Italia elokuussa

???

On tunnettu asia, että Roomaan ei kannata matkustaa elokuussa, koska kaikki paikat ovat kiinni ja kadut täynnä turisteja. Mutta päteekö tämä myös muuhun Italiaan, esim. Milanoon tai Pisan ja Bolognan tapaisiin vähän pienempiin kaupunkeihin? Olisi tilaisuus matkustaa elokuussa Pohjois-Italiaan, mutta olisiko parempi jättää tilaisuus käyttämättä? Joku joka todella on matkaillut Italiassa elokuussa voisi kommentoida.

3

2548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olly

      Kyllä nuo isommat kaupungit toimivat elokuussakin, ehkä juuri siksi, että turisteja on paljon. Jos kuumuus kiusaa, elokuu ei ole paras vaihtoehto.
      Noista kolmesta kaupungista pikku kommentit. Milano on moderni, enemmän kansainvälisen oloinen kuin Italialaisen. Pisa on päivävierailun arvoinen, mutta siellä ei oikein ole muuta kuin se torni ja sen ympäristö. Bologna on ihqu.
      Muita hurjan kivoja kaupunkeja ovat esim. Firenze (turistivaroitus!), Siena, Lucca, La Spezia, Genova......

    • Roomaa

      Kaikkea muuta kuin tosiasia, että Roomassa kaikki paikat olisivat elokuussa kiinni ja turisteja kadut täynnä. Turistialueiden liikkeet ovat auki ihan normaaliin tapaan, ei tämän päivän Italian vuokratasolla kauppiailla tai ravintoloitsijoilla ole varaa pitää yritystään kuukautta tuottamattomana. Elokuu näkyy lähinnä paikallisten asuttamien alueiden myymälöissä ja muissa palveluissa, joista osa saattaa olla koko elokuunkin kiinni, useimmiten pitävät lomaa pari viikkoa ja naapuriliike löytyy läheltä joka on samaan aikaan auki. Ei juurikaan vaikuta turistien elämään Roomassa. Kaupungissa on myös vähemmän väkeä, turistejakin, kuin yleensä, joten monen roomalaisenkin mielestä elokuu on se paras kuu koko vuodesta Roomassa.

      • Olly

        Totta, unohdin kommentoida sitä, että elokuussakaan Rooma ei todellakaan ole kuollut. Turisteja on kyllä paljon.
        Pohjois-Italiaan en kumminkaan jättäisi elokuun reissua tekemättä, jos siihen on mahdollisuus.
        Ja unohdin mainita Cremonan, duomon takaa löytyy kujia, joilla soitetaan jazzia ja tarjotaan ilmaista ruokaa. Tyhminä olimme juuri syöneet, kun kello oli yli "suomalaisen" päivällisajan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      114
      3378
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      26
      2766
    3. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      77
      2598
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      100
      1609
    5. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      74
      1518
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      19
      1174
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      374
      1095
    8. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      201
      1085
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      12
      947
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      51
      882
    Aihe