http://www.telsu.fi/45 minuuttia special - kyynelten saari
45 minuuttia Special: Kyynelten saari. Ulla Koljonen halusi viettää eläkepäivänsä Sri Lankan lämmössä ja työllistää tsunamin takia perheen elättäjän menettäneitä naisia. Koljosen suunnitelmat pienestä kangaskutomosta kuitenkin kariutuivat väärän ihmisen palkkaamiseen. Työnjohtajaksi valittu srilankalaismies osoittautui huijariksi, joka varasti sekä naisen että yrityksen omaisuutta. Tilanne kärjistyi siihen, että rikostensa takia irtisanottu mies raiskasi suomalaisnaisen aikamiespoikansa kanssa. Vain hyvällä onnella hengissä selvinnyt Ulla Koljonen pakeni viidakkoon tuskaisena ja peloissaan, koska ei luottanut enää kehenkään. Siellä vaeltaessaan hän törmäsi kohtalotovereihinsa - raiskattuihin paikallisiin tyttöihin, joiden tulevaisuus oli murskattu julmalla tavalla. Oma karmea kokemus herätti suomalaisnaisessa halun tehdä jotakin raiskattujen tyttöjen hyväksi. Ripsa Koskinen-Papusen dokumentti kertoo uskomattoman tarinan Ulla Koljosen yksinäisestä ja epätoivoisesta taistelusta kyynelten saarella. Se on tositarina suomalaisnaisen yrityksestä saada raiskaajat tuomiolle maassa, jossa naisten asema on erittäin huono.
45 minuuttia Special: Kyynelten saari.
5
936
Vastaukset
- Pandare
Näin se vaan on todettava, että Sri Lankassa on suuri vaara joutua enemmän tai vähemmän huijatuksi, Näin on käyt monille hyväuskoisille turisteille. Näin tulee edelleen käymään hyväuskoisille turisteille. Tätä on monen vaikea uskoa. Viikon kahden Aurinkomatkojen matka rantahotellissa antaa todellakin paratiisimaisen kuvan. Se on aivan totta. Juuri sen kuvani paikalliset rantamafioosojen juoksupojat haluavatkin itsestään antaa. Kaikki tämä on valmistautumista turistin eritapaisen huijamisen järjestymiseksi ja hoitamiseksi.
Mitä pidempään siellä heidän keskuudessaan olet ja elelet sitä selvemmäksi alkaa käydä ja näkyä hujauksen ja erilaisen lypsämisen merkit, joita ei tahdo uskoa. Sitten kun asiat oikein ja todella valkenee niin on jo myöhäistä - kuten edellä huomataan.
Kun alat hakea selville asioille oikeutta, sitten vielä paljastuu oikeuslaitoksen mädännäisyys. Revi siitä sitten..- minäminäminä
Näin puhuu heppu joka ei ole koskaan maassa käynytkään : )
- Lankan asukki
Tämä tarina EI ollut totta.
Uskomatonta miten toimittaja nieli purematta koko tarinan. - dfghgfhghghg
Näihän se on... Paratiisi on mitä on ja aika paljon valhetta ja kusetusta hyväuskoisille lomalaisille. Itse saarella pari vuotta työskennelleenä olen nähnyt, kuullut ja kokenut aika paljon negatiivisia asioita.
Yksi erittäin ikävä asia yhdestä "luotettavasta" miehestä.
Suomen Lions Club halusi omalta osaltaan auttaa Sri Lankaa ja toimitti sinne tuhansia suomessa kerättyjä silmälaseja paikallisille.
Paikallinen Lions Clubin Presidentti otti lasikuorman ylpeänä vastaan...
Kuinkas sattuikin, kaveri nimittäin omisti optikkoliikkeen... Sinnehän ne vähäosaisille tarkoitetut silmälasit päättyivät myyntiin.
Jos Lions Clubin pressaan ei ole luottamista, niin kehenkä sitten kyseisessä maassa?- Tsekkaatääjatoimi
Lotus Hill ry / Pentti-Oskari ja Marja Kangas
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen234248Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2243756SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot442718Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1072699Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman242699Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss122625Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132416"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita412377Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling642316Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue611801