Masa Niemen kohtalo

Pätkä

Tietääkö kukaan mikä ajoi Masa Niemen päättämään näyttelijänuransa itsemurhaan? Sairasta uteliaisuutta, tiedän, mutta oliko kuolinsyy todella viina ja lääkkeiden yliannostus?

16

5318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Linkittäjä
      • jeipa

        Masa Niemi ammuttiin, hän ei tehnyt itsemurhaa.


      • jeipa kirjoitti:

        Masa Niemi ammuttiin, hän ei tehnyt itsemurhaa.

        Masa Niemi teki itsemurhan Tampereen Uimahallin retkeilyhotellissa vappuna 1960.


      • R_oi kirjoitti:

        Masa Niemi teki itsemurhan Tampereen Uimahallin retkeilyhotellissa vappuna 1960.

        Tämä on mielenkiintoinen tieto. Olen yöpynyt kys retkeilymajassa kahdesti: v. 1993 ja v. 2004. Ensimmäisellä kerralla minulla ei edes ollut tietoa Masa Niemen kohtalosta tarkemmin. Jälkimmäisellä kerralla muistin, että pohdinkin jo mielessäni, että olikohan se juuri tämä, Uimahallin maja.


    • marjuska

      elämänkerta kirjassa hän kertoo,että kun ei enään tehty Puupää-elokuvia niin Masa Niemi masentui siitä ja tietysti runsas alkoholin käyttö teki myös tehtävänsä

    • Lukenut paristakin historii...

      Aikalaisten teksteistä ja muista jutuista joissa asiasta on puhuttu, on ykskantaan syyksi mainittu masennus siitä että Pekka Puupäiden teko loppui. Aivan kuten kuvattiinkin Kulkurissa ja Joutsenessa jos olet kattonut. Jos et niin kannattaa katsoa.

      Niemi ei vain kestänyt ajatusta että hän ei olisikaan koskaan enää Pätkä. Niin kiinni oli kasvanut rooliin ja kai vähän tilanne olikin niin ettei oikein olisi ollut suuren yleisön silmissä tuohon aikaan ollut enää läheskään yhtä suosittu henkilö kun ei enää uusia elokuvia tulisi joiden päähahmoja hän olisi ollut.

      Eiköhän sitä Niemelle olisi kyllä hommia löytynyt, vahvasti uskon. Mutta päätti lopettaa koko vaelluksensa samaan syssyyn kun Puupäiden teko haudattiin.

    • Maisteri

      Ei ole ensimmäinen keski-ikäinen taiteilija, joka päätyy tuollaiseen ratkaisuun. Masa Niemen elämä alkoi varmaan tuntua tyhjältä, kun Puupäiden tekeminen lopetettiin ja muutenkin kiertuetoiminta väheni television tulon vuoksi. Kuka jaksaa aina illat ryypätäkään ja miten Niemen ihmissuhteet? Syyt itsemurhaan ovat varmaan samat kuin muillakin suunnilleen samassa iässä samaan ratkaisuun päätyneillä.

    • Mikael

      Mikä oli Masa Niemen oikea nimi ?

      • Maisteri

        Masa niemen oikea nimi oli Martti Elis Niemi.

        Arto Pietilän kirja Pätkä on surkea sutaisu.


      • vaan
        Maisteri kirjoitti:

        Masa niemen oikea nimi oli Martti Elis Niemi.

        Arto Pietilän kirja Pätkä on surkea sutaisu.

        Matti


      • Maisteri
        vaan kirjoitti:

        Matti

        Martti Elis Niemi on edelleen Masa Niemen oikea nimi.


    • Canerva

      olen kuullut että hän oli masentunut myös sen takia koska oli niin lyhyt,en tiedä onko tämä totta,ja kyllähän se sitä viinaakin joi vähän liikaa."Masa Niemi heräs aamulla krapulassa eikä muistanut eilisestä pätkääkään" huono vitsi,vaikka naurattaakin..

    • rautavaara fani

      kerrotaan myös viimeisen viestin löydetyn. se kuului: "hyv´on olla, kun on pelkkä nolla". siis uimahallin huoneesta.

      • jätkä

        Erään tarinan mukaan viimeisessä viestissä olisi lukenut: Nyt en näyttele pätkääkään!


      • Tonyn veli
        jätkä kirjoitti:

        Erään tarinan mukaan viimeisessä viestissä olisi lukenut: Nyt en näyttele pätkääkään!

        Viimeiset sanat (viestissä) olivat tarkalleen:
        " Minä en jaksa näytellä enää pätkääkään"


      • iu9e
        Tonyn veli kirjoitti:

        Viimeiset sanat (viestissä) olivat tarkalleen:
        " Minä en jaksa näytellä enää pätkääkään"

        ja lähteet kiitos...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5226
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      36
      3651
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3243
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      11
      2435
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      28
      2006
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      1937
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      163
      1836
    8. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1332
    9. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      14
      1238
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1134
    Aihe