Pelkään omaa isääni. Hän on niin lihava, ja syö kuin sika. Tänään oli luokkaretki, lähtö klo 6.00 ja tulin 16.05 kotiin. En syöny koko päivänä, koska rahat jäi vahingossa kotiin. Tullessani kotiin ajattelin lämmittää pizzan jonka sain siskolta lahjaksi (hän tekee loistavaa ruokaa). Isäni oli tietysti syönyt KOKO JÄÄKAAPIN tyhjäksi, lähes 900g makkaraa, 3 purkkihernekeittoa, pizzani, ja paljon muuta. Näin on käynyt liiankin usein, sillä yleensä hän käy syömässä kaiken hetkeä ennen kuin tulen koulusta. Ei enää tunnu kivalta, esim. kun täti oli tuonut ulkomailta joitain leivoksia megapackin (n. kilon) _minulle_, niin yrittäkääpä arvata mitä niille oli kouluaikanani tapahtunut.. -_- Olis kiva syödä joskus jotain muutakin kuin näkkileipää ja kouluruokaa. Onneks energiajuomat täyttää edes jonkin verran :)
Oon kiitollinen, että saan käydä kaverin luona syömässä, mutta haluun tietää, miten saan isäni hoitoon. Hänellä on sydänsairaus, mutta juo ja polttaa silti. Ihan järkyttävän lihava, ja lääkärit sanoi, että ei elä enää kauan, jos jatkaa samaan malliin.
Oon kiitollinen, että saan käydä kaverin luona syömässä, mutta haluun tietää, miten saan isäni hoitoon. Hänellä on sydänsairaus, mutta juo ja polttaa silti. Ihan järkyttävän lihava, ja lääkärit sanoi, että ei elä enää kauan, jos jatkaa samaan malliin.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Yritä puhua isällesi ja kerro miltä susta tuntuis, jos se kuolis jne. Ja sano isällesi ettei söisi aina jääkaappia tyhjäks, voisit vaikka jemmata johonkin omaa ruokaa :)
Ihme ahmatti se on. Sun pitää puhuu sille ja kertoo milt sust tuntuu. Jos se on normaali nii tuntee syyllisyyttä ja jättää sullekkin jotain syötävää. Jos tilanne ei muutu nii puhu äitilles ja muille sukulaisille.
ja ja ja hanki mini jääkaappi omaan huoneeseen ja laita huoneen ovi lukkoon kun meet kouluun!
Vaihe 1. Osta minijääkaappi.
Vaihe 2. Piilota se isältäsi huoneeseesi(jos et omista huonetta niin jonnekkin muualle)
Vaihe 3. Ennen koulua laita vähän ruokaa jemmaan sinne ja syö ne koulun jälkeen.
Suosittelen kertomaan isällesi miltä sinusta tuntuu. Onko sinulla jotain tuttua jolle voisit puhua asiasta? Koulu kuraattori on hyvä vaihtoehto.
Kerro sille että hän on sulle tärkee ja se että jos sun isäs kuolee niin muutkin kärsii siitä ja että sun isän pitäis ajatella muitkin kun sun isäs terveys ongelmat haittaa ja huolestuttaa koko perhttä!