Mitä tarkoittaa 2-tahti ja 4-tahti, eli mistä tuo "tahtisuus" tulee, mistä se katsotaan? Minua on aina vaivannut, että mitä tuo tahtisuus oikeen käytännössä tarkoittaa?
Mitä meinaa 2-tahti ja 4-tahti?
Amatööri
1423408
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
"Tahtisuus" tulee moottorin toimintaperiaatteesta.
Ts. Kaksitahtisessa on kaksi tahtia "yhtäaikaa", siis puristus- ja poistotahti, sekä imu- ja työtahti.
Nelitahtisessa on neljä tahtia "erikseen" järjestyksessä: imu-, puristus-, työ- ja poistotahti.
Kaksitahtisessa työtahti tapahtuu jokaisella kampiakselin kierroksella, kun taas nelitahtisessa joka toisella kampiakselin kierroksella.
Kaksitahtisessa "tahteja" ohjataan männällä, kun taas nelitahtisessa "tahdit" ohjataan venttiileillä.
Ulkoa päin kaksitahtisen erottaa nelitahtisesta venttiilikoneiston puuttumisesta (venttiilikoneisto on sylinterikannessa).
Myös käyntiäänet on erilaiset.
Okei.Miksei o kolme tai viistahtisia.Missä nää tahdit on ja voiks niitä ostaa lisää.
Miten ne huolletaan?
Voit kysellä tahteja nuomerosta 10022
Mulla meni kesällä tahdit sekaisin ja kone alkoi yskiä. Kävin Bilteemasta rasiallisen irtotahteja jotka vaihtamalla paikoilleen oikeeseen järjestykseen kone alkoi taas toimia. Talven aikana olenkin ajatellut hankkia pari tahtia lisää...
Tarvii tehdä huolellinen sisäänajo, sisäänajon aikan pitää laittaa tankkiin pullollinen puolipuristusta estämään tahtien uudelleen sekoaminen.
Uskotko vai valehtelenko lisää?
No joo,nyt alkaa tosiaan selkii tää vaikee juttu.
Soitin varoiks sinne 10022 ja ne ohjas vaan piilteemaan.Sieltä tahdit oli just loppunu,mut sano että keväällä tulee uusia ja kuulemma nestemuodossa,ettei tarvi niitä lisäainetakaan sekottaa.
Kiitti vaan jo vastanneille ja lisätietoki kiinnostaa.
Mo...
... on tarjolla ihan tahtienjakotapahtuma, oliskohan ollut Nokialla, nimeltään Tapsan tahdit. Sieltä saa niin paljon tahteja mukaan kuin kukin jaksaa kantaa. Edellytyksenä ko. tapahtumaan on kuitenkin se, että tunnistaa tahtilajit (1/2,2/2,3/4, ym.), eikä saa olla rytmihäiriöinen.
Amatööreille tyypillistä on tietynlainen tahdittomuus, jota kaikkien sivistyneiden (2- ja 4-tahtisten) motoristien pitää ehdottomasti välttää.
Sitten on vielä olemassa armeija. Siellä tahtiongelmat vaikuttavat välittömästi lisääntyneenä hienerityksenä ja joskus myös kulltuurillisina aktivaatioina, kuten perunateatteriin osallistumisena. Onneksi riittää kuitenkin se, että hallitsee vain yhden tietyn tahdin, nimittäin marssin-.
niin, näin muusikkona ihmettelen noita ilmeisesti uusia tahtilajeja kuten 1/2 ja 2/2. Millaisia tahteja nuo ovat?? Tuo 3/4 osa tahdin tiedän, vaikka en siitä pidäkään;)
Paras tahti on 4/4 osa, jota myös beatiksi kutsutaan.
Se ROKKAA!
...
HAHAHA ei helvetti :D Eikai kukaa vaa ota tota tosissaa..
Tossa kaksitahtinen:
http://science.howstuffworks.com/two-stroke2.htm
ja tuolla nelitahtinen:
http://auto.howstuffworks.com/engine4.htm
aima ei bitlema auta olen kuullut että joillekkin
on löytynyt apu kun on asennettu TAHDISTIN muutta
se vaatii jo vähän paremman korjaamon mutta AINA-
kannataa kysyä oli asia mikä hyvänsä sillä apua KYLLÄ löytyy jos ei tältä palstalta niin sitten jostain muusta hyvää syksyä sinulle koeta pitää
TAHTIA yllä ettei pääse vilu yllättämään
terviiisiiii......
Mulla rupee seisoon.
Linkeistä löytyy tietoa hakevalle perustiedot, humoristit löytävät haluamansa Suomi24 palstalta.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kaksitahtimoottori
https://fi.wikipedia.org/wiki/Nelitahtimoottori
Tuosta voi katsella meikäläisen vanhoja vermeitä: http://mattiviikate.blogspot.fi/
Tuosta kolumniani, siellä on kanssa kuvia parista vanhasta jos jaksaa kaivella: http://mattiviikate.newsvine.com/
Tuossa vielä suoralinkki siihen juttuun jossa on kuvia prätkistä kolumnissa: http://mattiviikate.newsvine.com/_news/2016/05/27/35598447-pictures-of-my-old-motorbikes-suzuki-gsx-r-1000-and-kawasaki-zx-9r