kokeilin yhtä tuolia hioa ja jäi laikutkkkaaksi otinko liian vähän?
mikä ois nätti petsi antakaa linkki. tummahko pähkinä tms tarkoitus on kuultomaalata pöydän jatuolien jalat ja petsata tasot. useita ohuita kerroksiako=?mikä pensseli?
ruokailuryhmän mäntyä hionta/petsaus
2
221
Vastaukset
- Näin tekisin
Ilmeisesti lakatut mäntykalusteet kyseessä? Suosittelen laittamaan petsilakkaa, ei tarvitse hioa vanhaa lakkaa kokpnaan pois vaan kevyt hionta (pinta himmeäksi) riittää. Mieluummin kaksi ohutta kerrosta kuin yksi paksu. Esim Tikkurilan valikoimista löytyy, väreistä on varaa valita.
- Puusepätin
Kannattaa hioa kaikki vanha lakka tms. pois jos laitat lakan päälle petsilakan, ei pinnasta tule hyvä, siveltimen jäljet nääkyy tai petsaus näyttää "irtonaiselta" eli puun syyt ei näy. Ja ennenkuin petsaat, muista kastella puupinta hyvin, niin tulee tasainen jälki ja pystyt "korjaamaankin" virheitä. Ja tietenkin petsaat puun syiden suuntaisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä15311458- 288122
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565954Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1664937- 174714
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai374371Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas974258- 883560
- 803280
- 481781