On tunnettu asia, että Roomaan ei kannata matkustaa elokuussa, koska kaikki paikat ovat kiinni ja kadut täynnä turisteja. Mutta päteekö tämä myös muuhun Italiaan, esim. Milanoon tai Pisan ja Bolognan tapaisiin vähän pienempiin kaupunkeihin? Olisi tilaisuus matkustaa elokuussa Pohjois-Italiaan, mutta olisiko parempi jättää tilaisuus käyttämättä? Joku joka todella on matkaillut Italiassa elokuussa voisi kommentoida.
Italia elokuussa
3
2639
Vastaukset
- Olly
Kyllä nuo isommat kaupungit toimivat elokuussakin, ehkä juuri siksi, että turisteja on paljon. Jos kuumuus kiusaa, elokuu ei ole paras vaihtoehto.
Noista kolmesta kaupungista pikku kommentit. Milano on moderni, enemmän kansainvälisen oloinen kuin Italialaisen. Pisa on päivävierailun arvoinen, mutta siellä ei oikein ole muuta kuin se torni ja sen ympäristö. Bologna on ihqu.
Muita hurjan kivoja kaupunkeja ovat esim. Firenze (turistivaroitus!), Siena, Lucca, La Spezia, Genova...... - Roomaa
Kaikkea muuta kuin tosiasia, että Roomassa kaikki paikat olisivat elokuussa kiinni ja turisteja kadut täynnä. Turistialueiden liikkeet ovat auki ihan normaaliin tapaan, ei tämän päivän Italian vuokratasolla kauppiailla tai ravintoloitsijoilla ole varaa pitää yritystään kuukautta tuottamattomana. Elokuu näkyy lähinnä paikallisten asuttamien alueiden myymälöissä ja muissa palveluissa, joista osa saattaa olla koko elokuunkin kiinni, useimmiten pitävät lomaa pari viikkoa ja naapuriliike löytyy läheltä joka on samaan aikaan auki. Ei juurikaan vaikuta turistien elämään Roomassa. Kaupungissa on myös vähemmän väkeä, turistejakin, kuin yleensä, joten monen roomalaisenkin mielestä elokuu on se paras kuu koko vuodesta Roomassa.
- Olly
Totta, unohdin kommentoida sitä, että elokuussakaan Rooma ei todellakaan ole kuollut. Turisteja on kyllä paljon.
Pohjois-Italiaan en kumminkaan jättäisi elokuun reissua tekemättä, jos siihen on mahdollisuus.
Ja unohdin mainita Cremonan, duomon takaa löytyy kujia, joilla soitetaan jazzia ja tarjotaan ilmaista ruokaa. Tyhminä olimme juuri syöneet, kun kello oli yli "suomalaisen" päivällisajan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1708436KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527590Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei743874Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521603652Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183044Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään542775Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv432050- 1262046
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231883Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211731