Lammiharkkojen valaminen säänkestävällä betonilla maksaa hunajaa.
Lammiharkot valettava säänkestävällä betonilla
Kallista on
22485
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Miten niin. Pumpattuna 230-250 euroa kuutiolta. Kivitalon seiniin menee n. 70 kuutioo. 20 tuhannella eurolla selviää hyvin. Ilmaistako betonin pitäisi olla?
Mulla maksoi Lieksassa 350 € motti. 180 mottia meni betonia seiniin. Mitäs se tekee, reilut viisikymmentätuhatta rysselin taaleria. Ei ole paha mun mielestä.
Sisäkuoren kuraksi kelpaa myös ei-säänkestävä, jos haluaa säästää. Vähän tosin hankalaa, mutta mahdollista.
nyt on huono provo
Minusta tuo vaatimus on vähän hätävarjelunliioittelua/huuhaata.
On minusta aika teoreettista että seinän sisällä oleva betoni muka sään takia rapautuisi.
Johan katto ja silikaattirappaus suojaa seinää kosteudelta.
Rappaamattomana(normaalisti yksi talvi) voi tämä teoriassa olla mahdollista mutta tuskin sittenkään.
Eihän tuo huokoisuudenestoaine tuo lisähintaa betonikuutiolle kun n 15e mutta menee siihen silti helposti normitalossa liki tonni ylimääräistä. Sanoisin ettei kannata.
Kyllä se maksaa noin 100 € kuutiolta lisää.
Siihen hyytyi minunkin lammitalon rakentaminen.
Lue Lammin ohjeet ja rakennekuvien tekstit.
Köyhät rakentaa muusta kuin Lammista. Kai sitä paras nyt saa kalleinkin olla!
Miksi ne ei koske etelänpoikien tekemää työtä.
Ne ei osaa lukea, ymmärrä suomea, eikä kukaan valvo niiden tekemisiä... siksi
Tästä syystä virolaisia ei käytetä enään. Eivät osaa, eivätkä ymmärrä mitään. Jos on Neuvostoliitossa syntynyt ja ollut kolhoosissa töissä niin on pitkä matka läntisiin standardeihin.
Ei siihen betoniin huokoisuudenESTOainetta laiteta. Siihen laitetaan huokoisuutta lisäävää ainett kun halutaan säänkestävyyttä. Tämä tuo rasitusluokasta, käyttökohteesta ja betonin laadusta riippuen 10-50€ lisää per kuutio.
Onpa vaikeeta. Taidan mennä umpiharkolla eteenpäin.
Juu, näin se on.
Turhaa silti, sanon minä. Voihan sinne kuviin speksata vaikka 10% kultahippuja betonin sekaan, on siitäkin varmasti jonkun mielestä jotain hyötyä. Ainakin purkujäte aikanaan päätyy todennäköisemmin kierrätykseen.
Myös rosteri harjateräkiä pitää käyttää.
Joka tapauksessa kaikkien paikallavalettavien ratkaisujen kustannukset ovat aivan törkeitä!!! Normaaleilla harkoilla ja jopa betonielementeillä pääsee yli 10% edullisempaan kokonaiskustannukseen. Lisäksi valettavista harkoista ei saa mitään lisähyötyä. Energiatehokkuus samaa luokkaa kuin muillakin, rakentaminen monimutkaisempaa ja hitaampaa jne. Markkinamiesten keksintöjä tyystin. Saadaan tyhmiä kuluttajia uskomaan soopaa. Ammattilaiset tekee taloja aivan muilla systeemeillä.
Eiköhän sitä betonia tarvita lähes kaikissa taloissa, ei niitä elementtejäkään ilman betonia kivitalossa tehdä. Monasti betonia tarvitaan myös perustuksissa ja lattioissa.
Betonin hinta vaihtelee nykyisin 100 - 150 € välillä kuutiolta pumpattuna ja kuljetettuna. Sitä on myös runsaasti saatavana.
Paikalla valetut betonirungot ovat tunnetusti erittäin lujia, elementtien maine kyllä on vallan muuta.
Paikalla valituissa tuotteissa sitten on jonkinmoisia eroja, betonia voi nostella 25 kg:n möhkäleinä päällekkäin ja lirutella lisää betonia väliin. Sitten taas lämmöneristettä voi kätevästi käyttää muottina ja kustannuksia säästyy, silti perusrakenne on entistä lujempi.
Koska on järkevää tehdä pitkäikäistä ja hyvin eristettyä on betoni erinomainen rakennusmateriaali ja halpa. Jopa vähän komeammat klinkkerit taloon maksavat enemmän, kuin koko betonirunko. Köyhille tiedoksi, että sisustus ja talon tekniikka maksavat moninkertaisesti enemmän kuin talon runko.
Todellisuudessa pankinjohtaja päättää sisustuksestasi ja lopulta pihakivesikin värin.
Ammattirakentaja tekee elementeistä ainoastaan voittonsa maksimoimiseksi ja turvatakseen remonttityöt jo kolmen kymmenen vuoden kuluttua. Elementti lähiöt ovat hyvä esimerkki tästä, on sitten aikanaan helppo purkaa.
Seinään valettava betoni maksaa 150-160€ kuutio. Lisäksi tulee rahdit ja pumppaukset. Ensimmäisen 30 minuutin jälkeen (minä aikana käytännössä saa letkut levälleen) pumppaus maksaa 20 euroa per 5 minuuttia. Yhtä kuormaa =6 kuutiota, purkaa kohteen ominaisuuksien mukaan 1-2 tuntia. Kuution hinnaksi tulee tällöin n. 250 euroa kuutiolta. Valuharkkomyyjien mukaan toki pääsee satasen halvemmalla, mutta hehän voivatkin puhua mitä haluavat kun eivät tuota betonia myy tai hinnoittele muottiharkkojen ostajille. Talon seiniin menee ň. 70 kuutiota betonia. 20 tuhatta euroa kannattaa lisätä valuharkkotarjoukseen, niin sitten on samalla linjalla umpiharkkojen tai elementtien kanssa tuon seinän osalta.
Betoni on hemmetin kallista. Kevytbetoni on taas haurasta paskaa.
Mites kevytbetoni tähän liittyy? Eihän sitä saa valutavarana, vai saako? Se olisikin fiksu ratkaisu jos saisi. Massa eristäisi sitten samalla.
Saa kevytbetonia ainakin joiltain tehtailta. Tosin ei taida soveltua harkkojen täyttöön
Ei paljoa enää näy lammiharkkoja työmailla. Aika ajanut ohi typerästä tuotteesta. Liian oli vaikea tuote ja uusi tuotantolinja liian kallis ja turha. Lopun alkua Lammilla