Kertokaa te joilla on skeittikengät, onko ne teillä sellaset jotka lompsuu kävellessä jalassa, eli on isot jalkaan?
Oon ite aikeissa ostaa eka skedet, kaverit on sanonu et ne on silti hyvät kävellä vaik lompsuuki. Kävin jo sovittaan osiriksia yhdes liikkees ja myyjää vähä nauratti kun lompsuttelin väljillä kengil.
Oon ite aikeissa ostaa eka skedet, kaverit on sanonu et ne on silti hyvät kävellä vaik lompsuuki. Kävin jo sovittaan osiriksia yhdes liikkees ja myyjää vähä nauratti kun lompsuttelin väljillä kengil.
Vastaukset 20
Vanhimmat
mä käytän skeittei....
kengist hiukan:
- ei saa olla kuin numeron isot kuin oikeasti jalkasi tai saman kokoiset....
- ne nauhat tekee siitä semsen lempsuvan...eli kenkä sopiva nauhal löysään...
tos ol pari neuvoo...
Siis missä sä asut?!!Juu ei nykyään kukaan muu pidä semmosia kuin pissisXet.Eli älä osta:D
Osta kengiä mieluiten din sko,andiamo,ja sitten kenkämeklari on hyvii liikkeitä..
Osta ihmees adidaksen superstarit ne on jees....ja catit !
Joo, mulla on skedet ja tänään meinas tulla hätä käteen, kun juoksin bussiin ja kesken kaiken ne meinas tippua mun jalasta. Mut on ne muuten ihan hyvät kengät ( kunhan ei tarvii juosta ! ). Mukavat jalassa.
älä vään osta sellasia,ne on niin muodista pois että,nykyään on muotii sellatteet kireemmät nappiksien tapaset kengät.älä tod. osta niitä,ne on aika teinipissismaiset,mutta jos ostat niin osta kenkäsiltä tai andiaamosta ja osta niihin paksut nauhat lisäks.
tarviiko ihmisellä olla sitten aina kengät jotka ovat muodissa? .-. eikö ole parempi, että itse tykkää niistä ja niillä on hyvä kävellä?
Niimpä.Tuli muotiin ja meni muodista.Nykyään skedejä näkyy ala-aste ikäisillä ja vielä seiskoilla.Myös vanhemmilla,mutta sillon käyttäjät ovat pääosin pissiksiä.Ei kannata ostaa.Osta vaikka Superstarsit,tai muut vastaavat tennarit.Näytät huomattavasti järkevämmältä,et nyt sanonut ikääsi,mutta jos ole a-a ikäinen,niin mikäpäs siinä sitten.
Joo ostaa Adidas superstarsit, ne on coooli !!!!
http://www.straightboy.de/free/shoes/adidas_01.html
jaa en mä tiennytkään että kaikki jotka skeittaa on pissiksiä. no siis ei ne kyllä mun mielestä mitään pissiksien tuntomerkkejä ole noi skeittikengät, mutta se tyyli jolla jotkut pitää niitä on kyllä aika tyhmä. mulla oli skeittikengät mut pidin nauhoja kireellä ja ne oli kuin tavalliset lenkkarit mulle, tyylikkäämmät vaan.
Vaikka skeittikengät onkin pois muodista, niin mä ostin sellaiset keväällä... Mä vähät välitän muodista, vapaa maa... Eikä kukaan ole mitään tullu valittaan... Että sitä nyt ei kannata surra...
Skeittikengät on ihan älyttömän hyvät jalassa, erityisesta jos kävelee paljon kovalla pinnalla, esim asfaltilla....
Mutta osta hyvä ihminen ihmeessä sopivat kengät, ei niitten tartte lähtee jalasta kun vähän ottaa juoksuaskelta....
just.. ainaku mä kävelen ni skeittikengät on hirveen löysäl ni ne kävelessään lompsuu.. onha skeittikengät viel muodissa ainaki stadissa eli tääl kaikil melkei on skatekengät ainaki yläasteelaisil:)
Voe elämä taas kerran.. Siis daah, mitä *#¤?#£ väliä sillä on onko ne muodissa vai ei!? o_O Ite ostin just skeitti kengät, enkä todellakaan luokittelis itteäni pissikseks! Vanhat skeitit värjäsin vihreeks, tuli jotku maailman tyylikkäimmät ^_^ Pitää varmaa värjätä nää uudetki joskus...
