gb,fin, ger

äiti

perheemme on ns. multikielinen, eli äiti suomalainen, isä saksasta ja tällä hetkellä asumme saksassa. mieheni kanssa puhumme (alkuajoista lähtien jo) englantia, lapsellemme suomea, isä saksaa..lapsi on nyt 1v (noin) ja odotan innolla kun puhe alkaa kunnolla, että mikä kieli on vahvin. pelkään kuitenkin ettei mikään kieli onnistu 100%!

kysyisinkin, onko muita ns multikielisiä ja teidän kokemuksia!miten vahvistitte ns äidin- ja isänkieliä?sekoittaako englanti vanhempien kesken?

2

435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Tärkeintä tuollaisessa tilanteessa on olla johdonmukainen: äiti puhuu lapselle AINA suomea, ja VAIN suomea, isä taas saksaa. Englantia ei lapselle saa puhua kumpikaan, en tiedä miten sitten sekoittaa jos vanhemmat puhuvat englantia keskenään, ei varmaan kauheasti. Voihan se olla että puheenkehitys vähän hidastuu, mutta sitten saattaa olla että kaksi kieltä tulee yhtä vahvoiksi, päiväkoti tms. tietty vahvistaa saksaa, mikäli lapsi sellaiseen menee.

    • ope

      HEI!
      Jotain asiasta opiskelleena muistelen...

      On täysin mahdollista opettaa lapsi kolmikieliseksi. Perheenne on varmaan hyvä esimerkki tästä. Tärkeintä on kuitenkin yhdenmukaisuus eli kun päätöksiä on tehty, ne myös pidetään eikä niistä jousteta.

      Eli äiti puhuu yksinään lapselle vain suomea, isä samassa tilanteessa saksaa. Yhdessä kun olette, käytätte sitä englantia. Teillä tämä tuntuu olevan kondiksessa.

      Hieman kyllä epäilys kuitenkin herää... jos kumpikaan teistä ei ole englannin ja oman kielensä kanssa kaksikielinen, pystyttekö opettamaan lapselle täydellistä englantia? Vai onko jompi kumpi ehkä esim. englannin ope / opiskelija, jotta kielen voi varmasti tietää olevan hyvin hallinnassa? "Tavallinen" kadunmies ei välttämättä pysty antamaan kaikkea kielestä.

      Pitempään kielen oppiminen taatusti vie, eli älä ole huolissasi, vaikka sanoja ei ala heti kuulua. Huomaat kyllä, jos lapsesi ymmärtää. Ymmärtäminen on ensi askel. Taatusti myös kielten sekoittamista tulee, välillä lapsi saattaa kieltäytyä käyttämästä jotain kieltä jne.

      Hienoa, kun jaksatte! Kaksi- (ja moni)kielisyys on rikkautta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      114
      3666
    2. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      14
      1651
    3. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      14
      1518
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1376
    5. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      293
      1363
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      24
      1232
    7. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      73
      902
    8. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      14
      890
    9. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      113
      842
    10. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      60
      809
    Aihe