Pärjääkö englanninkielellä?

ybergyber

Niin, että pärjääkö ruotsissa ja tukholmassa englannin kielellä?

11

1682

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ybergyber

      Öh, siis anteeksi unohtui lisätä, että siis jos esim matkustelee bussilla tai ratikoilla tai metroilla, niin onko tekstit enkuksi vai ruotsiksi vai miten siellä suunnistetaan?

      • infoa...

        Vain göteborgissa on raitiovaunuja, muualla on bussit ja metro. En tiedä mikäö tupo enkku on.... mutta pys'kkien nimet on ruotsiksi busseissa.
        ruotsi on sen maan virallinen kieli.
        Ei meilläkään ole liikenteessä venäjä kielenä...


      • Raitiovaunu-
        infoa... kirjoitti:

        Vain göteborgissa on raitiovaunuja, muualla on bussit ja metro. En tiedä mikäö tupo enkku on.... mutta pys'kkien nimet on ruotsiksi busseissa.
        ruotsi on sen maan virallinen kieli.
        Ei meilläkään ole liikenteessä venäjä kielenä...

        Kyllä Tukholmassa on raitiovaunuja.
        Linja 7 kulkee keskustasta (Sergels Torg) Djurgårdeniin. (Gröna
        Lund, Skansen, Waldemarsuddde).

        Linja 22 (Tvärbanan) kulkee Solnasta Alvikiin ja siellä (toistaiseksi)
        raitiovaunun vaihto jag edelleen Alvikista Sicklaan. Pysäkkejä esim.
        Essinge, Liljeholmen, Globen, Gullmarsplan.


      • Du gamla
        infoa... kirjoitti:

        Vain göteborgissa on raitiovaunuja, muualla on bussit ja metro. En tiedä mikäö tupo enkku on.... mutta pys'kkien nimet on ruotsiksi busseissa.
        ruotsi on sen maan virallinen kieli.
        Ei meilläkään ole liikenteessä venäjä kielenä...

        Tukholmassa on muutama raitiovaunulinja. Hamngatanilta Djurgårdeniin missä sijaitsee Skanssen, Gröna Lund, museoita ja Junibacken,esim. Gullmarsplan-Alvik jne.
        Lähes kaikki tukholmalaiset hallitsevat englannin ja auttavat mielellään. Hyvää matkaa!


    • English?

      Pääsääntöisesti kaikki vain sweduksi esim. busseissa.
      Netistä vaihtelevasti aidot englanninkieliset sivut, svedut tykkää käyttää googlen automaattikääntämiä sivuja ja ne on karseita..., museoista löytyy yleensä englanninkielinen pruju jne.
      Palveluhommissa on nykyään niin paljon nuoria ja ei syntyperäisiä ruotsalaisia, että pääsääntöisesti englannilla pärjää.
      Tosin jotkut h*lmöt on opettanut ne että kaikki suomalaiset osaa ruotsia vaikka ei todellakaan osaa edes auttavasti...

      Mutta homma toimii yleisesti ottaen kuten vastaavat systeemit täällä, joten pienellä etukäteisvalmisteluilla ja selvittelyillä pärjää hyvin.

    • Ruotsissa asunut

      Pääsääntöisesti kyllä, puhekielellä siis. Tekstit taitaa olla yleensä ruotsiksi.

      • edellinen.

        Joissain lippuautomaateissa taisi olla valinnaisena ainakin englanti.


    • leelia

      Kylläpärjää, ruotsalaiset ovat kileitaitoisia, eihän ne vaan ruotsia osaa vaan monta muutakin kieltä. Ei auta verrata suomalaisiin joilla on huno kielitaito-.

    • takuuvarmaa

      Löhinnä naurettava kysymys, ruotsalaiset ovat kielitaitoisia, osasivat englantia ennenkuin lähes yksikään finne!
      Ovat sivistyskansaa kaikin puolin.

    • Roobert

      Alla tid då jag har varit i Sverige det är något 156 tid nu. jag kan tala alla tid först svenka eller engelska och finsk också? Då i Sverige bor 450.000 finskorna nu jag tänkar också.. Koska yrittämisestä siis vähäisestä sellaisesta huolimatta viiden oppikoulu vuoden jälkeen ruotsin kielen numeroni oli ainoastaan 4, englannin sentään peräti 5. Heitän heille ikään kuin maailman miehen tyylin aina ensin britiksi korostaen ja sitten vasta svenskaksi ja lopulta jos mikään muu ei auta niin jopa suomeksikin. Sillä kylällä pärjää erittäin hyvin vielä usein miten. kiitos valtaisan maastapaon Suomesta Ruotsiin vielä silloin kultaisella 1960-1970 luvuilla silloisesta Kekkoslovakiasta eli Soomesta tietenkin paremman leivän toivossa.

      • Vähissä on

        Kekkosslovakian aikaan sinne töiden perässä meneet alkaa olemaan 100% eläkkeellä..., no junnuja sitten vähän vielä ,mitkä nekään ei oo enää niin nuoria.
        20 v sitten kun yritti vääntää jotain ulkomaiksi, niin myyjä saattoi vastata puhtaalla suomella, kun huomasi asiakkaat "finnjävliksi".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      99
      7770
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      107
      5587
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      275
      4851
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4773
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      74
      3527
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2818
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      58
      2497
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2448
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2392
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2264
    Aihe