Foorumilla "Matkailu / Laivamatkat ja risteilyt" on melkoinen häirikkö liikkeellä. On ilmoitellut urakalla viestejä asiattomiksi. Paljonkohan, vaikea sanoa, kun ei jaksa laskea. Mitä nyt satakunta alusta tsekkasin.
Tämä on mahdollista siksi, että viestin ilmoittaminen asiattomaksi on salaista, vain se näkyy, että on ilmoitettu. Kukaan käyttäjäkunnasta ei tiedä perustetta.
Pitäisi luoda kokonaan uusi systeemi poistomenettelyyn. Eikös siinä olisi ylläpid0olle puuhastelua.
Melkoista häiriköintiä
3
119
Vastaukset
- Sitä liikkeellä
Aika monella foorumilla sama juttu.
- Rekisteröintipakko
Eli siis haluat, että rankaistaan siitä, jos joku kokee jonkun viestin asiattomaksi vaikkapa poistamalla hänen intimiteettisuoja?
Rehellisesti sanoen merkittävä osa kaikista keskusteluista sisältää epäasiallista ainesta. Tietämättömyydestä ja osaamattomuudesta ei mielestäni pidä rankaista (jos nyt vaikka menee viesti väärälle palstalle tai ei osaa kirjoittaa oikein tai jos tieto on peräisin kivikaudelta). Mutta jos ihminen esim. tarkoituksella kiusaa tai häiritsee, niin viesti on asiaton. Toki asia on niin, että osa häiriköistä on niin oman itsensä lumoissa, ettei näe toiminnassaan mitään häiritsevää. Jos joku sen sijaan häiritsee tehtailemalla urakalla viestejä "asiattomiksi", niin eiköhän siitä jää "sormenjäljet", ja osoite voidaan laittaa sulkuun.
Suurin osa kommunikaatiosta tapahtuu nonverbaalisti. Netissä kommunikoidessa sanaton viestintä jää pois. Eri ihmiset ymmärtävät saman viestin eri tavoin, ja tuskinpa hyvänkään kirjoittajan viestintätaidot riittävät siihen, että jokainen absoluuttisesti tajuaisi hänen tarkoitusperänsä ja viestinsä vivahteet. Jokainen viesti loukkaa aina jotakuta.
Suomi24-keskustelut ovat vain yksi pieni osa elämää. Jos netti alkaa liikaa hallita elämää, kannattaa harkita muita toimenpiteitä (vieroitus, muut harrastukset). Monella osa-alueella keskustelupalstoja löytyy myös suomi24:n ulkopuolelta, ja itse olen opetellut niitä etsimään ja käyttämään. Rekisteröintipakko vähentää häiriköintiä erikoisalojen keskusteluissa. Siellä kaikilla on yhteiset intressit, ja kiusantekokin siksi harvinaisempaa. Kehitysideoiden puolella ehdotinkin rekisteröitymispakkoa suomi24:n keskusteluihin osallistumiseksi.- AP.
Siis jos sivulta ilmoitetaan järjestyksessä poistettavaksi joukko viestejä, sisälsivätpä ne mitä tahansa ja olivatpa keiden tahansa kirjoittamia, niin kyllä siinä se poistoilmoitusten tekijä loukkaa ja paljon.
Melkoista häiriköintiä, ei siitä muuta sanoa voi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude25715241Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12510156Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089381Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237119Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826557Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1766238Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335622Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole474816Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys261838IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1511707