Chilestä löytyy luonnonihmeitä laidasta laitaan. Pohjoisessa, Atacaman autiomaassa, on tuliperäisiä geysirkenttiä ja elottomia hiekkadyynejä. Etelässä sijaitsevan Patagonian vetonauloina komeilevat terävät vuoret, valtavat jäätiköt ja sadantuhannen pingviinin kotisaari.
--------------------------
”Kolme, kaksi, yksi…”, laskee toppatakkiin pukeutunut oppaamme rannekelloaan vahtien. ”Nyt !”
Samassa vesipatsas räjähtää jalkojemme juuressa olevasta reiästä kuin tykin suusta kohti yläilmoja. Turistiryhmämme kamerat räpsyvät, kun kiehuvan kuuma vesi peittää taivaan valtavaan höyrypilveen.
Muutaman minuutin kuluttua tasanko on satojen metrien matkalta täynnä pulputtavia, sihiseviä ja suhisevia kuoppia. Niistä nousee kylmään ilmaan vesihöyrypatsaita kuin henkiä Aladdinin taikalampusta.
El Tation geysirkenttä sijaitsee Chilen koillisosissa, Peruun asti ulottuvan Altiplanon eli Andien vuoristoylängön laidalla. Yli 80 aktiivisen geysirin El Tatio on eteläisen pallonpuoliskon suurin geoterminen kenttä. Maailmasta löytyy vain kaksi sitä mittavampaa geysiresiintymää: Yellowstone Yhdysvalloissa ja Dolina Geizerov Kamtšatkan niemimaalla Venäjällä.
4200 metrin korkeudella merenpinnasta ilma tuntuu niin ohuelta, että jo puolen tunnin jälkeen päätä alkaa jomottaa. Vuoren takaa kurkistavan auringon säteet muuttavat ilmassa leijailevat höyrypilvet häikäisevän valkeiksi. Päivän valkenemisesta huolimatta lämpötila pysyy sitkeästi kymmenisen astetta pakkasen puolella. Untuvatakeista huolimatta tärisemme kuin horkassa, joten oppaamme Danila rientää apuun. Hän asettaa teepannun kiehumaan tasaisesti porisevaan geysiriin.
Olemme lähteneet aamuyöllä matkaan San Pedro de Atacaman pienestä turistikaupungista, sillä El Tatio on aktiivisimmillaan aamuisin kuuden ja kahdeksan välillä. Kolme tuntia kestänyt bussimatka pimeää ja kuoppaista tietä pitkin on ollut tuskainen taival. Onneksi kuplivat geysirit ovat niin lumoava näky, että kärsimys unohtuu nopeasti.
Geysirkentän toiselta laidalta löytyy Danilan kehuma kuuma lähde. Pienen uima-altaan kokoinen monttu on täynnä höyryävää vettä, jossa loikoilee uimapukuisia ihmisiä. Vaatteita riisuessa pakkanen saa ihon kananlihalle, mutta lämpimässä vedessä, miedosti rikiltä tuoksuvien höyrypilvien hyväillessä kasvoja, on olo taivaallinen.
Lue koko matkareportaasi:
http://kerranelamassa.fi/chile-atacama-patagonia/
Chile ääripäät: Atacama ja Patagonia
kerranelamassa.fi
1
893
Vastaukset
- si.po
Kyllä Chile on mielenkiintoinen maa minunkin mielestäni. Onneksi tunnen Chileä melko hyvin ja olen käynyt siellä usein koska entinen poikaystäväni oli chileläinen. Peruna on alkuperältään Chilestä eikä naapurimaa Perusta kuten perulaiset väittävät. Samoin tuollapäin valmistettava pisco, paikallinen kirkas viina, on alunperin chileläinen eikä perulainen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1946620Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto1065513Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2843534Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1273483Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat1112501Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42170Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191966Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi541937Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val631793- 1041498