Aloitin keltarauhashormonihoidon laastarin muodossa noin kaksi viikkoa sitten. Lisänä on Vagifem. Olen nyt kärsinyt neljä päivää ripuloinnista ja äärimmäisestä väsymyksestä. Vatsaoireita ja ripulia on ollut jo ainakin puoli vuotta ja on tutkittu mutta syytä ei ole löytynyt. Olen ollut kolme kuukautta syömättä viljatuotteita ja riisiä ja pääsin eroon vatsan polttelusta, mutta en ripulista joka nyt vielä paheni. Onko kenelläkään kokemusta vastaavasta?
keltarauhashormonilaastarista ripuli?
Äärimmäisen väsynyt
31401
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olen käyttänyt Vagifemiä pari vuotta. Nyt sain kesäkuun alussa kovan ripulin, johon käytin ripulilääkkeitä. Hiukan helpotti, mutta sitten alkoi uudestaan. Tätä vaihtelevaa oloa: ripuli-normaali-ripuli jne on nyt jatkunut kuukauden. Paino on laskenut pari kiloa. Lääkäri ei innostunut tutkimuksista vaan määräsi maitohappobakteeri tabletteja. Ei parantavaa vaikutusta. Nyt olen pannut merkille, että kun laitan illalla (kaksi kertaa viikossa) Vagifemin, niin aamuyöstä alkaa ripulointi. Olen 67 v ja sairastanut rintasyövän (hormooniperäisen) 15 vuotta sitten. Hiukan epäröin Vagifemin käytön aloitusta, mutta gyne sanoi riskin olevan kovin pienen. Onko ketään, joka olisi pannut ripulin ja Vagifemin yhteyden?
Kärsin vuoden ripulista käyttäessäni Vagifemia. Sitten tulin sille allergiseksi ja kun lopetin hävisi ripulikin.
Keltarauhashormonilaastaria ei ole olemassakaan, sellaisia kylläkin joissa on myös estrogeeniä.