Elikkäs, perheessämme on 2v Kleini uros. Meillä on myös puoli vuotias vauva. Kun tulin raskaaksi, koira sekosi täysin. Yksikään uroskoira ei saanut tulla lähelleni tai mies-henkilö. Nartut ja naishenkilöt olivat aina tervetulleita, mutta jos joku miespuoleinen/uros-koira tuli lähelleni, oli koiramme pakko päästä siihen väliin tai osoitti mieltään haukkumalla/hyppimällä päin. Nyt kun vauva on syntynyt ja tullut osaksi perhettämme on perheemme hierarkia mennyt uusiksi ja tuntuukin, että koira on tästä mennyt täysin tolaltaan ja yrittää nyt hakea johtajapaikkaa. Edelleen ottaa minulta hyvin käskyjä vastaan, mutta miestäni hän ei tottele. Jos koiraa komentaa, näyttää koira hampaitaan/murahtaa. Vauvan tulon jälkeen myös koira ei enää anna vieraiden silittää häntä tai laittaa valjaita. Minä saan laitettua valjaat ilman murinoita, mutta silloin tällöin murisee myös miehelleni, hänen laittaessa valjaita koiralle. Vieraille murahtaa aina. On aina ollut suht haukkuherkkäinen, mutta nyt tuntuu, että ovikello kun soi niin koira sekoaa aivan totaalisesti, haukkuu haukkuu haukkuu. Viime viikolla kun otin koiran ovelta pois istumaan omalle paikalleen niin nappasi koira sormeeni ensimmäistä kertaa kunnolla. Tästä hieman säikähtäneenä tajusinkin, että olemme menneet niin hukkaan tuon koiran kanssa. Teemme varmasti paljon vääriä asioita, koska käytös on muuttunut niin totaalisesti. Eläinlääkäri puhui viimeksi nähdessämme kastraatiosta ja käski harkita sitä vakavasti, koska koiraa ei tulla käyttämään jalostukseen ja nuo machoilut ovat aivan järkyttäviä. Onko siis järkeä käydä kastroimassa koiraa? Olemme ottamassa koirakouluttajan kotiimme, nyt vaan mietin että kumpi tehdään ensin vai tehdäänkö molemmat vai vain toinen.. Eli ottaako ensin lisäkoulutusta kotioloissa ja katsoo sen jälkeen tilannetta uudelleen Kastraatiota silmällä pitäen vai kastoroidako ensin ja sitten ottaa kouluttaja käymään? Onko minkälaisia kokemuksia saksanpystykorvan kastraatiosta?
Kleinspitzn Kastraatio? Onko järkeä?
koirankanssapulassa
1
163
Vastaukset
- Haavoittuva
Koira otti sinut siipien alle kun olit haavoittuvainen eli raskaana. Nyt on vauva vartioitavana. Minunkin koira (uros) vartioi MUIDEN vauvoja toisilta koirilta, jos vauvat siis ihan pieniä. En ole varma poistaako kastraatio tämän käytöksen koska on enemmän suojelua kun hormoonien hyrräämistä. Kuitenkin kastraatio yleensä rauhoittaa koiraa ja poistaa hieman egoa.
On olemassa "keinokastraatio" joka laitetaan koiran ihon alle. Toimii "kokeiluna" että haluaako sitten kastroida tai ei, näkee vähän miten koira toimisi kastroituna. Kysy tästä eläinlääkäriltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä831601Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691531Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2661252Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691252- 56857
- 65834
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em64827Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40811- 40797
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44771