Nylander junaradasta

Ruususen uni

http://www.youtube.com/watch?v=aRK8tRq-SfY

Mutta mitä Nylander on tehnyt tuon junaradan saamisen eteen ollessaan kansanedustajana vuodesta 2003 alkaen? Tuona aikana on sen sijaan rakennettu oikorata Lahteen ja tullaan rakentamaan Pisara-rata Helsinkiin vuoteen 2023 mennessä (tänään Hesarissa) ja myös Lohjan rata on mahdollisesti myös priorisoitu Porvoon rataa ennen rakennettavaksi.

5

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ruususen uni

      Lisäksi Porvoon radan edelle ajoitettuihin ratahankkeisiin kuuluu myös rakenteilla oleva lentokentän kautta kulkeva kehärata.

      • Tuosta junaradasta on puhuttu vuosikymmeniä eikä ole saatu mitään muuta aikaan kuin että sitä varten on varattuna maata.

        Mutta sinänsä kannatettava hanke että kannattaa porvoolaisten taistella asian puolesta jos vaikka joskus saisimme rahaa siihen. Tähän asti on aina joku muu rata mennyt edelle.


    • 11+2=13

      Kyllä, maa-alueet on saatu varatuksi, mutta jos oikein muistan, niin homma on loppukädessä kuopattu. Eli joku viisas sanoi, että byrokratian ja muiden hankkeiden etuaseman lobbaamisen vuoksi tätä ratahanketta ei voida toteuttaa lähimpään sataan vuoteen. Ja sen jälkeen ratahanke tuskin on enää ajankohtainen.

      Surullista sinänsä, sillä jos Suomi osaisi hommansa, niin tämä ratahanke olisi mahdollista rahoittaa aika pitkälle Venäjän kaupan avulla. Mutta eihän venäläisiltä voida mitään rataveroa tai muita maksuja rahdin läpikulkemisesta veloittaa, pyöriihän venäläinen kumipyöräliikenne tässä maassa täysin ilmaiseksi. Ainoana maana koko euroopassa, muut euromaat veloittavat kyllä joka päivältä tiemaksun, Ruotsissakin se on halvimmillaan 8 euroa vuorokaudessa, myös meiltä suomalaisilta.

      Tässä pistää jo epäilemään, että hävitäänkö tämän iltainen lätkämatsikin vain veli venäläistä miellyttääkseen???

    • hä+

      Mitähän kautta tuon rautatien linjaus kulkisi?
      Eikös Keravan kautta kulje jo rata joka tosin tarvinneisi peruskorjausta?
      Pitäisikö mieluummin puhua vaikka metron jatkamisesta Porvooseen?

    • Nylanderin

      puheet kuuluvat sarjaan nylanderin puheet eli ei kannata ottaa niin tosissaan. "Puuhasihan" aikoinaan öljyntorjuntakeskusta Tolkkisiin. Keskukseen oli muka tulossa satoja työpaikkoja, kalliotakin louhittiin valmiiksi vaikkei mitään päätöksiä ollut. Yksikään Suomenlahden kunta Porvoota lukuunottamatta ei ollut valmis satsaamaan mitään Porvooseen sijoitettavaan keskukseen. ELY ei innostunut, pudottipa rahatkin budjetista ja silti Nylander puuhasi mitä puuhasi kolmisen vuotta sitten syyttäen lopuksi kepua saamattomuudesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      82
      1310
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      44
      938
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      362
      767
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      132
      720
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe