Huomaan että monella kanssa ihmiselläni on outo tyyli nytkyttää jalkaansa ns. naputtaa. Onko kyseessä jokin hermostollinen vamma vai mielisairaus?
Pakkoliikkeet
4
638
Vastaukset
- tiia
mulla vispaa jalka aina kun istun sitä, ei vaan huomaa!! joskus kun satun katsomaan jalkaani se vispaa aivan mieletöntä vauhtia..
mutta eipä se minua haittaa..
olen huomannut monen muunkin ihmisen heiluttelevan jalkaa..
aikas hassu juttu muuten :D - Jaas
Ei tuo ole kumpikaan noista vaihtoehdoista.. tarkalleen en osaa sanoa, että mitä se on. Mutta osaks se on jotain puutumisen ehkäsyä. Voi myös olla jännittyneisyyttä, paineita sun muuta. Joskus se on sellaista ihan pientä mutta nopeaa tärinää jota ei huomaa. Pientä hermostollista häiriötä ehkä mutta ei mitään vakavaa/vammaa.
- pakkoliikkuja
Ei siinä minusta ole kyse mistään sairaudesta tai vammasta. Osoittaa ehkä vain tylsistymistä, hermostuneisuutta tai muuta sellaista. Joskus itsellä jalalla tulee nytkytettyä pitkään niin, etten edes huomaa. Sitä saattaa vain istua koneen ääressä kuunnellen musiikkia ja siinä meneekin sitten koko ilta ja koko ajan vaan jalka naputtaa eikä siihen kiinnitä huomiota. Puutumista se ainakin estää.
- eikös
eikös tästä ollut juuri jossain lehdessä juttua? että joillain ihmisillä pakkoliikkeen tekeminen on "sairaus" eli sitä on pakko tehdä vaikka ei tiedä miksi sitä tekee. ja tätä voi hoitaa poiskin, mutta todella harva tajuaa sairastavansa tälläistä. itsekin rummuttelen jaloilla aina kun on tylsää, ja välillä muutenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1067492
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1045274Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163526Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253471Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352544Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191866Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3531515Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961511Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?571330