P-A-S-K-A JUTTU

Sanoi THL

Pentti Huovinen

Ulosteensiirrot lisääntyvät Suomen sairaaloissa

Menetelmä pelastaa henkiä ja kuulostaa sotkuisemmalta kuin oikeasti on.

Suomessa kuolee vuosittain arviolta tuhat potilasta Clostridium difficile -bakteerin aiheuttamaan ripuliin tai siitä johtuvaan muun taudin pahenemiseen. Tämä bakteeri leviää sairaaloissa tehokkaasti, koska se muodostaa kestäviä itiöitä. Clostridium difficile iskee antibioottihoitoa saaviin potilaisiin, koska sen itiöt säilyvät suolistossa kilpailevien bakteerien kuollessa.

Antibioottihoidosta virinnyttä ripulia on ollut tapana hoitaa antibiooteilla. Ongelmana on, että ne edelleen heikentävät suoliston normaalin bakteeriston antamaa suojaa ja siksi ripuli uusiutuu herkästi. Se voi johtaa huomattavaan laihtumiseen ja aliravitsemustilaan ja pahimmillaan siis uhata henkeä.

Paras suoja Clostridium difficileä vastaan on terve suoliston bakteeristo, ja siihen pyritään nykyisin ulosteensiirrolla.

Kanojakin suojattu kakalla

Ulosteensiirrosta alettiin toden teolla puhua vuonna 1989, kun tanskalaistutkijat julkaisivat tiedelehti Lancetissa artikkelin kuuden potilaan hoitamisesta.

Idea ei ollut täysin uusi. Kanaloissa kanoille oli jo pitkään syötetty terveiden lajitoverien ulostetta ja näin pyritty häätämään salmonellaa. Tiettävästi mikään laboratoriossa tehty bakteerisekoitus ei ollut tehonnut läheskään yhtä hyvin kuin kanan uloste. On ilmeistä, että ulosteessa on suolistoa suojaavia bakteereita, joita ei osata kasvattaa tai edes tunneta.

Tehoaa hämmästyttävän hyvin

Ulosteensiirron periaate on yksinkertainen. Ensin potilaan Clostridium difficile -infektio hoidetaan oireettomaksi antibiootilla, ja sen jälkeen paksusuolen alkupäähän annetaan tähystimen kautta desilitran verran uloste-vesiseosta. Siirrettävä uloste saadaan samassa taloudessa asuvalta ihmiseltä tai lähisukulaiselta. Ennen siirtoa testataan, ettei ulosteessa ole tauteja aiheuttavia bakteereita tai viruksia.

Ulosteensiirron tehosta ei ole vertailevia tutkimuksia, mutta tapausselostusten mukaan teho on ollut hämmästyttävän hyvä. Yli 90 prosenttia Clostridium difficile -potilaista on parantunut. Antibiooteilla tiedetään saatavan paranemaan vain runsaat 50 prosenttia.

Tiettävästi Suomen ensimmäinen ulosteensiirto tehtiin Mikkelin keskussairaalassa ylilääkäri Niilo Härkösen aloitteesta. Nyttemmin useat sairaalat ovat ottaneet ulosteensiirron vaikeiden, toistuvien Clostridium difficile -infektioiden hoitovaihtoehdoksi.

Pentti Huovinen on kliinisen mikrobiologian erikoislääkäri ja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tutkimusprofessori. Hän sai vuonna 2008 Euroopan kliinisen mikrobiologian ja infektiotautien yhdistyksen myöntämän arvostetun Award of Excellence -palkinnon sekä lastenkirjasta Heippa - Täällä bakteeri! tiedonjulkistamisen valtionpalkinnon.

Julkaistu Tiede-lehdessä 7/2009

16

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei hyvä

      Aivan liian luomua. Kyllä se kohta kielletään!

    • Tiedettä kotona

      Kylläpä ne "hörhöt" on nuo asiat tienneet iät ajat. Hevosille on syötetty terveen lajitoverin paskoa jos se on sairastanut ankaraa ripulia. Samoin vatsavaivaiselle lehmälle on annettu terveen lehmän märeystä, eli märepallo varastettu poskesta ja lisätty veteen ja juotettu sairaalle.

      Ne emännät ei saaneet palkintoja ; )

    • Skepon herääminen

      Nytkö on myös skepokin herännyt "ruususen unestaan" ihan paskojen keskelle?

      • sonnan taajuus.

        Nyt ei puutukkaan muuta kuin joku energiahölmö selittelemään miten se terve pas ka värähtelee oikealla taajuudella ja lähettää tervettä energiaa.


      • p.a.skataajuus
        sonnan taajuus. kirjoitti:

        Nyt ei puutukkaan muuta kuin joku energiahölmö selittelemään miten se terve pas ka värähtelee oikealla taajuudella ja lähettää tervettä energiaa.

        Hyvä skeptikko! Osuit aivan naulan kantaan värähtelyopissasi. Nyt sitten vain teet kaksoissokkokokeet p.a.skan värähtelystä ja sitten jäät odotteleen noobelia.


    • P a ska hoitoo

      "Ulosteensiirron tehosta ei ole vertailevia tutkimuksia, mutta tapausselostusten mukaan teho on ollut hämmästyttävän hyvä. Yli 90 prosenttia Clostridium difficile -potilaista on parantunut. Antibiooteilla tiedetään saatavan paranemaan vain runsaat 50 prosenttia."

      Antibioottihoidon teho vain 50%.
      P A S KAN TEHO YLI 90%.
      Millaiset mahtaa olla uudet käypähoito suositukset?
      Tällaisetko: Kikkare hyvää p a skaa aamuin illoin ennen ateriaa!

    • Magneetti tietää
    • P.as-kan testaus

      Miten tämän p-as-kan voi testata?
      Haluaisimme kaverin kanssa kokeilla, mutta emme tiedä, mitkä ovat hyvän p-as-kan ominaisuudet eli miten se pitää testata!?
      Seuraavia asioita tuli mieleen testauksesta:
      - hajutesti
      - makutesti
      - ulkonäkö
      - koostumus/kiinteys/rakeisuus
      - onko jo olemassa joku apteekista saatava testi?

      Asiallisia p-as-kaan liittyviä testikommentteja , kiitos!

    • Käyppä kysymässä!

      Onkohan otettu jo myyntiin apteekiin, jonne muutkin tehokkaat luonteistuotteet kerrotaan otettavan?

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Koskahan lääketeollisuus keksii tämän tuotteen, ja rupeaa valmistamaan sitä synteettisesti ? Hinnanmuodostuskin voisi olla melkoinen näin tehokkaalla tuotteella!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koskahan lääketeollisuus keksii tämän tuotteen, ja rupeaa valmistamaan sitä synteettisesti ? Hinnanmuodostuskin voisi olla melkoinen näin tehokkaalla tuotteella!

        Se on niin monimutkainen tuote että ihminen ei pysty valmistamaan sitä synteettisesti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on niin monimutkainen tuote että ihminen ei pysty valmistamaan sitä synteettisesti.

        Eihän se nyt niin monimutkainen tuote tarvii ollaa. Myytävä ja korvaava vain!


    • Anonyymi

      Eipähän ruoka enää maistu kun ensin syö paskaa.

      • Anonyymi

        Ehkä näin.

        Joillekin tarvitsisi tehdä ulosteensiirto päästä paksusuoleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      71
      4245
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2710
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2417
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2412
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2203
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      109
      2183
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2131
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      607
      1937
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1915
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1673
    Aihe