Pro Rajala - tarjoukset ja huutokaupat

Harrastekuvajainen

Miten kukaan menee niin halpaan, että ostaa Rajalasta käytettyjä, kun Saksasta saa uusiakin halvemmalla. Esim nyt super tarjouksena Canon 60D runko käytettyna Rajalassa 540, saksasta tilasin saman kittinä 2 kk sitten pojalleni IS 15-135 objektiivin kanssa hintaan 345 ja toimitus 20 EUR. Siis uusi ja normaalit takuut jne.
Sen ainoan kerran, kun ostin Rajalasta käytetyn kameran, maksoin itseni siitä kipeäksi (tarvitsin vararunkoa), ja kamera osoittautui romuksi, eikä 1 kk takuun piikkiin mitään korjattukaan, vaan kauppa purettiin myyjän puolelta. Ja olin kuitenkin tilannut jo uudet akut ja muuta sälää Kiinasta, joten takkiin tuli siinä ja reilusti.

11

432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuvajainen

      Sorry, siis 600D.

    • Fotaaja

      Rahala kannattaa muutenkin unohtaa kokonaan jos haluaa palvelua. Olen yhden ainoan kerran saanut hyvää asiantuntevaa palvelua asioidessani kyseisessä myymälässä, siitäkin on tosin jo muutama vuosi aikaa.

      Turha raahautua Rajalan kivijalkamyymälään. Kysymyksiin ei osata kuitenkaan vastata, vaan myyjät katsovat netistä tietoa (olisin itse voinut tehdä tämän saman kotona). Ihmettelen mistä ne myyjät tuohon liikkeeseen rekrytoidaan, kun tietämys myytävistä tavaroista on erittäin heikkoa.

      Nämä siis sanoma- ja postitalon myymälöissä koettua.

    • Kallista aikaa

      NYT jos aletaan oikii Rajalaa haukkua nii siellä on kyllä helvetinmoinen jono ja aikaa alkaa
      turhautuu sillon kun ALE myynti siellä on vaikka jonotusnumero ois mikä?
      Myyjillä kun menee kauemmin kun rautakaupassa myyjien jutella pöljiä tietämättömien asijakkaitten kanssa. He kai myy neuvoo ja konsultoi, kus.. sekä opettaa ynnä opastaa yhtäaikaa aivan ummikko ostajia mitkä usein on jotain tietävinään cameroista kun eivät oiken aina ittekkään ymmärrä?

    • ostin tampereen rajalasta joskus pari kolme vuotta sitten 60D:n kittiputkilla. sai vielä siihen pakettiin vanhenevan mallin selphy valokuvatulostimesta (selphy cp800). paketin hinta 1300 €. vastaava olisi ollu verkkokauppa comissa 1400€ ilman tuota tulostinta. ulkomaan hintoja en seurannut.
      asiaan: kun kävelin sisään siihen liikkeeseen niin ajattelin et voihan vee mitä porukkaa. kuitenkin sain asiallisen palvelun ja vietin varmaan siellä parisen tuntia ja annoin myyjän tehdä kauppaa välillä muiden kanssa. sain siinä sivussa ihan hyvää infoo sun muuta. tein kaupat ja palvelusta jäi kyllä hyvä maku.
      ja sikäli viisas myyjä että näki minusta päältä että olen etukäteen ottanut selvää hinnoista eikä alkanut myydä siihen mitään sälää päälle.
      nimittäin kaikki sälä (reppu, vara-akut jne jne) olisi maksanut rajalassa jotain 800 euroa. verkkokaupasta sain samat 320 eurolla.
      kallis kauppa rajala kyllä on muihin verrattuna.

      sain tampereen rajalla kieltämättä ystävällisen palvelun joten sitä ainakaan ei voi moittia. muista rajalan liikkeistä en tiedä.

      • Käytän Turun ja Raision Rajalan myymälöitä enkä pääse moittimaan palvelusta. Ostan myös mieluummin tiskiltä kuin netin kautta koska tiskillä pääsee neuvottelemaan jota netti ei mahdollista.

        Jo Rahalan aikana huomasin jottei se lapun hinta ole aina se viimeinen vaan useimmiten neuvotteluvaraa oli jos kyseessä ei ollut "nahkatukka" tarjous.

        Nythän Rajalankin hinnat ovat tulleet alas mutta vaihtelevat lähes päivittäin joten hintalaput ovat jääneet historiaan. Tytöt ja pojat kyllä kertovat kunhan katsovat putkelta johon asiakaskin voi mennä näpyttelemään ainakin Turun päämyymälässä.


    • Ex asiakas

      Ja rajalan omat duunarit pumppaa hintoja ylös siinä toivossa että saa omistajan ilmoittaman minimisumman huudon kohteelle. On meinaan ollut muutama tuote joka on rajalan ilmoituksen mukaan viimeinen kappale ko. tuotetta, huudettavana jo kolmatta kertaa. Jännä määritelmä viimeiselle kappaleelle.... Ja aina edelliset huudot on voittanu sama nimimerkki joka on heti aloittanut saman "viimeisen kappaleen" uudelleen huudot.... Heh, heh mitä vedätystä!!!! Taisit joku vaan osaa...

    • vittuun topsot

      hommasin topshotista pentax 645d ja takkiin tuli 10tonni. Liikkeen omistaja uhkaili jos vien asiaa eteenkäsin mutta nyt tieto topshotin toiminnasta hintojen yhtenä hintojen polkijana on ympäri maailmaa ja kaikilla varmasti tiedossa millaisia kusipäitä nämä voittoa tavoittelevat pienet kameraliikkeen omistajat ovat !

      • Häh

        Toi oli kyllä aika sekava kirjoitus. Siis mitä tapahtui?


    • Canonisti minäkin

      Huutokauppa on hyvä idea myydä näytekappaleita ja palautuksia pois. Asiakas on tyhmä, jos tarjoaa liikaa. Katselin jo yhtä jalustaa, joka on lähdössä kohtuu halvalla. Siinä olet oikeassa, että jos Rojula kärähtäisi vedätyksestä, olisi peli pelattu.

      Rajala on yleensä kohtuu hintava liike, mutta sillä on myös maan parhaat tarjoukset. Olen ainakin itse tehnyt monta hyvää kauppaa! Nyt mietin juuri pokkaria. Tarvitsisin pienen 1080i videotasoisen kameran, johon saa ulkoisen mikin. Hinta on nyt poistomyynnissä kohdallaan, mutta mikkeineen ja steadycameineen kuitenkin kohtuu paljon. Taidan tehdä projektin nykyisellä kalsutolla.

      Usein vasta-alkajat miettivät vain rungon hintaa ja korkeintaan lisäävät siihen objektiivin. Tarvikkeisiin menee kuitenkin iso summa kokonaisuudessa, varsinkin jos halutaan kuvata myös videoita.

    • 800

      Kävin Rajalassa hakemassa 32 muistikortin. Kerroin että kuvissa on täpliä ja pilkkuja. Olisin ostanut jotain kennon putsausvehkeitä, mutta myyjä pyysi tuomaan kameran hänelle putsattavaksi. Hain parin tunnin päästä takaisin, eikä maksanut latiakaan. En voi valittaa palvelusta.

    • kuvakirjako rajalast

      kaksi kuvakirjaa rajalasta ja kummastakin sivut irti. Asiasta vastuullista ei vain meinannut löytyä kuin vasta 4 kk jälkeen !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      86
      3028
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2752
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      109
      2354
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      40
      1734
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      242
      1581
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1547
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      41
      1505
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1300
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1266
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1181
    Aihe