Hei tietääkö joku tarviiko vuokrasopimusta tehtäessä ilmoittaa lapsesta, joka asuu kanssani vuoro viikoin eli 2viikkoa kuukaudesta? Tein vuokrasopimuksen, mutta missään vaiheessa lapsiasia ei tullut puheeksi, kyseltiin vain tuloista jne. ja aloin jälkeenpäin miettiä, että kai siitä pitää johonkin ilmoittaa, isännöitsijälle tms? Pitääkö olla tarkka tieto siitä milloin lapsi on aina luonani?
Lapsi vuoroviikoin
5
2559
Vastaukset
- vuokranantaja94949
Ei isännöitsijälle tarvitse mitään listaa toimittaa päivämääristä jolloin lapsi on luonasi. Kuitenkin asialla on se merkitys että lapsi asuessaan kuluttaa vettä ja riippuen taloyhtiön vesilaskutuksen tavoista, saattaa yhtiö periä vesimaksun lapsesta. Kysy isännöitsijältä asiasta.
- Veden käyttö/maksu?
Hei
Edelliseen kysymykseen liittyen kysyn mielipiteitä siitä, että pitääkö vesiraha maksaa lapsista 1:lle vai 2:lle yhtiölle, jos lapset ovat eri mittaisia aikoja puoliksi kummankin luona ( siis 1/2 kk omassa osoitteessa ja 1/2 kk toisen vanhemman osoitteessa)? 30 e/lapsi/kk on vähävaraiselle melkosuuri maksuerä asumiskustannuksiin jo yhteenkin yhtiöön.
Edelleen samaan liittyy nykyisin melko usein jo vanhempienkin parisuhteiden asumistapa, niin että kummallakin on oma asunto ja näissä asutaan vuorotellen.
Olemme miettineet tätäkin, että maksaako kumpikin veden vain omaan yhtiöönsä, vaikka 1/2 kk asuisimmekin toisen luona? - Kas näin
Lapset asuu vain toisella huoltajalla, eli tämä huoltaja on ns "lähihuoltaja". Lapset on siis virallisesti tuossa osoitteessa kirjoilla, eikä tapaajavanhempi (eli etävanhempi) tee näistä lapsista muuttoilmoitusta omaan osoitteeseensa. Vesimaksua maksetaan vain siihen taloyhtiöön, jossa lapset on kirjoilla, eli siis siihen lähihuoltajan osoitteeseen.
- maksanko turhaan
Minulla taas aikuinen tytär joka vierailee pari kertaa kuussa ja viipyy 2-3vrk. Kerroin tämän vuokranantajalle ja hän veloittaa ylimääräisen vesimaksun 17e kk näiden vierailujen vuoksi.
- jepulis joo
Kyllä, maksat turhaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5559198Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1656294Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3815350Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli724831Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1014443Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664103SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha2064047- 1072211
- 1141578
- 531116