Pentti Huovinen
Ulosteensiirrot lisääntyvät Suomen sairaaloissa
Menetelmä pelastaa henkiä ja kuulostaa sotkuisemmalta kuin oikeasti on.
Suomessa kuolee vuosittain arviolta tuhat potilasta Clostridium difficile -bakteerin aiheuttamaan ripuliin tai siitä johtuvaan muun taudin pahenemiseen. Tämä bakteeri leviää sairaaloissa tehokkaasti, koska se muodostaa kestäviä itiöitä. Clostridium difficile iskee antibioottihoitoa saaviin potilaisiin, koska sen itiöt säilyvät suolistossa kilpailevien bakteerien kuollessa.
Antibioottihoidosta virinnyttä ripulia on ollut tapana hoitaa antibiooteilla. Ongelmana on, että ne edelleen heikentävät suoliston normaalin bakteeriston antamaa suojaa ja siksi ripuli uusiutuu herkästi. Se voi johtaa huomattavaan laihtumiseen ja aliravitsemustilaan ja pahimmillaan siis uhata henkeä.
Paras suoja Clostridium difficileä vastaan on terve suoliston bakteeristo, ja siihen pyritään nykyisin ulosteensiirrolla.
Kanojakin suojattu kakalla
Ulosteensiirrosta alettiin toden teolla puhua vuonna 1989, kun tanskalaistutkijat julkaisivat tiedelehti Lancetissa artikkelin kuuden potilaan hoitamisesta.
Idea ei ollut täysin uusi. Kanaloissa kanoille oli jo pitkään syötetty terveiden lajitoverien ulostetta ja näin pyritty häätämään salmonellaa. Tiettävästi mikään laboratoriossa tehty bakteerisekoitus ei ollut tehonnut läheskään yhtä hyvin kuin kanan uloste. On ilmeistä, että ulosteessa on suolistoa suojaavia bakteereita, joita ei osata kasvattaa tai edes tunneta.
Tehoaa hämmästyttävän hyvin
Ulosteensiirron periaate on yksinkertainen. Ensin potilaan Clostridium difficile -infektio hoidetaan oireettomaksi antibiootilla, ja sen jälkeen paksusuolen alkupäähän annetaan tähystimen kautta desilitran verran uloste-vesiseosta. Siirrettävä uloste saadaan samassa taloudessa asuvalta ihmiseltä tai lähisukulaiselta. Ennen siirtoa testataan, ettei ulosteessa ole tauteja aiheuttavia bakteereita tai viruksia.
Ulosteensiirron tehosta ei ole vertailevia tutkimuksia, mutta tapausselostusten mukaan teho on ollut hämmästyttävän hyvä. Yli 90 prosenttia Clostridium difficile -potilaista on parantunut. Antibiooteilla tiedetään saatavan paranemaan vain runsaat 50 prosenttia.
Tiettävästi Suomen ensimmäinen ulosteensiirto tehtiin Mikkelin keskussairaalassa ylilääkäri Niilo Härkösen aloitteesta. Nyttemmin useat sairaalat ovat ottaneet ulosteensiirron vaikeiden, toistuvien Clostridium difficile -infektioiden hoitovaihtoehdoksi.
Pentti Huovinen on kliinisen mikrobiologian erikoislääkäri ja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tutkimusprofessori. Hän sai vuonna 2008 Euroopan kliinisen mikrobiologian ja infektiotautien yhdistyksen myöntämän arvostetun Award of Excellence -palkinnon sekä lastenkirjasta Heippa - Täällä bakteeri! tiedonjulkistamisen valtionpalkinnon.
Julkaistu Tiede-lehdessä 7/2009
P-A-S-K-A JUTTU
16
113
Vastaukset
- Ei hyvä
Aivan liian luomua. Kyllä se kohta kielletään!
- Tiedettä kotona
Kylläpä ne "hörhöt" on nuo asiat tienneet iät ajat. Hevosille on syötetty terveen lajitoverin paskoa jos se on sairastanut ankaraa ripulia. Samoin vatsavaivaiselle lehmälle on annettu terveen lehmän märeystä, eli märepallo varastettu poskesta ja lisätty veteen ja juotettu sairaalle.
