Te arvon lakin saaneet, kysyisin teiltä kakkosena ja kokemukseenne luottaen;
Montako ainetta on viisasta/pystyy/voi kirjottaa yhellä kerralla (tässä meinaisin lähinnä kevättä) ilman, että olis koetuksen jälkeen hermorauniona?
Suunnittelen kirjottavani, kolmeen kertaan hajautettuna, äikän lisäks pitkän enkun, pitkän saksan, lyhyen ruotsin, matikan ainereaalin (=bilsa, mantsa, hissa, yht.kun.oppi) ja jos jaksan niin viel lyhyen ranskan ja lyhyen espanjan (lopullisen päätöksen vikasta teen myöhemmin, kun tiedän enemmän). En haluu leuhkia, mut kaikki kielet paitsi espanja (9) on kymppiä ja osaan kans puhua kaikista edelmainituist käytännön kieltä jot.kut. sujuvasti... ;)
Entä montako on viisasta ottaa syksyllä kirjotettavaks, kun ja jos opiskelen siinä ohella 1-2 kurssia? Lukiossani on 5 jaksoa ja syksyn ylppärit on 1.:n jakson aika lopus.
lukioni
5
397
Vastaukset
- lakkipää
Huh, kovan urakan oot kyllä ottanu, mutta jos hajautat kolmeen kertaan niin vois onnistuakin. Ite sain lakin viime keväänä, edellisenä syksynä kirjotin b-ruotsin ja lyhyen matikan ja sitten keväällä äikän, pitkän enkun, reaalin ja lyhyen ranskan. Näin jälkeenpäin ajateltuna urakka meni kohtalaisen vähällä stressillä (toki koko lukioajan ahkerointi auttoi asiaa), vaikka luettavaa olikin. Ehdottomasti eniten työtä oli - yllätys yllätys - reaaliin lukemisessa. Millä tavalla ajattelit hajauttaa? Pitkät kielethän täytyy kirjottaa eri kerroilla, lyhyiden kielten kokeita voi tehdä kerralla kaks. Sitä espanjan kirjottamista sun kannattaa ehdottomasti harkita, vaikka se teettääkin hiukan lisätyötä, mutta jos se on noin hyvin menny niin siitä vaan rohkeesti...=) Suosittelisin esim. ekalla kerralla matikka ja lyhyt kieli, sit vaikka pitkä ja lyhyt kieli ja vikalla kerralla ne loput eli äikkä, toinen pitkä ja kolmas lyhyt kieli ja se reaali...en tosin oo ihan perillä ainereaalin käytännöistä, mutta mahdollisimman tasasesti kannattaa hajauttaa. Äikkäähän suositellaan kirjotettavaks vasta mahd.myöhäsessä vaiheessa.
Toivottavasti olin edes hiukan avuksi...! On toki hyvä olla ajoissa liikkeellä ettei paniikki iske.- Ylioppilas
Kaikki kerralla vaan, abivuoden keväällä. Abisyksynä en ollut vielä valmis ja seuraavaan syksyyn en halunnut jättää. Kirjoitin siis kaikki seitsemän ainettani abikeväänä, ja ihan olen tyytyväinen arvosanoihini, just sellaiset sain kuin ansaitsinkin. Mun mielestäni on parasta kirjottaa vasta kun kaikki kurssit on luettu ja opeteltu ja sit on ollut aikaa niiden kertaamiseen. Hajauttaminen on musta typerää ainakin jos aattelee että pitäisi mennä kokeileen kuinka menee ja vielä typerämpää jos aatteleen kirjottaa jotain pois alta.