Ja tuohon pää kysymykseen, lonksuu jalas joo aina.. ellei vedä narui jotai sika tiukkaan...
Skeittikenkien ei varmaankaan ole tarkoitus "lompsua" kävellessä. Käsittääkseni niiden pitääkin olla juuri mahdollisimman tukevat, koska ne nimensä mukaisesti on suunniteltu skeittareille. Eihän skeittaamisesta mitään tule, jos kengät eivät pysy jalassa ja tue tarpeeksi!
Minulla on skeittikengät, vaikken harrasta itse lajia. Mutta silti pidän nauhoja kireällä.
LAINAUS:
>>just.. ainaku mä kävelen ni skeittikengät on hirveen löysäl ni ne kävelessään lompsuu.. onha skeittikengät viel muodissa ainaki stadissa eli tääl kaikil melkei on skatekengät ainaki yläasteelaisil:)>>
Mä voin sanoa että olen ihan samaa mieltä. En välitä muodista. Haluan yhdistää mukavuuden ja harrastuksen, haittaako se jotenkin?????
Ostan skedet enkä mitään adidaksen superstar systeemejä ne ei sovi mulle. Sanoisinko frendeille: -Joo mä ostin nää koska seuraan muotia mulle on ihan sama näytänkö pölöltä näissä vai en.
Vai sanonko: -Joo mä pidän skedejä koska ne on mukavat ja sopii mulle, sulle kyllä sopii noi Adidakset mutta mulle ne ei sitten millään ilveellä sovi.
xzcdfdfdsdsds
oohh!...Mä oon heikkoina skeittilautoihin ,skeittikenkii jne......vaik oonki tyttö!
mul on mustat skeittikengät ja on aivan vitun ihkut!
nosiis skeittikengäthän on tarkoitettu skeittaukseen? mutta kyllä niitä on hyvä pitää muutenkin (itse käytän etnies tai puma kenkiä) mutta se että niitä pidetään liian löysällä niin en näe mitään järkeä :D käytän skeitatessa nike kenkiä jotka on kireällä jalassa mutta saan ne jalkaan ilan että avaan nauhat :) se on minusta sopiva tiukkkuus kengille että menee juuri jalkaan vaan laittamalla mutta on tiukat jalassa :) en näe järkeä siinä että ihmiset pitävät 10x liian isoja vaatteita ja kengt on niin läysät että meinaa lähteä kävellessä jalasta:) samalla voisivat ostaa vaikka reinot tai muut nauhattomat kengät tai vaikka aamutossut :DDDD
ei skeitti kengät ole löisiä koska ne nimen omaan ovat skeittareille.
kunnolliset skedet http://www.google.fi/imgres?q=nike sb janoski&start=138&safe=vss&hl=fi&biw=1600&bih=799&tbm=isch&tbnid=vzxDCPB7-B71UM:&imgrefurl=http://www.beyondstore.fi/tuote/nike-sb-janoski-black-sail-canvas&docid=woLmn4nIobkNbM&imgurl=http://www.beyondstore.fi/sites/default/files/imagecache/product_full/Nike%20SB%20Janoski,%20black%20%3A%20sail%20canvas.jpg&w=600&h=600&ei=5-qgUcG4Hqf44QTc94HADg&zoom=1&ved=1t:3588,r:61,s:100,i:187&iact=rc&dur=6268&page=6&tbnh=186&tbnw=206&ndsp=24&tx=43&ty=45
No emmä nyt tiiä onko ne niin pois muodista, kadulla kun näkee 80%:lla väestöstä mokomat jalassa.
Skedekengät on pojilla tosi sexyt NAMNAM :P Varsinki jotku korkeevartisemmat Dc:t...