Ne emännät ei saaneet palkintoja ; ) - Skepon herääminen
Nytkö on myös skepokin herännyt "ruususen unestaan" ihan paskojen keskelle?
- sonnan taajuus.
Nyt ei puutukkaan muuta kuin joku energiahölmö selittelemään miten se terve pas ka värähtelee oikealla taajuudella ja lähettää tervettä energiaa.
- p.a.skataajuus
sonnan taajuus. kirjoitti:
Nyt ei puutukkaan muuta kuin joku energiahölmö selittelemään miten se terve pas ka värähtelee oikealla taajuudella ja lähettää tervettä energiaa.
Hyvä skeptikko! Osuit aivan naulan kantaan värähtelyopissasi. Nyt sitten vain teet kaksoissokkokokeet p.a.skan värähtelystä ja sitten jäät odotteleen noobelia.
- P a ska hoitoo
"Ulosteensiirron tehosta ei ole vertailevia tutkimuksia, mutta tapausselostusten mukaan teho on ollut hämmästyttävän hyvä. Yli 90 prosenttia Clostridium difficile -potilaista on parantunut. Antibiooteilla tiedetään saatavan paranemaan vain runsaat 50 prosenttia."
Antibioottihoidon teho vain 50%.
P A S KAN TEHO YLI 90%.
Millaiset mahtaa olla uudet käypähoito suositukset?
Tällaisetko: Kikkare hyvää p a skaa aamuin illoin ennen ateriaa! - Magneetti tietää
Myös skepon panettelema Magneettimediakin sen tietää!
Mutta tietääkö skepo?
http://www.magneettimedia.com/tutkimus-osoittaa-antibioottien-vahingoittavan-immuunijarjestelmaa/ - P.as-kan testaus
Miten tämän p-as-kan voi testata?
Haluaisimme kaverin kanssa kokeilla, mutta emme tiedä, mitkä ovat hyvän p-as-kan ominaisuudet eli miten se pitää testata!?
Seuraavia asioita tuli mieleen testauksesta:
- hajutesti
- makutesti
- ulkonäkö
- koostumus/kiinteys/rakeisuus
- onko jo olemassa joku apteekista saatava testi?
Asiallisia p-as-kaan liittyviä testikommentteja , kiitos! - Käyppä kysymässä!
Onkohan otettu jo myyntiin apteekiin, jonne muutkin tehokkaat luonteistuotteet kerrotaan otettavan?
- Anonyymi
Nostetaanpa aihetta taas esiin. Nykyään siirtoja tehdään kotonakin ja ylipainon hoitamiseen:
https://www.tiede.fi/keskustelu/88033/olen-120kg-minulta-katosi-ruoanhimo-pysyvasti-pikku-jutulla?changed=1604865558- Anonyymi
Koskahan lääketeollisuus keksii tämän tuotteen, ja rupeaa valmistamaan sitä synteettisesti ? Hinnanmuodostuskin voisi olla melkoinen näin tehokkaalla tuotteella!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koskahan lääketeollisuus keksii tämän tuotteen, ja rupeaa valmistamaan sitä synteettisesti ? Hinnanmuodostuskin voisi olla melkoinen näin tehokkaalla tuotteella!
Se on niin monimutkainen tuote että ihminen ei pysty valmistamaan sitä synteettisesti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on niin monimutkainen tuote että ihminen ei pysty valmistamaan sitä synteettisesti.
Eihän se nyt niin monimutkainen tuote tarvii ollaa. Myytävä ja korvaava vain!
- Anonyymi
Eipähän ruoka enää maistu kun ensin syö paskaa.
- Anonyymi
Ehkä näin.
Joillekin tarvitsisi tehdä ulosteensiirto päästä paksusuoleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121431
Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881287Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1341028- 68964
- 39887
- 71863
- 97857
- 75836
Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.53807Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun
Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että39764