Masa Niemen kohtalo

Pätkä

Tietääkö kukaan mikä ajoi Masa Niemen päättämään näyttelijänuransa itsemurhaan? Sairasta uteliaisuutta, tiedän, mutta oliko kuolinsyy todella viina ja lääkkeiden yliannostus?

16

5472

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Linkittäjä
      • jeipa

        Masa Niemi ammuttiin, hän ei tehnyt itsemurhaa.


      • jeipa kirjoitti:

        Masa Niemi ammuttiin, hän ei tehnyt itsemurhaa.

        Masa Niemi teki itsemurhan Tampereen Uimahallin retkeilyhotellissa vappuna 1960.


      • R_oi kirjoitti:

        Masa Niemi teki itsemurhan Tampereen Uimahallin retkeilyhotellissa vappuna 1960.

        Tämä on mielenkiintoinen tieto. Olen yöpynyt kys retkeilymajassa kahdesti: v. 1993 ja v. 2004. Ensimmäisellä kerralla minulla ei edes ollut tietoa Masa Niemen kohtalosta tarkemmin. Jälkimmäisellä kerralla muistin, että pohdinkin jo mielessäni, että olikohan se juuri tämä, Uimahallin maja.


    • marjuska

      elämänkerta kirjassa hän kertoo,että kun ei enään tehty Puupää-elokuvia niin Masa Niemi masentui siitä ja tietysti runsas alkoholin käyttö teki myös tehtävänsä

    • Lukenut paristakin historii...

      Aikalaisten teksteistä ja muista jutuista joissa asiasta on puhuttu, on ykskantaan syyksi mainittu masennus siitä että Pekka Puupäiden teko loppui. Aivan kuten kuvattiinkin Kulkurissa ja Joutsenessa jos olet kattonut. Jos et niin kannattaa katsoa.

      Niemi ei vain kestänyt ajatusta että hän ei olisikaan koskaan enää Pätkä. Niin kiinni oli kasvanut rooliin ja kai vähän tilanne olikin niin ettei oikein olisi ollut suuren yleisön silmissä tuohon aikaan ollut enää läheskään yhtä suosittu henkilö kun ei enää uusia elokuvia tulisi joiden päähahmoja hän olisi ollut.

      Eiköhän sitä Niemelle olisi kyllä hommia löytynyt, vahvasti uskon. Mutta päätti lopettaa koko vaelluksensa samaan syssyyn kun Puupäiden teko haudattiin.

    • Maisteri

      Ei ole ensimmäinen keski-ikäinen taiteilija, joka päätyy tuollaiseen ratkaisuun. Masa Niemen elämä alkoi varmaan tuntua tyhjältä, kun Puupäiden tekeminen lopetettiin ja muutenkin kiertuetoiminta väheni television tulon vuoksi. Kuka jaksaa aina illat ryypätäkään ja miten Niemen ihmissuhteet? Syyt itsemurhaan ovat varmaan samat kuin muillakin suunnilleen samassa iässä samaan ratkaisuun päätyneillä.

    • Mikael

      Mikä oli Masa Niemen oikea nimi ?

      • Maisteri

        Masa niemen oikea nimi oli Martti Elis Niemi.

        Arto Pietilän kirja Pätkä on surkea sutaisu.


      • vaan
        Maisteri kirjoitti:

        Masa niemen oikea nimi oli Martti Elis Niemi.

        Arto Pietilän kirja Pätkä on surkea sutaisu.

        Matti


      • Maisteri
        vaan kirjoitti:

        Matti

        Martti Elis Niemi on edelleen Masa Niemen oikea nimi.


    • Canerva

      olen kuullut että hän oli masentunut myös sen takia koska oli niin lyhyt,en tiedä onko tämä totta,ja kyllähän se sitä viinaakin joi vähän liikaa."Masa Niemi heräs aamulla krapulassa eikä muistanut eilisestä pätkääkään" huono vitsi,vaikka naurattaakin..

    • rautavaara fani

      kerrotaan myös viimeisen viestin löydetyn. se kuului: "hyv´on olla, kun on pelkkä nolla". siis uimahallin huoneesta.

      • jätkä

        Erään tarinan mukaan viimeisessä viestissä olisi lukenut: Nyt en näyttele pätkääkään!


      • Tonyn veli
        jätkä kirjoitti:

        Erään tarinan mukaan viimeisessä viestissä olisi lukenut: Nyt en näyttele pätkääkään!

        Viimeiset sanat (viestissä) olivat tarkalleen:
        " Minä en jaksa näytellä enää pätkääkään"


      • iu9e
        Tonyn veli kirjoitti:

        Viimeiset sanat (viestissä) olivat tarkalleen:
        " Minä en jaksa näytellä enää pätkääkään"

        ja lähteet kiitos...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      138
      1530
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      936
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      276
      776
    5. 68
      733
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      619
    8. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      581
    9. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      60
      567
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    Aihe