Asiaa työkenkien hankinnasta

tiskin.takaa

Tuli tässä vain sellainen mieleen, että jos työnantaja antaa selvät kriteerit työkengille väri, malli yms. eikö hän ole silloin velvollinen maksamaan ainakin osan työkenkien hinnasta ? Itse ajattelisin niin, että jos tarvitsen uudet kengät (ja joudun ne kokonaan itse maksamaan) saan ostaa juuri sellaiset mitkä tuntuvat hyvältä ja miellyttävät omaa silmää. Kyselin muilta työntekijöiltä asiasta ja vastaus oli, että itse on pitänyt aina maksaa. Kenkäesittelijää ei ole eikä tule, itse menet kenkäsi etsimään. Eikä mihinkään paikkaan ole kuitenkaan mtn ns. sopimusta, että saisi jonkin alennuksen..

Tiedän, että esim. rakennusaloilla on käytäntö, että yhdet kengät / vuosi tai tarpeen mukaan. Tietenkin hieman eri kun pitää olla turvakengät ja erikseen talvi ja kesäkengät, mutta onko muilla aloilla myös näin?

Vai onko tämä ihan normi, että kengät maksetaan omasta pussista vaikka työnantaja määrittelee millaiset niiden pitää olla

Kiitoksia vastauksista jo etukäteen !

1

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joogeman

      Kannattaa mennä käymään osoitteessa www.turvakenkakauppa.com

      Uskomaton valikoima turvakenkiä ja suoraan maahantuojalta.

      Ainakin niin mainostavat. Hinnat näyttää olevan huomattavasti halvempia kuin rautakaupoissa tai muissa alan liikkeissä. Ostin täältä noi Water mallit ja olen ollut tyytyväinen. Älyttömän hyvä lesti ja mukava kävellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      141
      2827
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      275
      2505
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      30
      1483
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      35
      1462
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1202
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1153
    7. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1043
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      1042
    9. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      59
      906
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      312
      904
    Aihe