Tilasin ulkomailta jotakin kiellettyä

Bosstradamus

Eli tuli tilattua ulkomailta (jenkeistä) rohdosvalmistetta jota Suomessa saapi myydä vain apteekit. Tiedustelisin, että miten helvetissä tulli voi saada haaviinsa juuri minun pakettini? Lähettävä firma tuskin kirjaa paketin tietoihin että se sisältää x-ainetta, ja tullin koiria tuskin on koulutettu jokaista mahdollista troppia ja linimenttiä haistamaan - eiköhän pääasiallisena haistelun kohteena ole HUUUUUmeet...

Eli onko tullilla joku lista näistä netin kautta myyvistä yms. ulkomaisista firmoista vai miten homma toimii? Onko kyseessä vain helvetin huono onni jos paketti tullin haaviin joutuu? Ymmärrän jos jostain Hollannista tulee joku epämääräinen kirje ilman lähettäjän osoitetta, niin se saatetaan ottaa tarkempaan syyniin, mutta miten tulli muuten käytännössä tutkii ja valvoo täysin skarpin ja virallisen näköisiä paketteja "normaaleista" maista sekä niiden sisältöä..?

Lisäksi kiinnostaa tietty että miten homma toimii JOS pajetti jää tullin näppeihin? Tuleeko sieltä mulle joku ilmoitus että "paketti on meillä, ei mahda mitään" vai joudunko menemään johonkin selittelemään paketin sisältöä vai mitenkä? Saanko sakkoja ja satikutia? ;P

Kiitos vastauksista jo etukäteeen!

3

986

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jenkeistä...

      meidän postit oli aina tullipostissa revitty auki ja joskus oli pahoittelut kun jotain oli mennyt rikki.

    • ei kannata ulkomailta ostaa

      eihän sitä viagraa tai muuta kikkelinkovettajaa tarvitse ulkomailta tilata, hyvä lääkäri kirjoittaa sinulle reseptin jos et itse ilman lisäapua pärjää.

    • jooh

      Käyttävät ilmeisesti ainakin välillä myös läpivalaisua nykyään. En tiedä saavatko läpivalaista tai aukoa kirjeitä, mutta paketteja taitavat koskea väljemmät säännökset.

      Eli jos jotain kiellettyä löytyy, kysyvät oletko tilannut sitä. Jos kieltää tilanneensa eikä muita todisteita löydy, eivät voi mitään.

      Sitten noissa lievemmissä tapauksissa, kuten jossain luonnon tuotteissa joissa on kiellettyjä aineita, siis sellaisia jotka eivät ole huume- vaan lääkelistalla, voi käydä niinkin, että saat palauttaa sen paketin, jolloin voit saada rahat takaisin lähettäjältä. Tai pyytää lähettämään sen uudestaan esim. toiseen osoitteeseen.

      Tuohon suuntaan taitaa homma mennä. Jossain Puolitotuuden keskustelupalstalla ja vastaavissa on käsitelty, joten sieltä tarkemmat tiedot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      643
      7916
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      452
      2201
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      2105
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1680
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1226
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1211
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1084
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      831
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      733
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      721
    Aihe