Kuinka hoidetaan spanielin tassukarvat oikeaoppisesti?

Amatööri

Tuntuu kuin koirani tassuja kutiaisi ja en tiedä kuinka walesinspringelspanielin tassukarvat trimmataan jos vaikka kutiamisen syy onkin liian pitkät tassukarvat.

Leikataanko anturoiden välikarvat niin lyhyeksi kuin mahdollista ?
Onko sama juttu varpaiden välissä ?

1

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...............

      MIten se oireilee? Nuolla lutkuttelee ja pureksii? Jos tällaista oireilua, lähtisin miettimään, onko muutakin. Infektioita? Töhnääkö korvat? Rodussa on hiiva-, allergia-, ja atopiaongelmaa. Yksi ilmenemismuoto on kutiavat tassut, joita koira kaluaa ja nuoleksii.

      Meillä on saatu vähenemään tiukalla ruokavaliolla. Toki meillä siis oli muitakin ongelmia. Eli, suurin muutos on siirtymä lihaan ja raakaan, ja hiilihydraattien rajoitus. Ei kokonaan olla poistettu, mutta hyvin pieni osuus ruoasta niitä sisältää. Allergeeneja on poistettu myös. Sen lisäksi ruokaan lisätään maitohappobakteereita, tämä pitää hiivaa kurissa. Käytän ihan Molkosania, ja sillä muuten voi pyyhkäistä tassujenkin välejä.

      Anturoiden karvat ihan koneella lyhennämme. Mutta ei siis ihan ihoon saakka, eli ei liian lyhyeksi. Pesemme tassut aina lenkin jälkeen, jos emme pese, niin tuntuu alkavan nuoleminen. Iho sinällään ja anturat on ehjät. Ei punoittavat esimerkiksi. Karvojen konepoiston jälkeen rasvaan parina päivänä kinttuja, tuntuu herkästi tulevan sellaista lyhyen karvan aiheuttamaa ärsytystä. Mutta jos ei tuota tee, niin tuntuu paljon lisääntyvän nuoleksiminen. Jos ajat koneella, tee se hyvällä sellaisella. Tylsäteräinen kone on varma keino saada iho ärtymään. Ärtynyt ja rikkinäinen iho houkuttelee nuolemaan, ja infektiokin saattaa iskeä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      148
      2493
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      180
      1728
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1598
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      69
      1559
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      955
    6. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      80
      948
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      881
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      61
      846
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      188
      834
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      61
      808
    Aihe