Nuorelta yksinhuoltaja ystävältäni katkeaa huomenna sähköt,lindorff ei anna maksuaikaa,sosiaalitoimisto uhkaili huostaanotolla eikä perhe tai ystävät auta. Pistetäänkö kolehti pystyyn auttaaksemme ystävääni?Ystäväni on hyvin ahdistunut tilanteesta eikä tiedä ketään kenen puoleen kääntyä. Maksettavaa olisi 400euroa. Joo ja tässä ei nyt auta haukut,että hoitaisi asiat paremmin,kaikilla meillä tulee joskus möhlittyä.On mahtava äiti lapselleen,niin lämminsydämminen ja aina auttamassa muita ihmisiä.
Vastaukset 4
- kloipki
Sillä tavalla elämä opettaa! Sähköt poikki.
friends4ever
Vastaukseni tulee nyt myöhässä, mutta jos joskus tulee samantapainen tilanne, niin toki kunkin oman asuinpaikkakunnan diakoniatyöntekijäänkin voi ottaa yhteyttä. Yksittäiseen kriisitilanteeseen voidaan joissain tapauksissa antaa avustusta. Avustuksen myöntöperusteet ovat aina tapauskohtaisia. Jos tällainen tilanne ilmaantuu, kannattaa avustusta anoa mahdollisimman hyvissä ajoin. Seuraavalle päivälle tuskin voidaan mitään hoitaa.
Tsemppiä sinulle ja ystävällesi, toivottavasti asiat ovat jotenkin hoituneet ja hoituvat jatkossakin.
Diakoniatyöntekijä meiju- Turha paapomista
Jokainen on oman onnensa seppä.
Sosiaaliturvamme kattaa kotihoidon tuen, asumistuen ja paljon paljon muuta.
Tuollainen velkaantuminen on törkeää ja itsekästä sekä lasta kohtaan väärin. - Äitee75
400 egee pelkästä sähköstä on hieman turhan korkea summa. Tajuisin jos kyseessä olis vuokra mutta sähkö katkeaa ainakin Turussa aika pian jos et ole maksanut laskua.
Olen itsekkin Yh-äiti ja laskut on silti tullut maksettua nyt nuori nti sitten ottaa yhteyttä uudestaan sossuun ja selittää juurta jaksaen miksi on ajautunut tohon tilanteeseen ja miten siitä voitaisin eteenpäin mennä.
Voisi ajatella että jos sosku maksaa kaikki tulevat laskut ettei ne pääse tohon tilanteeseen enään en todellakaan toivo että muksu otettais pois kyse on vain siitä että joku järkevä ratkaisu tohon täytyy saada.
"lämminsydämminen" joo no tällä ei pääse elämässä eteenpäin joten jos tilanne on todella noin paha ettei ole sähköjä niin joko sossuun tai diakoniaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1682841
- 571182
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r160957Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....57907- 4899
- 84800
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.173790Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e187752Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.216703- 6684
- 59666
- 53657
- 67646
- 56619
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?21598Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?125563Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran66549Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32548- 34527
- 55518