Eikö jo perkele sentään riitä?

Rakit pois

11

369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pitbulllove

      Jo pelkästään käyttämäsi sana ``tappajakoira`` kertoo tarpeeksi siitä ettei sulla oo pientä tiedon jyvääkään koirista..

    • MJRYKS5WU

      Väitätkö että bittien omistajat olivat ihan ns.normaaleja ihmisiä/koiranomistajia?
      Eli ei mtn ns.toisen luokan ihmisiä, juoppoja,narkkareita tai muuten vaan sellaisia jotka haluavat uhota vaarallisen näköisillä koirilla, jotka käyttäytyvätkin vaarallisesti jos ovat kaltoin kohdeltuja tai yllytetty käymään kiinni!
      Sellaiset omistajat tekevät hellusimmista nallekarhuroduistakin vaarallisia mutta harvoin ottavat ns.kiltin näköistä rotua!
      Eli toisinsanoen...
      VIKA ON IHMISESSÄ!

      • fkjhskfhksfhksjeawd

        ''Vaarallisten näköisillä koirilla''

        :-D Salli mun nauraa! Jos pitbullista saa ''pelottavan'' näkösen jotenkin niin kerro mullekin, että miten. Niin söpöja ja lupsakoita elukoita, että oksat pois! Ties miten monta pittiä/staffia/bullia sunkin ohitse on elämäs aikana mennyt, etkä oo edes tunnistanut. Ei ne kaikki arpisia ja typpäkorvasia oo.


    • Nulkki

      Aivan. Vikaa on ihmisessä, joka ottaa itselleen tappajarotuisen koiran. Motiiveja voi vain arvailla, koiran käytös kun on arvattavissa.

      • llllllllllllllllllll

        Tappajarotuisia koiria ei ole olemassakaan.
        Rotu merkkaa koirassa loppujenlopuksi todella vähän muutenkin, jos koiran osaa kouluttaa oikein. Siitä (pitistä) saa vähintään ihmissosiaalisen ja kivan kaverin itselleen.

        Toisista koirista ei välttämättä välitä kaveriksi asti, ellei ole aina ollut tekemisissä. Tosin nämäkin kaikki asiat saa toimimaan, jos oikeasti osaa kouluttaa koiria.

        Ihmiset jostain syystä sekoittavat nämä koiratappeluihin alunperin jalostetut koirat yleisesti ns. tappokoiriksi, vaikka näitä rotuja on alusta asti jalostettu olemaan nimenomaan vahvoja ja toisille KOIRILLE aggressiivisia, ei missään nimessä ihmiselle.
        Sellaset jotka ihmisen päälle käyneet, on heti heitetty monttuun, sellasella koiralla ei oo koskaan tehty mitään, koska niitä ei ehjänä saisi tappelukehästä pois, eikä haavoja saisi kuntoon. Ajatelkaa nyt vähän :-D


      • kipale
        llllllllllllllllllll kirjoitti:

        Tappajarotuisia koiria ei ole olemassakaan.
        Rotu merkkaa koirassa loppujenlopuksi todella vähän muutenkin, jos koiran osaa kouluttaa oikein. Siitä (pitistä) saa vähintään ihmissosiaalisen ja kivan kaverin itselleen.

        Toisista koirista ei välttämättä välitä kaveriksi asti, ellei ole aina ollut tekemisissä. Tosin nämäkin kaikki asiat saa toimimaan, jos oikeasti osaa kouluttaa koiria.

        Ihmiset jostain syystä sekoittavat nämä koiratappeluihin alunperin jalostetut koirat yleisesti ns. tappokoiriksi, vaikka näitä rotuja on alusta asti jalostettu olemaan nimenomaan vahvoja ja toisille KOIRILLE aggressiivisia, ei missään nimessä ihmiselle.
        Sellaset jotka ihmisen päälle käyneet, on heti heitetty monttuun, sellasella koiralla ei oo koskaan tehty mitään, koska niitä ei ehjänä saisi tappelukehästä pois, eikä haavoja saisi kuntoon. Ajatelkaa nyt vähän :-D

