Pro Rajala - tarjoukset ja huutokaupat

Harrastekuvajainen

Miten kukaan menee niin halpaan, että ostaa Rajalasta käytettyjä, kun Saksasta saa uusiakin halvemmalla. Esim nyt super tarjouksena Canon 60D runko käytettyna Rajalassa 540, saksasta tilasin saman kittinä 2 kk sitten pojalleni IS 15-135 objektiivin kanssa hintaan 345 ja toimitus 20 EUR. Siis uusi ja normaalit takuut jne.
Sen ainoan kerran, kun ostin Rajalasta käytetyn kameran, maksoin itseni siitä kipeäksi (tarvitsin vararunkoa), ja kamera osoittautui romuksi, eikä 1 kk takuun piikkiin mitään korjattukaan, vaan kauppa purettiin myyjän puolelta. Ja olin kuitenkin tilannut jo uudet akut ja muuta sälää Kiinasta, joten takkiin tuli siinä ja reilusti.

11

516

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuvajainen

      Sorry, siis 600D.

    • Fotaaja

      Rahala kannattaa muutenkin unohtaa kokonaan jos haluaa palvelua. Olen yhden ainoan kerran saanut hyvää asiantuntevaa palvelua asioidessani kyseisessä myymälässä, siitäkin on tosin jo muutama vuosi aikaa.

      Turha raahautua Rajalan kivijalkamyymälään. Kysymyksiin ei osata kuitenkaan vastata, vaan myyjät katsovat netistä tietoa (olisin itse voinut tehdä tämän saman kotona). Ihmettelen mistä ne myyjät tuohon liikkeeseen rekrytoidaan, kun tietämys myytävistä tavaroista on erittäin heikkoa.

      Nämä siis sanoma- ja postitalon myymälöissä koettua.

    • Kallista aikaa

      NYT jos aletaan oikii Rajalaa haukkua nii siellä on kyllä helvetinmoinen jono ja aikaa alkaa
      turhautuu sillon kun ALE myynti siellä on vaikka jonotusnumero ois mikä?
      Myyjillä kun menee kauemmin kun rautakaupassa myyjien jutella pöljiä tietämättömien asijakkaitten kanssa. He kai myy neuvoo ja konsultoi, kus.. sekä opettaa ynnä opastaa yhtäaikaa aivan ummikko ostajia mitkä usein on jotain tietävinään cameroista kun eivät oiken aina ittekkään ymmärrä?

    • ostin tampereen rajalasta joskus pari kolme vuotta sitten 60D:n kittiputkilla. sai vielä siihen pakettiin vanhenevan mallin selphy valokuvatulostimesta (selphy cp800). paketin hinta 1300 €. vastaava olisi ollu verkkokauppa comissa 1400€ ilman tuota tulostinta. ulkomaan hintoja en seurannut.
      asiaan: kun kävelin sisään siihen liikkeeseen niin ajattelin et voihan vee mitä porukkaa. kuitenkin sain asiallisen palvelun ja vietin varmaan siellä parisen tuntia ja annoin myyjän tehdä kauppaa välillä muiden kanssa. sain siinä sivussa ihan hyvää infoo sun muuta. tein kaupat ja palvelusta jäi kyllä hyvä maku.
      ja sikäli viisas myyjä että näki minusta päältä että olen etukäteen ottanut selvää hinnoista eikä alkanut myydä siihen mitään sälää päälle.
      nimittäin kaikki sälä (reppu, vara-akut jne jne) olisi maksanut rajalassa jotain 800 euroa. verkkokaupasta sain samat 320 eurolla.
      kallis kauppa rajala kyllä on muihin verrattuna.

      sain tampereen rajalla kieltämättä ystävällisen palvelun joten sitä ainakaan ei voi moittia. muista rajalan liikkeistä en tiedä.

      • Käytän Turun ja Raision Rajalan myymälöitä enkä pääse moittimaan palvelusta. Ostan myös mieluummin tiskiltä kuin netin kautta koska tiskillä pääsee neuvottelemaan jota netti ei mahdollista.

        Jo Rahalan aikana huomasin jottei se lapun hinta ole aina se viimeinen vaan useimmiten neuvotteluvaraa oli jos kyseessä ei ollut "nahkatukka" tarjous.

        Nythän Rajalankin hinnat ovat tulleet alas mutta vaihtelevat lähes päivittäin joten hintalaput ovat jääneet historiaan. Tytöt ja pojat kyllä kertovat kunhan katsovat putkelta johon asiakaskin voi mennä näpyttelemään ainakin Turun päämyymälässä.


    • Ex asiakas

      Ja rajalan omat duunarit pumppaa hintoja ylös siinä toivossa että saa omistajan ilmoittaman minimisumman huudon kohteelle. On meinaan ollut muutama tuote joka on rajalan ilmoituksen mukaan viimeinen kappale ko. tuotetta, huudettavana jo kolmatta kertaa. Jännä määritelmä viimeiselle kappaleelle.... Ja aina edelliset huudot on voittanu sama nimimerkki joka on heti aloittanut saman "viimeisen kappaleen" uudelleen huudot.... Heh, heh mitä vedätystä!!!! Taisit joku vaan osaa...

    • vittuun topsot

      hommasin topshotista pentax 645d ja takkiin tuli 10tonni. Liikkeen omistaja uhkaili jos vien asiaa eteenkäsin mutta nyt tieto topshotin toiminnasta hintojen yhtenä hintojen polkijana on ympäri maailmaa ja kaikilla varmasti tiedossa millaisia kusipäitä nämä voittoa tavoittelevat pienet kameraliikkeen omistajat ovat !

      • Häh

        Toi oli kyllä aika sekava kirjoitus. Siis mitä tapahtui?


    • Canonisti minäkin

      Huutokauppa on hyvä idea myydä näytekappaleita ja palautuksia pois. Asiakas on tyhmä, jos tarjoaa liikaa. Katselin jo yhtä jalustaa, joka on lähdössä kohtuu halvalla. Siinä olet oikeassa, että jos Rojula kärähtäisi vedätyksestä, olisi peli pelattu.

      Rajala on yleensä kohtuu hintava liike, mutta sillä on myös maan parhaat tarjoukset. Olen ainakin itse tehnyt monta hyvää kauppaa! Nyt mietin juuri pokkaria. Tarvitsisin pienen 1080i videotasoisen kameran, johon saa ulkoisen mikin. Hinta on nyt poistomyynnissä kohdallaan, mutta mikkeineen ja steadycameineen kuitenkin kohtuu paljon. Taidan tehdä projektin nykyisellä kalsutolla.

      Usein vasta-alkajat miettivät vain rungon hintaa ja korkeintaan lisäävät siihen objektiivin. Tarvikkeisiin menee kuitenkin iso summa kokonaisuudessa, varsinkin jos halutaan kuvata myös videoita.

    • 800

      Kävin Rajalassa hakemassa 32 muistikortin. Kerroin että kuvissa on täpliä ja pilkkuja. Olisin ostanut jotain kennon putsausvehkeitä, mutta myyjä pyysi tuomaan kameran hänelle putsattavaksi. Hain parin tunnin päästä takaisin, eikä maksanut latiakaan. En voi valittaa palvelusta.

    • kuvakirjako rajalast

      kaksi kuvakirjaa rajalasta ja kummastakin sivut irti. Asiasta vastuullista ei vain meinannut löytyä kuin vasta 4 kk jälkeen !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      187
      7242
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      125
      3274
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      116
      1942
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      51
      1866
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      61
      1847
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1799
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      81
      1776
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      6
      1675
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1561
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      69
      1383
    Aihe