Ihan semmoista vaan, etten kyllä kuollaksenikaan ymmärrä, miten pitit ja staffit lasketaan terriereiksi? Ei mitään bostoniakaan terrierinä pidetä, vaikka sen nimi vähän harhaanjohtava onkin.
Sekaannuksen välttämiseksi noista voisi jättää sen "terrieri" osan pois, ja laittaa vaikka "koira":n tilalle, jos sitä vaatii. Staffordshirenkoira, bullkoira (pit bull, vaikkei suomessa "virallinen" rotu olekaan) jne.
Kun nykyään on tuo terrierien alaluokka "bull-tyyppiset terrierit", niin nehän voisivat olla vaan bull-tyyppisiä koiria?
Bullkoiriin kohdistuva viha on valitettavaa, vaikkakin parin lahopään osalta ansaittua. Enemmistö näitäkin koiria omistavista ihmisistä on ihan täyspäistä porukkaa, eivätkä ole ansainneet sitä kakkamyrskyä, joka heihin kohdistuu...
Mutta silti harmittaa erityisesti, että vaikka kun tätäkin palstaa lukee, niin tila täyttyy koiravihasta, joka nyt kaikkein vähiten on meille, vaikkapa border-, skotlannin- ja vehnäterrierien omistajille, osoitettua.
(tämä ei siis ole mikään tappajakoira-kommintti, vaan ihmettelen näiden nimipolitiikkaa)
pittien ja bullien ym nimi
kilttikoira
3
167
Vastaukset
- llllllllllllllllllll
Bulltyyppinen koira on kyllä ihan jees nimi.
- kilttikoira
Ainakin mun korvaan se kuullostais ihan järkevältä, tai ainakin yhtä järkevältä kuin tuo tämän hetkinen bull-tyyppinen terrieri. Eikä näin bullit ja terrierit sekoittuis keskenään.
- Amstaffeli
Game bred pitbullit on kyllä terriereitä henkeen ja vereen. Täpäköitä ja tulisia hyvällä drivellä.
Bullterrieri on ennen ollut ihan karvattoman parsonin näköinen. Käytettiin samoihin hommiin kuin muitakin terriereitä.
En nyt ymmärtänyt miksi ihmetellään sitä terrieri sanaa siinä rodun nimessä. Sehän nimenomaan pitää olla siinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 975582
- 564241
- 462516
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s282338Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161845- 151494
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹331352Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗201178- 231085
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest431071