        Mutta taistelurotuisia on. Niinkuin pitti. Rotu merkkaa kyllä koirassa aina paljon, sen kouluttamisessa, tarpeissa, kaikessa, ja ihmiseltä vaaditaan enemmän tällaisten koirien kanssa. Näitä "taistelukoiria" on paljon "Siitä saa vähintään ihmissosiaalisen ja kivan kaverin itselleen"-sanoit. Silloin täytyy muistaa, ettei se taida olla kaveri muille koirille! Kouluttamiselle voi sanoa piut paut, kun koira tappaakin toisen koiran. Isällä on myös taistelukoirina käytettyä rotua koirinaan, mutta kappas vaan, kyllä pitti pitää tätä kärkeä aina vaan. Ja sitten vielä vähätellään ja sanotaan että ovat ihmisille ystävällisiä. Jos joku koira tappaisi oman koirani, ja joku tulisi selittämään: "on nämä kyllä ihmisille ystävällisiä" olisi se yhtä tyhjän kanssa.


    • llllllllllllllllllll

      Meiltä kohta sellainen löytyy ja ihan tavallisia ihmisiä ollaan.
      Kumpikaan ei missään nimessä halua koiran kanssa uhota, vaan se valittiin juurikin siksi, koska se on todella ihmisystävällinen rotu ja tykkää lapsista, eli ei tarvii vieraidenkaan lapsien puolesta pelätä.

      Lisäksi se soveltuu hyvin kerrostaloon, koska ei ole niin haukkuherkkä, eikä myöskään iso koira (en väitä, ettei isokin koira voisi olla täydellisen onnellinen esim. kerrostaloyksiössä, kunhan ulkoillaan paljon ja annetaan tekemistä). Hyvin koulutettavissa ja käsiteltävissä oleva koira, josta saa koulutettuna täydellisen perhekoiran (:

    • Voihuhhuh1

      Siis oon nyt lukenut ihan sika monest keskustelust et narkkarit ja toisen luokan ihmiset ym. ottaa voimakasrotuisia koiria? : DD Onks se ykkösluokka sit jotai rikkait hienoperseit , jotka ottaa chihui käsilaukus kannettaviks? meil on ollu staffeja ison perheen koirana jo kymmeniä vuosia, kaikista ihmisystävällisin rotu mitä maan päältä löytää. Ja ei, ei olla narkkareita tai juoppoja.

      • joopajoo3

        Ja kyllä, jokainen joka valitsee voimakasrotuisen koiran on iha yhtälailla ihminen kuin sinäkin. Ne , jotka ottaa koiran egon jatkeeksi ovat pohjasakkaa eivätkä yleensä ylipäätä tiedä koirista mitään, joten älä yhdistä näitä tapauksia siihen minkä rodun valitsee. HUHHUIJAA ku sitä ain kuulee niiiiin tyhmiä väitteitä.
        .


    • tietäjä

      Se vika tosiaan on siellä hihnan toisessa päässä :((

    • IQ155

      Puhdasroituisen pitbullterrierin omistajana huvittaa tällaiset aika rankasti… Miten tuo n. 15 kiloinen ihmisiä rakastava pikku rakki edes voisi saada pienillä hampaillaan mitään damagea aikaseksi?


      Eri asia jos olisi joku ihmisten raatelemiseen kautta aikojen koulutettu/käytetty rotu, kuten rottweiler, seefferi tai joku muu ns. vahtirotu.

      Näissä pelonlietsonta uutisissa on sekin aika vitun ironista, että näitä pudasrotuisia pitbulleja on suomessa vain jotain 40..

      Pitti on aika mediaseksikäs sana maailmanlaajuisesti, siksi vähänkin pittiä muistuttava koira halutaan leimata mediassa pitbulliksi.

      Toiset sokeat ja pelokkaat lampaat on ihan paniikissa. Ootteko kasvanut jossain vitun kellarissa? Ottakaa omat silmät ja korvat käyttöön ja älkää uskoko kaikkea mitä joku keltainen media lietsoo. AIKUISET IHMISET!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      320
      1782
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1274
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1267
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      134
      1147
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      79
      927
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      85
      861
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      833
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      117
      787
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      770
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      726
    Aihe