kastorointi

nuori,ko

minkä ikäisinä olette koiranne leikkauttaneet? varasin tänään ajan meiän koissulle joka täyttää vkloppuna 1v niin ell. sanoi että on aika nuori ja kyseli miksi haluan leikata noin nuorena.

7

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nuori,ko

      kyseessä siis uros

    • aikuisena vasta

      Kyllä kannattaa odottaa, että on täyttänyt 2 vuotta.

    • Ei kiirettä

      Meillä uros hormonikapseloitiin vajaa kolmevuotiaana.
      Leikkaus sitten neljävuotiaana. Tälle sopi leikkaus oikein hyvin,luonne tasoittui.
      Eikä tarvi enää houkutella herkuilla ruokakupille. Kerkesi kehittyä komeaksi vankaksi urokseksi. Annahan koissun kasvaa ja kehittyä ensin komeaksi urokseksi
      ja leikkauta vasta sitten.

    • SPK:n sairaudet YP

      Minä en ole vielä leikkauttanut nykyisin iältään 10 v urostani, koska sille ei ole ilmennyt minkäänlaista tarvetta. Yhden kapselin sai 5 v sitten, minkä johdosta ei kuitenkaan hedelmällisyys häiriintynyt missään määrin, eturauhanen tosin hiukan pienentyi ja koira on voinut sen jälkeen vuosia hyvin. Miksi uros pitää leikkauttaa, jos ei sillä mitään terveydellisiä haittoja ole ilmennyt? Omalla koirallani on aina ollut hyvä ruokahalu, minkä puuttuminen tosin on viimeisimpiä seikkoja, miksi koira pitäisi leikkauttaa. Sen sijaan kannattaisi ottaa kasvattajan yhteyttä ja tiedustella onko suvussa yleisemminkin esiintynyt koirilla huonoa ruokahalua sekä selvittää mistä sellainen voisi johtua. Sisäelimistön epämuodostumat? Luusto-/nivelkivut/imeytymishäiriöt ts. autoimmuunisairaudet.

    • Ei kiirettä

      Ei kai kukaan leikkauta urosta jos sillä ei esiinny mitään hankaluuksia ?
      Meillä hormonit sekoitti uroksen pään niin totaalisesti, että sitä oli jo kiusallista katsoa,kun oli haistanut juoksuisen nartun pissoja. Oli ihan toisissa maailmoissa ja alkoi käyttäytyä hankalasti.
      Leikkaus oli hyvävalinta , se toimi meidän poitsulle,kaikille uroksille sekään ei sovi.

    • nuori,ko

      meilläkin siis kyseessä tämä narttujen pissojen perässä juoksija, se on suurin syy miksi leikataan. nylkyttämistä ei ole vielä ihmisiin kohdistunut kuin pari kertaa mutta kuitenkin. merkkailuakin harrastaa tiuhaan tahtiin, ei tosin kotona mutta ulkona.

      menee niitten pissojen perässä, että on ulkoilu aivan RASITTAVAA! ja varsinkin se niiden nuoleminen. ÄLLÖTTÄVÄÄ

    • Ei kiirettä

      Ihan normaalia se on jos vaan juoksee hajulta hajulle ja lassuttaa suu vaahdossa narttujen pissoja,mutta meillä se ei loppunut siihen,oli kotona hyvin jännittynyt sen jälkeen kun oli lenkillä haistanut juoksun... alkoi tulla agressiiviseksi samassa yhteydessä
      ,se oli minusta jo liikaa,kun sitä alkoi jatkumaan...
      Ensin kapseloitiin ja se oli oikein hyvä ratkaisu ja varmistui sen myötä, että kastraatio sopii tälle urokselle noihin hormoni juttuihin.
      Nyt on poitsu rauhallinen ja leppoisa ukkeli,toki se lenkillä vieläkin nuuskii tarkkaan kaikki paikat, muttei muita ikäviä seurauksia tule enää.
      Ei ole sinun koiralla vielä kiirettä leikkauttaa,ois hyvä odotella se täysikasvuiseksi ensin, urosmainen kehitys loppuu jos kovin nuoren aleikataan.
      Tuumaahan vielä asiaa rauhassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      173
      1174
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      45
      619
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      301
      554
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      223
      532
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      514
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      502
    Aihe