Mut voi toisinkin menetellä, mun tuttu kirjotti kaksi ainetta abisyksynä, tuloksena 2 laudaturia, ja neljä ainetta abikeväänä, tuloksena 4 laudaturia lisää. Sille se sopi, mut se lukikin ahkerasti syksyn skaboihin koko kesän ajan. - lakkipää
Ylioppilas kirjoitti:
Kaikki kerralla vaan, abivuoden keväällä. Abisyksynä en ollut vielä valmis ja seuraavaan syksyyn en halunnut jättää. Kirjoitin siis kaikki seitsemän ainettani abikeväänä, ja ihan olen tyytyväinen arvosanoihini, just sellaiset sain kuin ansaitsinkin. Mun mielestäni on parasta kirjottaa vasta kun kaikki kurssit on luettu ja opeteltu ja sit on ollut aikaa niiden kertaamiseen. Hajauttaminen on musta typerää ainakin jos aattelee että pitäisi mennä kokeileen kuinka menee ja vielä typerämpää jos aatteleen kirjottaa jotain pois alta.
Mut voi toisinkin menetellä, mun tuttu kirjotti kaksi ainetta abisyksynä, tuloksena 2 laudaturia, ja neljä ainetta abikeväänä, tuloksena 4 laudaturia lisää. Sille se sopi, mut se lukikin ahkerasti syksyn skaboihin koko kesän ajan.Niin, tottakai kaikki kurssit on hyvä olla suoritettuna kirjotuksiin mennessä, muuten ei kannata kovin korkeita arvosanoja tavoitella. Se taas on vain järjestelykysymys, jos koulun kurssitarjotin on suunniteltu niin, että kaikkien kurssien suorittaminen on mahdollista hajauttamisesta huolimatta.
Hajauttaminen on todellakin vähän tyypistä kiinni, jotkut jaksaa keskittyä lukemiseen vasta lukulomalla ja sen takia mäkään en suosittele tuota "käydään nyt kokeilemassa" -ajattelutapaa. Se on pelkkää ajan ja rahan tuhlausta, eikä se seuraavalla kirjotuskerralla korottaminenkaan aina onnistu. Hyvä suunnittelu on valttia tässäkin asiassa. Jos oikeesti päättää tehdä joka kerralla parhaansa ja myös pysyy päätöksessään, tulosten pitäis olla (realististen) odotusten mukaiset.
- Chihiro
Itsekin tässä kakkosluokkalaisena olen kovasti miettinyt edessä olevia kirjoituksia. Sanon, että kyllä asennettas täytyy ihailla. Rankalta kuulostaa... Mutta mikä nyt kiinnitti huomioni, niin tossa ainereaalissa (ensimmäisen kerran kevät 2006) voi yhdellä tutkintokerralla suorittaa kaksi ainetta. Eli sun pitäis vielä lukios suoritettua kirjoittaa 2006 syksyllä noi kaks muuta reaaliainetta. Paitsi tietenkin jos käyt lukion neljässä vuodessa (tai 3 ja puoli), mikä tarkemmin ajatellen kuulostaakin järkevämmältä vaihtoehdolta. Kielistä vielä sen verran että, kuten varmasti itsekin tiedät, niin ruotsi ja saksa menevät helposti sekaisin. Joten niitä ei ainakaan kannata kirjoittaa samalla kerralla.
- = 1/3 elämäni
Oon saanut sen verran lisäinfoa, että kun se koko roska pitää puristaa valmiiks kolmena peräkkäisenä kertana, nii ne ainereaalit voi kirjoittaa 1.:llä ja 3.:lla, elikkä siinä välissä 2.:lla voi olla kirjoittaMATTA ainereaalia...
Aion muuten käydä lukion neljässä vuodessa, kaikkien kirjotusten aikana aion käydä siinä ohessa 1-2 kurssia, jotta suunnittelemani hieman yli 100 kurssia suoritan tasasena nauhana, tänä vuonnakin käyn 34 kurssia...;)
Kaks ekaa jaksoani à 7 kurssii on alkanu ihan hienosti, ysiä ja kymppiä... Eikä tietookaan burnoutista...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6437907Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4512190Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2282092- 1431668
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511224Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251205Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule981075Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65829Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.54724Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6715