Miltä teidän tammenne näyttää tällä hetkellä?
Minun tammellani on vielä ruskeat lehdet ja lehtinuppuja on jonkin verran.
Korkeutta on noin 2,5m
Sijainti: Keski-Uusimaa
Milloin tammessa on yleensä lehdet?
Olemme viime syksynä muuttaneet tälle pihalle, joten ei ole paljon kokemusta.
Luovun kyllä koko puusta, jos ja kun on suurimman osan vuotta ruskealehtinen = ruma.
Tammi näin "keväällä"
11
2474
Vastaukset
- poltinkarva
Tammi saa lehtensä yleensä myöhemmin kuin vaikka koivu. Taas kun tulee lämpimämmät ilmat, niin kyllä se tammi siitä tuuhettuu ja lehdetkin muuttuvat vihreiksi. Lehtien ruskea sävy johtuu kylmistä ilmoista joita oli keväällä. Siellä päin on tainnut kuitenkin sataa, mutta jos ei, niin tammea kannattaa kastella.
Kiitti vastauksesta.
Noh, on se silti ruma suurimman osa vuotta, kun on ruskeat lehdet puussa, olisi sitten edes ilman lehtiä kuten muutkin puut...
Kukahan kaivaisi pois... :-|- poltinkarva
RipsaK kirjoitti:
Kiitti vastauksesta.
Noh, on se silti ruma suurimman osa vuotta, kun on ruskeat lehdet puussa, olisi sitten edes ilman lehtiä kuten muutkin puut...
Kukahan kaivaisi pois... :-|Tarkoititko viime vuoden lehtien jämiä? Toisinaan tammi ei ehdi syksyllä pudottaa lehtiä ennen pakkasten tuloa. Lehdet jäävät ruskeina puuhun. Täälä ainakin tuuli niin, että tammen lehdet menivät sen sileän tien.
Tammi on kaunis ja arvostettu puu. Mutta tammi kasvaa kookkaaksi, että pitää harkita mahtuuko pihaan.
Teidän tammen pystyy vielä elävänä siirtämään, voi nostaa vaikka kaivinkoneella. Jos siirrätte, niin paras aika on nyt ja kiiruusti. poltinkarva kirjoitti:
Tarkoititko viime vuoden lehtien jämiä? Toisinaan tammi ei ehdi syksyllä pudottaa lehtiä ennen pakkasten tuloa. Lehdet jäävät ruskeina puuhun. Täälä ainakin tuuli niin, että tammen lehdet menivät sen sileän tien.
Tammi on kaunis ja arvostettu puu. Mutta tammi kasvaa kookkaaksi, että pitää harkita mahtuuko pihaan.
Teidän tammen pystyy vielä elävänä siirtämään, voi nostaa vaikka kaivinkoneella. Jos siirrätte, niin paras aika on nyt ja kiiruusti.Eikö syksyllä olisi hyvä aika siirtää?
Tai keväällä?
Kuka haluaa tammen? Saa tulla noutamaan Nurmijärveltä.
Itse joutuu kyllä kaivamaan :-)- poltinkarva
RipsaK kirjoitti:
Eikö syksyllä olisi hyvä aika siirtää?
Tai keväällä?
Kuka haluaa tammen? Saa tulla noutamaan Nurmijärveltä.
Itse joutuu kyllä kaivamaan :-)Paras aika tammen siirtoon on keväällä ennen kuin lehdet puhkeavat.
poltinkarva kirjoitti:
Paras aika tammen siirtoon on keväällä ennen kuin lehdet puhkeavat.
Nuput on, kohta aukeaa lehdet - vielä ehtisi joku onnekas saamaan tammen pihalleen.
:-)
Tai sitten ensi keväänä.- poltinkarva
RipsaK kirjoitti:
Nuput on, kohta aukeaa lehdet - vielä ehtisi joku onnekas saamaan tammen pihalleen.
:-)
Tai sitten ensi keväänä.Kunnan viherpuoli saattaisi olla kiinnostunut tammesta. Jos kysyisit?
poltinkarva kirjoitti:
Kunnan viherpuoli saattaisi olla kiinnostunut tammesta. Jos kysyisit?
Kyllä Nurmijärvellä puita riittää omasta taka :-)
Ja nyt rakennetaan urheilukenttiä yms., joihin ei puita tarvita.- poltinkarva
RipsaK kirjoitti:
Kyllä Nurmijärvellä puita riittää omasta taka :-)
Ja nyt rakennetaan urheilukenttiä yms., joihin ei puita tarvita.Yksipuolista kulttuuria siellä. Täällä kylän tarhalasten aitauksen sisänurkkaan on istutettu tammi. Eikö siellä ole yhtään koulua , lastentarhaa, puistoa, hautausmaata, kirkkoa, kunnanvirastoa, terveysasemaa, muistomerkkiä, golfkenttää?
poltinkarva kirjoitti:
Yksipuolista kulttuuria siellä. Täällä kylän tarhalasten aitauksen sisänurkkaan on istutettu tammi. Eikö siellä ole yhtään koulua , lastentarhaa, puistoa, hautausmaata, kirkkoa, kunnanvirastoa, terveysasemaa, muistomerkkiä, golfkenttää?
"koulua , lastentarhaa, puistoa, hautausmaata, kirkkoa, kunnanvirastoa, terveysasemaa, muistomerkkiä, golfkenttää"
Kaikki löytyy :-)
Ja niin löytyy puitakin.
Noh, ehkä joku tuon kaivaa ensi keväänä ylös parempaan talteen, nyt ne lehdet on.
Ehkä tuota sitten vielä yhden kesän katselee.
- 1+11
Tammi on yksi kauneimmista puista mitä Suomesta löytyy hevoskastanjan lisäksi. Samalla tavalla se tekee ja pudottaa lehtensä kuin vaahtera tai mikä tahansa muu lehtipuu, ei siinä mitään rumaa ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1215717- 292090
- 1771922
Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.651080Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101073Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä24977- 73957
Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42887Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24882Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12745