fin-KIRJAKAUPPA MYYNNISSÄ

kuljetuksesta kokemu

Eiköhän osteta pois, löytyiskö palstalaisista joku alaa ymmärtävä.

Voin lähteä rahoittajaksi, mutta ikäni toisella toimialalla toimineena en ymmärrä alaa enkä tietenkään osaa kieltä.

Pankaahan yhteystietoja niin neuvotellaan ja tehdään tarjous.

9

349

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • baari helppo

      Kerosen kaupan ja muiden jakelubisnesten pyörittäminen vaatii kovaa paikallistuntemusta alan bisneksestä. Palkkaa myyjä vuodeksi opastamaan ja hoida pysyvä viisumi Thaimaahan.

    • rhanu

      eikös se kirjakauppa vaan vaihtanut jompparilat jumelle.

    • Enpä usko että on tuottoisa bisnes. Ne kahdenviikon lomamiljonäärit ei paljoa kirjoja kerkee lukea ja pidempään thaimaassa oleskelevat ovat kituliaita kuin Roope Ankka .
      Käyvät lainaamassa kirjat ilmaiseksi maikalta...

    • read english

      Pattayalta löytyy divareita josta saa 100thb luettavaa ja kirjat voi viedä takaisin liikkeeseen. Yksi divari on soi 13/2 (soi post office) Tuurilla voi löytyä suomenkielisiä kirjoja mutta me sivistyneet Pattayan kävijät luemmekin yleensä englanninkielisenä kirjat. Emmehän telkkaria katsoessamme tarvitse teksitystä. On se mukava löhötä ja lukea kirjaa kun akkuja lataa että jaksaa painaa sitten. On muuten hyvä ostaa niille oppaille joku paikallinen juorulehti eihän ne maksa mitään siellä.

      • ei osaa englantia

        Suomijuntti peräkammarinpoika pattiksella ei osaa englantia. Kattoo vaan kuvia ja miettii mistä saisi huoran ostettua kun ei saa naista muuten.


      • asialliset sotketaan
        ei osaa englantia kirjoitti:

        Suomijuntti peräkammarinpoika pattiksella ei osaa englantia. Kattoo vaan kuvia ja miettii mistä saisi huoran ostettua kun ei saa naista muuten.

        Pitikö tähänkin keskusteluun kaataa tätä katkeraa törkyä ?

        Muuta pysyvästi sinne Turkkiin, jos et kerran Suomesta saa miestä, sieltä saat rahalla.


      • halpaa ku sipuli

        Eihän siellä mikään maksa mitään, silti ainakin meigältä palaa joka kerta 3500e kahdessa viikossa


    • Tämän ymmärrän

      Joka yksityisellä kirjakaupalla pystyy vielä 2014 vuonna itsensä elättämään saati rikastumaan. Niin, nostan kyllä hattua. Touhukkaalle eläkeläiselle tuo tietenkin voisi olla mukava harrastus.

    • lukutoukka4

      Menikö se kaupaksi vai miten sen kävi. Sieltä sai aina hyvää luettavaa kun sitä vaati. Lomat menee mukavasti rannalla lirkutellen ja kirjaa lukiessa. Elämän koho kohta

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      302
      1239
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      309
      1193
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      958
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      88
      931
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      909
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      889
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      742
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      14
      618
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      588
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      3
      577
    Aihe