Tärähtänyt kamera?

SonyA200

Pudotin reissussa matalalta penkiltä digijärkkärini (Sony A200) maahan, jonka jälkeen kuvat ovat olleet hieman yläviistoon. Siis kun katson etsimestä, kaikki näyttää olevan kunnossa, mutta kun otan kuvan, kuva on hieman etsimeen ja kameran asentoon nähden yläviistoon, esim. jos vastavalosuoja on paikoillaan, sen yläreuna näkyy hieman kuvassa.

Vinkkejä missä vika ja kustannusarvioita? Edellämainittua lukuunottamatta kaikki näyttäisi olevan kunnossa.

6

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8+%

      Ei taida oikeastaan koskaan olla kameran korjaus järkevää, toki joku korjaa jos on juuri kameraansa rakastunut, eikös tuo ole jo melko vanha. Minusta jos uuteenkin tulee vika takuuaikana, kannattaa ajatella siitä luopumista sillä yksi vika korjataan mutta siinä hommassa tulee toinen vika.

      Robotit kokoavat kamerat, jo -70 luvulta asti, ne kootaan tietyssä järjestyksessä, muussa järjestyksessä purku ja kokoaminen on vaikeaa. Lisäksi ei täällä kellään ole kamera kohtaisia työkaluja eikä tietoakaan, kun niin vähän niitä korjataan.

    • Canonisti minäkin

      Ei todennäköisesti kannata. Ammattikameroita kannattaa korjata, mutta aloittelijamalleja harvemmin. Vastaavan uuden saat parilla kolmella sataa. Yleensä jo kameran aukaiseminen maksaa, mikä tekee halpojen kameroiden korjaamisesta kannattamatonta.

      Tarkasta nyt kuitenkin, ettei ainoa siipeensä saanut osa ole vastavalosuoja! Se ei paljoa maksa ja ilmankin tulee toimeen.

      Oletan, että kameran mukana on joku Sonyn halpiszoomi, eikä mikään kunnollinen Minoltan lasi. Hyvä olisi, jos voisit vielä todentaa rungon olevan rikki, eikä niin, että pelkästään halpazoomin muovinen kiinnitys olisi pettänyt.

    • SonyA200

      Hmm, ei ole vastavalosuoja saanut siipeensä. Käytin sen näkymistä vain esimerkkinä. Siis etsimestä kaikki näyttää olevan ok, mutta otetut kuvat ovat aavistuksen yläviistoon. Objektina Sigman 18-200mm.

      Sen vähän mitä kameran tekniikasta ymmärrän niin kyllähän etsimen ja otetun kuvan pitäisi täsmätä jos objektissa olisi jotain rikki. Objektin läpihän se etsimen kuvakin tulee. Eli joku peili tms. mitä noita nyt siinä rungon suuaukolla on voisi olla aavistuksen vika-asennossa?

    • SonyA200

      Googlailin tuossa ulkomaisia foorumeita tms, ja taisin keksiä, että kuvanvakain (Super Steady Shot) on jumittunut yläviistoon. Kys. ominaisuuden valo näet vilkkuu kokoajan kuvaa otettaessa, vaikka kamera olisi vakaalla tasolla... Selittäisi myös miksi etsimestä kaikki näkyy olevan kunnossa.

      • Canonisti minäkin

        Tuo on syy, miksei paremmissa kameroissa ole koskaan runkovakaajaa. Hyvä että korjaantui venäläisellä hienosaatölekalla. Ei muuta kuin lisää kuvia.

        Kannattaa ottaa muutama testikuva, niin näkee vähän, onko jäänyt jotain vaurioita. Saako vakaimen pois käytöstä?


    • SonyA200

      Jatkoin selvittelyä netistä ja törmäsin samaan ongelmaan muilla. Vika on kuvanvakaimessa (Super Steady Shot), joka on rikki ja jumiutunut aavistuksen yläviistoon. Korjauskulut olisivat ilmeisesti 100€ luokkaa, ja rungon arvo käytettynä 100-150€ eli ei ole järkeä korjauttaa. Sen sijaan kokeilin kopautella runkoa hieman, ja hokkus pokkus sain sen jälleen kuvaamaan keskeltä. Eli vakain liikahti hieman. Eiköhän tällä toistaiseksi tule toimeen, ellei mitään uutta ilmaannu. Ei raaski vielä ostaa uuttakaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      845
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      670
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe