Mikä Kyproksen kohteista paras

Matkaan taas kuljen

Olemme suunnitelleet pojan (16v) kanssa reissua Kyprokselle, mutta kun emme osaa oikein edes päättää minne päin.
Limassol, Pafos, Ayia Napa, Protares, Larnaka, mikä näistä paras?
Poika on rauhallinen yksikö eikä siis etsi biletystä, vaan tarkoitus olisi nautiskella auringosta, käydä vesipuistossa ja shoppailla sekä nauttia tietty hyvästä ruoasta.
Onko siis suositella, mikä näistä paikoista voisi olla paras?

2

2961

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kesaska

      Hei, olin kesällä 2013 kahden tytön, 13 ja 16v kanssa Protaraksessa/Pernerassa
      hotelli Seagullissa. Hotellissa on tilava allasalue ja rantaan on matkaa 250m. Paikka oli rauhallinen, mutta kuitenkin pääsi helposti liikkumaan busseilla ja ajettiin myös limusiini-taxilla.. Me kyllä viihdyimme. Kylässä on mukavia ravintoloja ihan tarpeeksi, mutta helposti pääsee kauemmaksikin bussilla/taksilla isommille kylille. Muista mainitsemistasi paikoista ei ole kokemusta muuten kun että Agia Napassa kävimme bussilla (huvipuistossa) ja jäi fiilis, että aikamoiset bileet saattaa pääkadun kulmilla iltaisin olla..

    • thj1

      Itse olin viime vuonna Pernerassa (Protaraksen vieressä vielä pienempi kohde). Kohde oli ehkä hiukan liian pieni, vaikka rauhallisesta lomasta pidänkin. Protaraksessa olikin jo ihan tarpeeksi kauppoja ja ravintoloita minun makuuni. Suosittelen teille ennemmin Protarasta kuin bilepaikkaa Ayia Napaa. Ayia Napaan pääsee kuitenkin nopsaan bussilla Protaraksesta jos haluaa käydä katsomassa brittiteinien biletystä tai käydä huvipuistossa. Protaraksessa ja sen lähistöllä on myös kauniita rantoja.

      Itse tykkäsin kovasti Larnakasta (kävin valitettavasti vain päivän reissulla siellä). Larnakassa saa rantaloman ja kaupunkiloman samassa paketissa. Se olisi itselleni sopivin kohde Kyproksella. Kauniita rantoja siellä ei valitettavasti ole vaan ihan perusranta kaupungin kupeessa. Katukuvassa on enemmän paikallisia kuin turisteja. Ei Larnakakaan olisi huono vaihtoehto teille. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      271
      14483
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      69
      7320
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7151
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      65
      5167
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      115
      4900
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4734
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      101
      4525
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      22
      4439
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4187
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3978
    Aihe