Tärähtänyt kamera?

SonyA200

Pudotin reissussa matalalta penkiltä digijärkkärini (Sony A200) maahan, jonka jälkeen kuvat ovat olleet hieman yläviistoon. Siis kun katson etsimestä, kaikki näyttää olevan kunnossa, mutta kun otan kuvan, kuva on hieman etsimeen ja kameran asentoon nähden yläviistoon, esim. jos vastavalosuoja on paikoillaan, sen yläreuna näkyy hieman kuvassa.

Vinkkejä missä vika ja kustannusarvioita? Edellämainittua lukuunottamatta kaikki näyttäisi olevan kunnossa.

6

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8+%

      Ei taida oikeastaan koskaan olla kameran korjaus järkevää, toki joku korjaa jos on juuri kameraansa rakastunut, eikös tuo ole jo melko vanha. Minusta jos uuteenkin tulee vika takuuaikana, kannattaa ajatella siitä luopumista sillä yksi vika korjataan mutta siinä hommassa tulee toinen vika.

      Robotit kokoavat kamerat, jo -70 luvulta asti, ne kootaan tietyssä järjestyksessä, muussa järjestyksessä purku ja kokoaminen on vaikeaa. Lisäksi ei täällä kellään ole kamera kohtaisia työkaluja eikä tietoakaan, kun niin vähän niitä korjataan.

    • Canonisti minäkin

      Ei todennäköisesti kannata. Ammattikameroita kannattaa korjata, mutta aloittelijamalleja harvemmin. Vastaavan uuden saat parilla kolmella sataa. Yleensä jo kameran aukaiseminen maksaa, mikä tekee halpojen kameroiden korjaamisesta kannattamatonta.

      Tarkasta nyt kuitenkin, ettei ainoa siipeensä saanut osa ole vastavalosuoja! Se ei paljoa maksa ja ilmankin tulee toimeen.

      Oletan, että kameran mukana on joku Sonyn halpiszoomi, eikä mikään kunnollinen Minoltan lasi. Hyvä olisi, jos voisit vielä todentaa rungon olevan rikki, eikä niin, että pelkästään halpazoomin muovinen kiinnitys olisi pettänyt.

    • SonyA200

      Hmm, ei ole vastavalosuoja saanut siipeensä. Käytin sen näkymistä vain esimerkkinä. Siis etsimestä kaikki näyttää olevan ok, mutta otetut kuvat ovat aavistuksen yläviistoon. Objektina Sigman 18-200mm.

      Sen vähän mitä kameran tekniikasta ymmärrän niin kyllähän etsimen ja otetun kuvan pitäisi täsmätä jos objektissa olisi jotain rikki. Objektin läpihän se etsimen kuvakin tulee. Eli joku peili tms. mitä noita nyt siinä rungon suuaukolla on voisi olla aavistuksen vika-asennossa?

    • SonyA200

      Googlailin tuossa ulkomaisia foorumeita tms, ja taisin keksiä, että kuvanvakain (Super Steady Shot) on jumittunut yläviistoon. Kys. ominaisuuden valo näet vilkkuu kokoajan kuvaa otettaessa, vaikka kamera olisi vakaalla tasolla... Selittäisi myös miksi etsimestä kaikki näkyy olevan kunnossa.

      • Canonisti minäkin

        Tuo on syy, miksei paremmissa kameroissa ole koskaan runkovakaajaa. Hyvä että korjaantui venäläisellä hienosaatölekalla. Ei muuta kuin lisää kuvia.

        Kannattaa ottaa muutama testikuva, niin näkee vähän, onko jäänyt jotain vaurioita. Saako vakaimen pois käytöstä?


    • SonyA200

      Jatkoin selvittelyä netistä ja törmäsin samaan ongelmaan muilla. Vika on kuvanvakaimessa (Super Steady Shot), joka on rikki ja jumiutunut aavistuksen yläviistoon. Korjauskulut olisivat ilmeisesti 100€ luokkaa, ja rungon arvo käytettynä 100-150€ eli ei ole järkeä korjauttaa. Sen sijaan kokeilin kopautella runkoa hieman, ja hokkus pokkus sain sen jälleen kuvaamaan keskeltä. Eli vakain liikahti hieman. Eiköhän tällä toistaiseksi tule toimeen, ellei mitään uutta ilmaannu. Ei raaski vielä ostaa uuttakaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      188
      11113
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      48
      4552
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      69
      4238
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      206
      3698
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      102
      3514
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      100
      3363
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      73
      2010
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      16
      1345
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      156
      1050
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      278
      1005
    Aihe