Windows 8 asennus uuteen läppäriin!

Heippa! sellasta kun pitäisi asentaa laatikossa olevaan uuteen läppäriin win8 niin pitääkö nettipiuha olla koneessa kiinni kun asentaa vai sittenvasta kun kasi asennettu? kiitos jos joku hieman neuvoisi! ja onko mitään huomioitavaa vai onnistuuko ihan vaan noudattamalla ohjeita!
7132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tekisin tässä järjestyksessä

1. Asentaisin Windows 8 loppuun

2. Poistaisin mahdolliset turhat ohjelmat ja niiden kansiot/tiedostot

3. Tekisin asetukset kuntoon

4. Kytkisin vasta nyt verkkokaapelin ja avaisin Windows updaten asentaisin päivitykset

5. Asentaisin 8.1 päivityksen Windows Storesta jos WU kautta ei enää löydy muita päivityksiä.

Äänestä

Joo niin aattelin et ensin asennus ja sitten piuha kiinni ja päivitykset! eli tuleeko 8.1 päivitys automaattisesti uppdatesta?

Äänestä

Kone perjantaina ostettu? no katotaan,kiitos paljon ja hyvää kesää!

Äänestä

Jos win8 asennetaan verkkoyhteys toiminnassa, niin kasi aktivoi itsensä automaattisesti, ja jos tarkoitus oli vain testata kasia jollakin koneella, niin sitten voi olla pikkasen lirissä kun pitäis tehdä se lopullinen asennus, ehkä jopa eri koneelle.

Et näin meillä. Eli siis netti poikki.

Äänestä

Windows 8 on koneeseen jo valmiiksi asennettu, se kysyy vain simppeleitä asetuksia alkuun ja on heti käyttövalmis sen jälkeen.

Tietokone asentaa itsekseen päivitykset, niistä ei tarvitse huolehtia ja tietokone myös ilmoittaa Windows 8.1 päivityksestä, että sellainen on saatavilla ja kysyy, haluatko asentaa heti.

Internet yhteys kannattaa olla heti kun koneen laittaa päälle, sillä alussa kysästään Microsoft tiliä, jonka pystyy laittamaan vain jos tietokoneessa on yhteys päällä, jos ei ole yhteyttä, joutuu tekemään perustilin ja jäämään paitsi joistain ominaisuuksista. Microsoft tilin pystyy toki myöhemmin liittää asetuksista.

TLDR = Ihan sama, älä stressaa! Enää ei ole väliä miten tekee, vaan Windowsikin on kuin tyhmille tehty, toisin sanoen intuitiivinen.

Äänestä

Ja sitä ei tarvitse edes luoda missään vaiheessa. Itseasiassa ilman sitä pärjää hyvin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-,-,-,-,-,-, kirjoitti:

Heippa! sellasta kun pitäisi asentaa laatikossa olevaan uuteen läppäriin win8 niin pitääkö nettipiuha olla koneessa kiinni kun asentaa vai sittenvasta kun kasi asennettu? kiitos jos joku hieman neuvoisi! ja onko mitään huomioitavaa vai onnistuuko ihan vaan noudattamalla ohjeita!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu