Minulla on 2 undulaattia ja haluaisinkin kysyä teitä,joilla on kans tai joskus ollut undulaatteja, mitäs kaikkea tuoreruokaa olette niille tarjonneet? Mitä keräätte ulkoa ja tarjoatte ja mitä annatte niille nakerrettavaksi? Saako näkkileipää antaa undulaateille? =) Mitä teidän undut rakastavat eniten?
Itse pyrin tarjoamaan mahdollisimman monipuolista ruokaa ja nyt kun on kesä niin haluisin kerätä jotain ulkoakin!
Undulaatin ravinto
2
606
Vastaukset
- Lintutäti
Ihanaa, että ajattelet lintujesi tuoreruoan tarvetta ja monipuolistamista. :) Kaijulin foorumilta ruoka-osiosta löytyy keskustelua ja listauksia, mitä kasveja ja luonnonasveja saa/ei saa antaa linnuille, kannattaa vilkaista! Tässä linkki keskustelualueelle:
http://forum.papukaijat.net/index.php?PHPSESSID=75250609f675d9cf0a4afedd981a245a&board=39.0
Näin alkuun tulee mieleen ulkoa kerättävistä sallituista kasveista voikukan lehdet ja nuput, viinimarjapensaiden lehdet ja silmut, omenapuunoksat, kukat ja lehtisilmut, pihlajanoksat silmuineen, koivujen silmut ja lehdet (nakertelevat ainakin innoissaan, jos eivät söisikään), herne ja maissi palkoineen ja versoineen, mustikan/puolukanvarvut ja kukat, nokkonen (keitettynä, kohtuullisesti), apilanlehdet ja kukat, poimulehti, salaatit, yrtit (basilika, tilli ja minttu. Pinaatti ja persilja kohtuudella, rautapitoisia) Ja sitten marjoista kun kesä tässä vähän etenee: mansikka, mustikka, puolukka, vadelma, karviaismarja, mustaherukka/viinimarja, kirsikka, lakka, pihlajanmarjat.
Muista kerätä ulkokasveja vain puhtailta alueilta (ei tienvarsilta), ja pese tuomiset ennen tarjoilua. :) Uudet ruoat saattavat aluksi tuntua linnuista oudoilta eivätkä ne välttämättä koske niihin heti, mutta kerää aina syömättömät päivän päätteeksi pois ja tarjoa seuraavana päivänä tarmokkaasti lisää. Kyllä se jossain vaiheessa alkaa maistua ja monipuolinen tuoreruoka on linnuille vain hyväksi. :)
Näkkileipää saa kyllä antaa, mutta vain kohtuudella, vähän kuin herkkuna. Ei jatkuvasti tarjolla.
Pirteää kesää sinulle ja unduillesi!- Undujenomistaja
Kiitos sinulle hyvästä vastauksesta! En tiennytkään, että noin paljon voi ulkoa linnuille tuoda!
Ihanaa kesää sinulle myöskin! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2032175
- 1341198
- 1131073
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa23827- 58806
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34771ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42638Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175584Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46577- 10560