Läppäri valittaa että kiintolevy olisi hajonnut. Katselin googlella et läppärin kiintolevyt olisi aika kalliita. Saako mistään halvempia purkuosia ja kannattaako sitä alkaa ylipäänsä vaihtamaan kun ei ole sopivaa meisseliäkään niihin takaosan ruuveihin. Saakohan sellaistakaan mistään?
kannattaako korjata?
13
150
Vastaukset
- mmNNKK
Jos läppärin hinta ostettaessa oli 500 euroa, se kannattaa kantaa kierrätykseen. Jos se oli 1500 euroa, kiintolevyn vaihtaminen saattaa kannattaa - etenkin jos laite ei ole viisi vuotta vanha.
- korjaaja.
Korjaus liikkeessä n. 170 €
sis.
- 750GB kovalevy
- Windows asennus, ajurit, päivitykset
Jos kone seiskalla, kannattaa ilman muuta.
XP / Vista-koneita ei kannata korjailla isommin.
Halpoja ne on jos kiintolevyn vaihto onnistuu helposti.
- et sillee
Tottakai kannattaa jos muuta vikaa ei ole. Huutonetistä saa kympillä alle 100gb levyjä. Ristipää meisselin saat parilla eurolla. YouTubessa on miljoonavideoo joka merkille miten vaihto tapahtuu minuutissa. Konetta ei koskaan kannata viedä kierrätukseen vaan myydä samaisella Huutonet palstalla esim. kiintolevyvikaisena. Aina siitä jokukymppi irtoo.
Määrittele ensin kallis. Läppäreihin käy 2,5" levyt, joita esim. ovat SSD-levyt. Halvimmillaan levyt maksavat sen vähän reilut 60€. Verkkokauppa.com:lla maksaa 500 Gt WD Blue 2,5" 59,90€. Et ei mun mielstä ole mikään hirvenän kallis edes uutena.
Pöytäkoneen levyt ovat melkeinpä samanhintaisia joten suurta hintaeroa ei näillä ole.
- t739475
Joo mutta siellä on alakannessa jotain ammattilaisruuveja, en ole missään nähnyt sellaista avainta. Myykö näitä erikoismeisseleitä kukaan vai onko ne varattu hp:n merkkihuolloille erikoisoikeudella?
Nuo ruuvit voivat olla torx-ruuveja, ja tuollaisia meisseleitä saa hankittua melkein mistä vain. Yleensä koneen pohjalevyt, mistä pääsee käsiksi muisteihin, ja kiintolevyyn, niin on kiinnitetty pienillä ristipääruuveilla.
- * * * * *
pmtm81 kirjoitti:
Nuo ruuvit voivat olla torx-ruuveja, ja tuollaisia meisseleitä saa hankittua melkein mistä vain. Yleensä koneen pohjalevyt, mistä pääsee käsiksi muisteihin, ja kiintolevyyn, niin on kiinnitetty pienillä ristipääruuveilla.
Ottaa läppärin mukaan vaikka motonettiin, biltemaan tai vastaavaan, niin eiköhän heiltä siihen meisseli löydy kun kysyy vaan.
Tämä riippuu täysin läppärimallista. Kokemuksella voin sanoa että suurimmassa osassa läppäreissä on ristipääruuveilla kiinnitetty kovalevyn suoja.
Minulla tilauksessa on 250 GB SATA-levy hitaan 25,40euroa postikuluineen.
Isommat varmaan kannattaa ostaa uutena, n. 45euroa postikulu- t739475
Antaisitko linkin mistä tilata?
- vinkki
Selaile Huutonettiä ja Tori.fi, nytkin näyttäisi oleva kolmella kympillä
Western Digital Scorpio Blue 250 GB,Internal,5400 RPM,2.5" (WD2500BEVT) Hard Drive
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse564244SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2894127Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1653650Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky923545Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä853111Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit312477Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv361875Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681773Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.161763- 371680