Kumma juttu, miten täällä painostetaan ventovieraita ihmisiä kirjoittamaan avioehto, ja jos he eivät halua, niin alkaa mahdoton solvaaminen ja muu aggressio.
Huoritteletteko te vanhempia sukulaisiannekin, jotka eivät ole ehtoja kirjoittaneet?
Todella kummallista että ihminen ja pariskunta ei enää saa itse saa päättää ryhtyvätkö vanhan liiton avioliittoon vai johonkin ehtosuhteeseen, tai pysyvätkö vaikka naimattomina? Jos olette itsellenne avioehdon valinneet, niin mikäs siinä. Antakaa muidenkin solmia itse mieleisensä avioliitto. Kiitos.
"Rahan perässä"
3
359
Vastaukset 3
- Gold.digger
Ei me kannusteta kuin varakkaampaa tai mahdollisesti enemmän perivää tekemään avioehto. Koskaan ei köyhempää kannusteta.
- pakolliseksihaluan
Avioehto pitäisi olla pakollinen. Säästyttäisiin monelta riidalta eikä tarvitsisi käyttää lapsia välikappaleena.
- Viisastunutexä
Vaikka ei mitenkään olisi "rahan perässä" ja vaikka lähdettäisiin aivan tasa-arvoisesta tilanteesta eli kummallakin yhtä vähän tai paljon omaisuutta ja vaikka rakastettaisiin toisiaan kuinka, niin tilanne voi vuosien ja vuosikymmenten mittaan muuttua. Voi käydä niinkin, että toisen vanhemmat kuolevat aikaisemmin kuin toisen, heiltä jää perintöä joka hyödyttää kumpaakin aviokumppania, ja myöhemmin tuleekin sitten ero.
Tällaisesta kokemuksesta viisastuneena jo tyhmempikin tajuaa, että avioehto kannattaa tehdä aina - mitään haittaahan siitä ei ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K11823- 42789
- 62758
- 60740
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o42733- 51637
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺49587- 60587
- 67556
Suutuin lähinnä itselleni
Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.28508SuMetKu konkursissa
Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.18487- 29485
- 44475
- 32469
- 95462
- 40437
- 58421
- 17410
- 24409
- 43397