KAUPANKÄYNTI ON KOVAA!

Nolla euroa

Kyllä ihmetyttää, että laivakissan maatiaiskissanpennusta joku pyytää 300 €. Sehän ei ole mikään rotukissa, vaan geenivirhe.
Kaikella sitä rahastetaan, minä sain sellaisen ilmaiseksi.

14

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katso syvemmälle

      Otitko huomioon että oliko se rokotettu yms? hyvin hoidetusta ja terveestä pennusta maksaa mielellään.

    • rahastuksen maku

      On se liikaa maksaa leikkaamattomasta maatiaispennusta 300 euroa. Niiden hinta on korkeintaan 100 euroa rokotettuna.
      Pyytää tietysti voi, se on hullu joka maksaa.

    • Joop1

      vaikka geenivirhe onkin niin ei kyllä maatiaskissassa mikään hinnan alenuksen peruste:D

    • puksuttajapaavo

      Hyvä että kissoista pyydetään hintaa. Minimi voisikin olla 3oo- 4oo e.
      Karsiutuisi kaiken maailman kissan kokeilijat. Kiertoonhan ne ilmaseks saadut helposti menee.

      • nopu

        Tuo on rotukissan hinta. Nousisiko silloin siis rotukissankin arvo? Kohta kenelläkään ei ole varaa niihin ja mitäs niille sitten käy.


      • päällikkö
        nopu kirjoitti:

        Tuo on rotukissan hinta. Nousisiko silloin siis rotukissankin arvo? Kohta kenelläkään ei ole varaa niihin ja mitäs niille sitten käy.

        Rotukissan hinta on 600- 1000 e. Selvennykseksi tietämättömyyteesi.


      • Bengalcat
        nopu kirjoitti:

        Tuo on rotukissan hinta. Nousisiko silloin siis rotukissankin arvo? Kohta kenelläkään ei ole varaa niihin ja mitäs niille sitten käy.

        Minulla on 2 rotukissaa ja maksoi 950€/kissa yht. 1900€

        Olisi aika halpa rotukissaksi, joten voisin sanoa, että huijari olisi kyseessä.


      • -Kisumirri-
        päällikkö kirjoitti:

        Rotukissan hinta on 600- 1000 e. Selvennykseksi tietämättömyyteesi.

        Rotukissoja saa ilmaiseksikin ja rokokettuja vielä. Muutama kaveri on käynyt hakemassa. Ei tarvitse maksaa mitään kun tietää mistä hakee. Itse aion hankkia myös jonkun kissan kun toinen kissa tarvitsee kaverin.


    • kissojen kaveri

      Kissanpennuilla ei kuulu rahastaa....!

    • joku raja

      Onneksi noita rahan ahneita tehtailijoita ei ole joka paikassa. Naapuri meilläpäin antaa kissanpentuja ihan ilmaiseksi.
      Ymmärrän kyllä, että leikatusta kissasta voi pyytää 100 €.

    • kipale

      Mistähän helvetin geenivirheestä te nyt puhutte? Maatiaiskissalla tarkoitetaan kissatyyppiä, joka on muodostunut kissojen lisääntyessä vapaasti keskenään ihmisen siihen puuttumatta. Ne eivät siis ole mitään erityistä rotua. Rotukissat ovat järjestelmällisesti jalostettu tietyn tyyppisiksi.

      • jjg

        Laivakissaksi kutsutaan kissoja, joilla on tavallista enemmän varpaita. Tämä varpaiden ylimääräisyys taas johtuu geenivirheestä. Ei ole vaikeaa ja googlettamalla asia olisi selvinnyt minuutissa.


      • ihan vaan selvyyttä

        Osa rotukissoistakin on alueensa maatiaiskannasta jalostettuja, osa tarkoituksella kehiteltyjä (eri rotuja yhdistämällä) jopa niiden geenivirheiden antamien ominaisuuksien puolesta. Maatiainen on roduton alueella kehittynyt kissapopulaatio, johon voi kuulua geenivirheellisiä tai -virheettömiä yksilöitä. Maatiaiseen ei ole sekoittunut mitään rotua.

        Kissaroduksi pääsee kun tietyllä ominaisuudella varustettuja yksilöitä on riittävästi ja niille haetaan rotustatusta. Samalla rodulle annetaan rotunimi. Silloin rodun yksilöt muistuttavat riittävän paljon rodun standardiksi määriteltyjä ominaisuuksia ja kun niille on myönnetty rekisterikirja ja sukutaulu joilla rotuisuus voidaan todentaa.

        Geenivirheitä on siis rotukissoillakin, mm. curlit, manxit, sfinksit jne. ovat rotuja joiden ominaisuus on geenivirheen kautta saatu pysyväksi rodun ominaisuudeksi. Muutoin virhe katoaisi koska se on luonnossa selviytymisen kannalta ongelmallinen. Karvattomuus mm. ei luonnossa ole toimiva asia. Mutta manxien hännättömyys on taas geenivirhe joka on itsestään jäänyt alueen maatiaiskissoille perimään ja sitä ei ole ihminen kehittänyt. Rodulle on vaan annettu rotustatus ja rotunimi, mutta kaikki hännättömät ei ole silti manxeja.

        Polydaktylia on se mikä "laivakissoiksi" kutsutuilla kissoilla on, eli monivarpaisuus, jolloin yksilöillä on ylimääräisiä varpaita joissakin jaloissa tai kaikissa jaloissa.


    • ilmainen vs.maksettu

      Maatiaiskissallakin tulisi olla hinta, mutta toki sen hinnan tulee kattaa kulut. Jos pentu on rokotettu, vanhemmat testattuja ja hoito kaikilla ollut kunnollista 300 euroa ei välttämättä ole iso hinta. Jos taas mitään ei ole tehty, silloin hinta on kova koska sillä pyritään vain voiton saamiseen.

      Rotukissoilla hintaan vaikuttaa moni muukin asia mm. astutusmaksut, pakolliset rotukohtaiset testaukset jne.

      Ilmaisena ei kissankaan pentuja pitäisi antaa, olkoon sitten vaikka kuinka maatiainen. Jos niitä emoja ei ole leikattu vaan annettu kuljeksia kylillä, on se omistajalta vastuutonta toimintaa. Jos taas joku teettää maatiaisellaan pentuja ja hoitaa asiat kunnolla, niin pennuista tulee pyytää kulut kattava hinta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      110
      4334
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      57
      2478
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      78
      1650
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      6
      1113
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      854
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      833
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      118
      823
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      39
      792
    9. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      779
    10. Tiedät sen

      Esitän välinpitämätöntä, mutta en ole sitä oikeasti.
      Ikävä
      62
      768
    Aihe