Kertokaas nyt miten on ?

helljustaintthesame

Nyt kun on tullut jokaiseen ikähuoneeseen selkeä sääntö, että sinne kuuluu vain sen tietyn huoneen ikäiset. Tämä on selkeää.
MUTTA! miksi esimerkiksi 30 huoneesta ajetaan pois yli 40:set, mutta 40 huoneessa saa ihan vapaasti kekkaloida yli 50:set ?

40 huoneessa on ollut tietty vakiporukka jo kauan, osa on alle 40:siä ja osa yli 50:siä. Osa taas juuri sen huoneen ikäisiä. Mutta tämän säännön tultua, vain ja ainoostaan alle40:set ajetaan pois sieltä. Muualta ajetaan "yläikäisetkin".

Tämä on ihan selkeetä epäoikeudenmukaista toimintaa. Jos yli 50:nen vakkari saa olla 40 huoneessa, samalla linjalla siellä saisi olla myös alle 40 vakkari, eikö niin?
'
Tai vastaavasti se sama sääntö koskemaan ihan jokaista käyttäjää ja ihan jokaisessa huoneessa!! Oli yli tai ali-ikäinen.

4

79

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hämärä tapaus

      En viitse mennä katsomaan, miten tuo ikä on ilmoitettu.

      Jos ilmoitus on 30-40 -vuotiaat, koskee vain tuon välin ikäisiä.
      Jos raja on 30, siihen kuuluvat kaikki, joiden ikä on 30 vuotta suurempi. Oli se sitten vaikka sata.

      • ikäryhmä

        Moi,


        Jokaiselle ikäryhmälle on oma huone. Jossa voi sättöillä sen ikähaarukan kuuluvat. Säännöissä sanotaan selkeästi että 16 huone kuuluu 16-21 vuotiaille ja 22 on omansa jne..

        Mutta tätä säntöä toteutetaan ihan eri tavalla ihan eri huoneissa. 30 huoneesta on poistettu yli 40:siä, mutta 40 huoneessa saa olla vaikka olisikin yli 50. mutta alle 40 ei saa olla.

        Tässä on se epäkohta.


    • Vanha sättäri

      Itse olen käsittänyt, että iät ovat lähinnä ohjeellisia oletuksena, että esimerkiksi kolmekymppiset saattavat olla kiinnostuneita hieman eri asioista kuin kuusikymppiset.
      Missään tapauksessa säännöissä ei ole KIELLETTY vierailemassa myös muissa huoneissa. Ja koska se ei ole kiellettyä, luotseilla ei ole oikeutta poistaa keskustelijaa pelkästään iän takia.

      Jos luotseille on annettu eri sääntökirja kuin normisättäreille, niin ylläpito toimii täydellisen väärin.

      Jotkut luotsit tuomitsevat myös ehdottomasti myös vaikkapa seksistä puhumisen 40 -huoneessa, aivan kuin seksi ei kuuluisi ihan normaalisti nelikymppisten elämään. Eihän se silti sitä tarkoita, että kyseinen nelikymppinen haluaisi mennä seksihuoneeseen ja puhua pelkästään seksistä.

      Tai jos tuolle linjalle mennään, niin nyt pitäisi bannata kaikki keskustelijat, jotka puhuvat urheilusta muualla kuin Kisastudio-huoneessa.

      Tietysti useimmat luotsit ovat fiksuja eikä nipota pienestä. Mutta välillä paikalle eksyy jotain täysin tuntemattomia niposefuja bannailemaan ja potkimaan vakiosättäreitä pihalle.

    • :-)

      Kohta kai sefut bannaa kaikki ulkomailla asuvat, jotka chattaa muualla kuin ulkosuomalaisille tarkoitetussa huoneessa. Romanit saa chatata ainoastaan romanohuoneessa, lesbot ainoastaan lesbohuoneessa jne.

      Se olis ainakin linjan mukaista toimintaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4936
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3506
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2953
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2935
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      8
      2757
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2280
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      39
      1778
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1700
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1691
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1584
    Aihe