3G, HSPA+

Pöytäkone johon liitetty Huawein mokkula ulkoisella suunta-antennilla. Saunalahden yhteyspalkit "täysillä" yhteys 3G tai myös HSPA . Esim. Iltalehden pääsivu avautuu suht. nopeasti mutta jos avaa jotain lisäsivua niin lataus kestää ikuisuuden tai ei edes avaudu. Näin myös muilla sivuilla mitä lueskelen. Missä vika? Miten korjattavissa?
10114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

PING(?) 54ms, Latausnopeus 4,37Mbps ja lähetysnopeus 1,52Mbps. Teki testin tosin jossain Kainuussa vaikka oma sijaintini 200km alempana.

Äänestä

Onko nämä sivut kuinka raskaita? Entä kokeilitko Adblock plus lisäosaa? Noi nopeudet pitäisi riittää sivujen lataamiseen.

Äänestä

Raskaita? Suurimmat ongelmat iltapäivälehtien sivujen avauksissa. Täytyy tsekata tuo lisäosa..

Äänestä

Noi sivut eivät ole kevyemmästä päästä koska niissä on paljon mainoksia.

Äänestä

Latasin tuon Adblock lisäosan ja koneen käyttö nopeutui välittömästi!! En todellakaan tee mitään ympärillä pyörivillä mainoksilla!! Kiitos vinkistä!!!

Äänestä

Ole hyvä! Tuo tosin voi hidastaa hieman selainta: http://www.marmai.fi/uutiset/mainosten estoohjelma on liian iso hidastaa selaimen kayttoa/a2249188

Mutta se ei välttämättä näy.

Äänestä

Joo ei tuo Adb kyllä hidasta. Olen erittäin tyytyväinen nopeuteen nyt!! Tällä pärjään kyllä.

Äänestä

Muista että Adblock voi estää joidenkin nettisivujen videoiden katselun. Tällöin se pitää ottaa väliaikaisesti pois päältä kyseiseltä sivulta.

Äänestä

Kannattaa kokeilla myös pakottamista se mokkula pysymään aina 3G verkossa ja katsoa miten sitten pelaa.

Itse olen Sierran mokkulan pakottanut vain 3g ja 4g verkkoon koska joskus se saattoi hypätä jopa 2g nopeuteen vaikka ihan hyvin 3g pelaa, varmemmin toimii pakottamalla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


HidaSPA+ kirjoitti:

Pöytäkone johon liitetty Huawein mokkula ulkoisella suunta-antennilla. Saunalahden yhteyspalkit "täysillä" yhteys 3G tai myös HSPA . Esim. Iltalehden pääsivu avautuu suht. nopeasti mutta jos avaa jotain lisäsivua niin lataus kestää ikuisuuden tai ei edes avaudu. Näin myös muilla sivuilla mitä lueskelen. Missä vika? Miten korjattavissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu