Pärjääkö englanninkielellä?

ybergyber

Niin, että pärjääkö ruotsissa ja tukholmassa englannin kielellä?

11

1940

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ybergyber

      Öh, siis anteeksi unohtui lisätä, että siis jos esim matkustelee bussilla tai ratikoilla tai metroilla, niin onko tekstit enkuksi vai ruotsiksi vai miten siellä suunnistetaan?

      • infoa...

        Vain göteborgissa on raitiovaunuja, muualla on bussit ja metro. En tiedä mikäö tupo enkku on.... mutta pys'kkien nimet on ruotsiksi busseissa.
        ruotsi on sen maan virallinen kieli.
        Ei meilläkään ole liikenteessä venäjä kielenä...


      • Raitiovaunu-
        infoa... kirjoitti:

        Vain göteborgissa on raitiovaunuja, muualla on bussit ja metro. En tiedä mikäö tupo enkku on.... mutta pys'kkien nimet on ruotsiksi busseissa.
        ruotsi on sen maan virallinen kieli.
        Ei meilläkään ole liikenteessä venäjä kielenä...

        Kyllä Tukholmassa on raitiovaunuja.
        Linja 7 kulkee keskustasta (Sergels Torg) Djurgårdeniin. (Gröna
        Lund, Skansen, Waldemarsuddde).

        Linja 22 (Tvärbanan) kulkee Solnasta Alvikiin ja siellä (toistaiseksi)
        raitiovaunun vaihto jag edelleen Alvikista Sicklaan. Pysäkkejä esim.
        Essinge, Liljeholmen, Globen, Gullmarsplan.


      • Du gamla
        infoa... kirjoitti:

        Vain göteborgissa on raitiovaunuja, muualla on bussit ja metro. En tiedä mikäö tupo enkku on.... mutta pys'kkien nimet on ruotsiksi busseissa.
        ruotsi on sen maan virallinen kieli.
        Ei meilläkään ole liikenteessä venäjä kielenä...

        Tukholmassa on muutama raitiovaunulinja. Hamngatanilta Djurgårdeniin missä sijaitsee Skanssen, Gröna Lund, museoita ja Junibacken,esim. Gullmarsplan-Alvik jne.
        Lähes kaikki tukholmalaiset hallitsevat englannin ja auttavat mielellään. Hyvää matkaa!


    • English?

      Pääsääntöisesti kaikki vain sweduksi esim. busseissa.
      Netistä vaihtelevasti aidot englanninkieliset sivut, svedut tykkää käyttää googlen automaattikääntämiä sivuja ja ne on karseita..., museoista löytyy yleensä englanninkielinen pruju jne.
      Palveluhommissa on nykyään niin paljon nuoria ja ei syntyperäisiä ruotsalaisia, että pääsääntöisesti englannilla pärjää.
      Tosin jotkut h*lmöt on opettanut ne että kaikki suomalaiset osaa ruotsia vaikka ei todellakaan osaa edes auttavasti...

      Mutta homma toimii yleisesti ottaen kuten vastaavat systeemit täällä, joten pienellä etukäteisvalmisteluilla ja selvittelyillä pärjää hyvin.

    • Ruotsissa asunut

      Pääsääntöisesti kyllä, puhekielellä siis. Tekstit taitaa olla yleensä ruotsiksi.

      • edellinen.

        Joissain lippuautomaateissa taisi olla valinnaisena ainakin englanti.


    • leelia

      Kylläpärjää, ruotsalaiset ovat kileitaitoisia, eihän ne vaan ruotsia osaa vaan monta muutakin kieltä. Ei auta verrata suomalaisiin joilla on huno kielitaito-.

    • takuuvarmaa

      Löhinnä naurettava kysymys, ruotsalaiset ovat kielitaitoisia, osasivat englantia ennenkuin lähes yksikään finne!
      Ovat sivistyskansaa kaikin puolin.

    • Roobert

      Alla tid då jag har varit i Sverige det är något 156 tid nu. jag kan tala alla tid först svenka eller engelska och finsk också? Då i Sverige bor 450.000 finskorna nu jag tänkar också.. Koska yrittämisestä siis vähäisestä sellaisesta huolimatta viiden oppikoulu vuoden jälkeen ruotsin kielen numeroni oli ainoastaan 4, englannin sentään peräti 5. Heitän heille ikään kuin maailman miehen tyylin aina ensin britiksi korostaen ja sitten vasta svenskaksi ja lopulta jos mikään muu ei auta niin jopa suomeksikin. Sillä kylällä pärjää erittäin hyvin vielä usein miten. kiitos valtaisan maastapaon Suomesta Ruotsiin vielä silloin kultaisella 1960-1970 luvuilla silloisesta Kekkoslovakiasta eli Soomesta tietenkin paremman leivän toivossa.

      • Vähissä on

        Kekkosslovakian aikaan sinne töiden perässä meneet alkaa olemaan 100% eläkkeellä..., no junnuja sitten vähän vielä ,mitkä nekään ei oo enää niin nuoria.
        20 v sitten kun yritti vääntää jotain ulkomaiksi, niin myyjä saattoi vastata puhtaalla suomella, kun huomasi asiakkaat "finnjävliksi".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      1446
    2. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      103
      928
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      921
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      86
      835
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      747
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      612
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      601
    8. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      579
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      577
    10. 48
      547
    Aihe