Vuokraisäntä yrittää vedättää

Olimme puolisen vuotta osittain kalustetussa ok talossa vuokralla omaa kotia etsiessä. nyt se löytyi ja olemme jo muuttaneet, mutta vuokranantaja kyselee perään tavaroita, joita hänen mielestään on talosta kadonnut. Meillä niitä ei ole, eikä suurinta osaa niistä olla edes nähty! Voiko hän ottaa vuokravakuudesta mitä tahtoo, niinkuin nuo muka kadonneet tavarat? Lisäksi hän vaatii uusia polttopuita, kun emme olleet tehneet niitä vastaan kaikkia suullisesti häthätää puhuttuja pihatöitä marraskuussa savisella pihalla, emme niin, koska se oli säiden takia mahdotonta.
Osaako joku auttaa?
4101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei voi. miten hän pystyy todistamaan edes että kadonneet tavarat ovat olleet olemassa tai että juuri Te olette ne vieneet? ja itä pihatöihin tulee, Kaikki suulliset lupaukset on yhtä tyhjän kanssa puolin ja toisin koska niitä ei pysty todistamaan millään. oletko ottanut yhteyttä oikeusaputoimistoon? he osaavat varmasti neuvoa miten edetä ko.asiassa. jos olette kirjoittaneet jotain paperilla,tarkista huolellisesti mitä sopimuksia olette allekirjoittaneet ja sitten vasta ajamaan asiaa eteenpäin. lykkyä tykö ja onnea! :)

Äänestä

"ikinä enää vuokralle"

Mistä päättelette kaikkien vuokranantajien olevan samanlaisia? Entä jos joutuisittekin luopumaan omistusasumisesta, kuusen alleko silloin majoittuisitte? Muistakaa edes kysyä maanomistajalta lupa - näin vain muistutukseksi.

Äänestä

No se on totta että kaikki eivät ole tuollaisia. Olen ollut hyvin monessa talossa vuokralla ja eka kerta tämä kun mitään sanomista on tullut. Harmittaa kovasti.
En tiedä mitä kaikkea vielä yrittävät meillä maksattaa. Oli kuvannut pari koirankarvaa lattialla ja jonkin roiskeen ovessa, muuta ei löytänyt kun siivosin sen niin hyvin. Uunissa oli kuulemma joku halkeama ja katossa kuprua, olisivat rakentaneet kunnolla, talo oli kuin josten kustu ja harvinaisen huonosti tehty. Uunissa ei kuulemma saa polttaa maitopurkkeja kun niissä on muovia ja se tulee talvella ruokaan makuna kun lämmittää, että pilalla voi olla koko uuni. Voiko tuommoisia ihmisiä olla olemassakaan? Töissä naurettiin näille maha kippurassa, mutta nämä on tosissaan eikä tämä ole vitsi.

Äänestä
  • Voiko pidättää ja saako pidättää on kaksi eri asiaa... Vaikkei saisikaan, niin silti voi. Te saatte sitä sitten KäOn kautta vaatia takaisin... Joskus tosin voi o haastehakemuksen jättäminen peläyttää kelmin niin pahasti, että palauttaa rahat mielummin, kun yrittää oikeudessa todistaa tavaroiden kadonneen.

    Tosin, tuo pihamaa juttu voi olla eri; jos olette luvanneet jotain hoitaa voi olla vastuullanne ne myös hoitaa. Jollei marraskuussa, niin sitten kun säät sallivat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ikinä enää vuokralle kirjoitti:

Olimme puolisen vuotta osittain kalustetussa ok talossa vuokralla omaa kotia etsiessä. nyt se löytyi ja olemme jo muuttaneet, mutta vuokranantaja kyselee perään tavaroita, joita hänen mielestään on talosta kadonnut. Meillä niitä ei ole, eikä suurinta osaa niistä olla edes nähty! Voiko hän ottaa vuokravakuudesta mitä tahtoo, niinkuin nuo muka kadonneet tavarat? Lisäksi hän vaatii uusia polttopuita, kun emme olleet tehneet niitä vastaan kaikkia suullisesti häthätää puhuttuja pihatöitä marraskuussa savisella pihalla, emme niin, koska se oli säiden takia mahdotonta.
Osaako joku auttaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu