystyttämässä".
Kun kirjoittaa kärkevän arvostelun, on syytä varmistaa että omat taidot edes kirjoittamisen suhteen on joltisestikin hallinnassa!
"Ketähän ne virheet mahtaa..." Olisikohan "kukahan"...
Palatakseni edelliseen, se joka jaksaa valittaa kirjoitus virheistä, se ei ole olennaista tässä keskutelussa vaan se mitä aiemmin kirjoitin.
eikä oikein muuhunkaan - mutta haluavat jotenkin "osallistua" no pitäähän "avohoitopotilaillakin" olla jotain tekemistä. Tosiaan kirjoitus virheet kun eivät ole "pointtina".
vai arkkitehtikö sen talon joka pitkästä lankusta tehdään myyntiin.
Parempi olisi vain tehdä perustuksia toisille ja pystytyksiä jos vain kastelli hyväksyy teidät listoille.
Ihmetyttää kyllä tämä keskustelun kulku. Ensimmäinen kertoo jo toista kertaa aikovansa itse pystyttää talon ja muut yrittää parhaansa mukaaan kampittaa.
Onko koko maan rakennusväki saatu uskomaan, että ainoastaan valmiin seinän paikalleenasennus on jotain talontekoa? Missä ihmeessä ihmiset esim. oppii korjaustimpureiksi, ellei sitten taloja tehdessään? Jos mies ei ole itse taloaan tehnyt, niin ei sitä voi oikein timpuriksi edes sanoa.
Onneksi on vielä niitä jotka haluavat tehdä itsekin jotain. Tsemppiä vaan, äläkä usko talopakettipystyttäjien kitinää. Sä olet oikea kirvesmies.
Jos tekee itselleen niin ei siinä mitään, mutta jos opetellaan talon tekoa ja myydään tulos niin ostajaa siinä käy sääliksi.
Ongelmana näkisin:
1.suuunittelu, kenelle se käy
2.rahoitus voi estää hyvän talon tekemisen, äkkiä märän betonin päälle pinnat kun lainat painaa päälle
3.takuukorjaukset, tekijöitä ei ehkä löydy mistään ja jos löytyy, ovat rahattomina kortistossa
Käytännössä em yrittäjiä on vuosien mittaan ollut paljonkin, suurin osa siirtynyt kortistoon tai toisen leipiin.
Tarve olisi kuitenkin hyvistä asennusporukoista (elementit kuten jukka ja kastelli sekä perustukset, katot jne) ja töitä riittäisi jos hommat sujuisivat, eikä yrittäjiltä vaadittaisi kovin suurta alkupääomaa (auto ja perustyökalut).
Kun ostat/otat talopaketin tai valmiin talon, niin silloin ostat suuren isosian säkissä. Mieti onko siihen varaa, mutta kun teet itse, niin muista, että paras neuvoja ei ole se naapurin tuttavan täti tai setä, joka on jossakin nähnyt tehtävän täyttä sutta luullen sitä ainoaksi oikeaksi hyväksi rakennustavaksi. Muista myös, että talo on valmis vasta sitten, kun rosikset on käyty ja lainat maksettu ja ollaaan tyytyväisiä eikä hampaankolossakaan ole mitään jäämiäkään.