Elisan yritysten sähköposti tökkii pahasti

Mitä voin tehdä?

Elisan sähköpostiuudistus tökkii pahasti, Nyt emailien lähetys onnistuu satrunnaisesti, sillä välillä he tarjoavat serveriltään TAKALOKKI CA:n allekirjoittamaa certificaattia. Järkyttävää touhua!
Alla tiedot:
Certificate's subject: CN=mail.toimisto.elisa.fi
Certificate's issuer: CN=Takalokki CA, DC=takalokki, DC=local
Certificate's expiration date: 18.5.2016 12:23:23
Certificate's serial number: 5500000046ABA48CA1F4C6A24B000000000046

11

673

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uhrix

      Voisko Elisa vastata miksi he tarjoavat tuollaista certificaattia asiakkaalle?

      Elisa ei anna sähköpostiosoitetta virheilmoitusten lähettämiseen. Pitäisikö soittaa sinne ja yrittää kertoa heille tarinaa Takalokki certificaatista - asiakaspalvelu tuskin ymmärtää asiaa. Siis kärsitään hiljaa.

      Voiko joku suositella luotettavaa yrityssähköpostien palvelua?

    • uhrix

      Eipä näytä IMAP 'in IDLE toimintokaan toimivan oikein Elisan uudessa systeemissä. Elisan serveri ilmoittaa tukevansa IDLE komentoa:

      CAPABILITY IMAP4 IMAP4rev1 AUTH=PLAIN UIDPLUS CHILDREN IDLE NAMESPACE LITERAL

      Tästä huolimatta serveri katkaisee yhteyden 5 min. jälkeen, kun client on antanut IDLE komennon.

      Se, että emailien lähetys ja vastaanotto tukisivat PFS (perfect forward securitya) on aivan liikaa pyydetty - näin ei taida tehdä mikään suomalainen SMTP ja IMAP yhteyden tarjoaja. Onneksi olemme sentään kohta tietoturvan huippumaa.

    • Todella kyllästynyt

      Elisa on todella valveutunut nauhojen käyttäjä puhelinpalveluissaan. Odotusaika 13 min, jonka aikana kuulin nauhat useamman kerran. Useampi soittaja kuitenkin ymmärtää asian kerralla, tai ainakin toisella, mutta ymmärtääkö Elisa, että soitto tehdään juuri siksi että apua ei löydy sieltä netistä!!! Lähtevä posti ei lähde enää ollenkaan, enkä taida olla ainoa tämän ongelman kanssa näköjään. Omaguru, tekninen tuki, asiakaspalvelu - kaikki kokeiltu, ei mistään vastausta. Tietääkö joku tosiaan jonkun muun palvelun tarjoajan, jonka huomaan nämä hommat: puhelin ja laajakaista, voisi uskoa?? Apuuva...

    • Hei Mitä voin tehdä?,

      Kyselläänpä tarkemmin, mikä on tilanne näiden sertifikaattien kanssa. Palataan asiaan!

      Seppo / Elisan Palstatiimi
      http://palsta.elisa.fi

    • uhrix

      Minulle ei tule enää tuota väärää certificaattia, mutta IMAP ongelma ei ole poistunut.

      Palvelimenne mail.toimisto.elisa.fi katkaisee IMAP yhteyden noin 5 minuuttia IDLE komenon antamisen jälkeen. SIIS IMAP PARAMETREISSANNE ON VIRHE.

      Palvelimen tulee odottaa standardin mukaan 30 minuuttia. Ennen sitä asiakasohjelma lähettää uusia kometoja, jota yhteys ei katkea.

      Client ohjelma antaa virheilmotuksen:
      "Unable to read data from the transport connection: An existing connection was forcibly closed by the remote host."

      Tarkastakaa, ne parametrit, jotka liittyvät IMAP yhteyksiin. Aikaisemmin toimi hyvin - nyt muuttuivat.

    • Hutkin

      Tutkin huvikseni tuota Elisan heti uudistuksen alussa lähettämää certificaattia - sähköpostiohjelmani osaa tallettaa myös ei-hyväksyttävät certificaatit.

      Certificaatti mahdollistaa SSL yhteydeyt hyvin moniin palvelimiin, osa virallisia Elisan omia (mail.toimisto.elisa.fi, ponitalli.toimisto.elisa.fi(?), varsatalli.toimisto.elisa.fi (?)), osa on ilmeisesti testipalvelimia (demo.toimisto.elisa.fi, testi.toimisto.fi) tai kuvitteellisia (kisalokki.turuust.fi), yksi pisti silmään erityisesti: sahkoliitto.fi .

      Jos jonkun tietokoneessa on Certficate Autohoritynä tuo Takalokki CA, niin hänen sähköpostiohjelmansa hyväksyy tämän certificaatin. Tällöin on mahdollista, että tämän certificaatin tekijä eli siis ilmeisesti Elisa saa avattua tuon liikenteen sähköliiton palvelimille. Tästä käytetään nimitystä man-in-the-middle hyökkäys. Edellytyksenä on, etä joku on käynyt asentamassa uhrin tietokoneeseen tuon Takalokki CA'n koneen autorisoituun certificaattivarastoon. Jos joku haluaisi tarkkailla Elisan työntekijää, joka on sähköliiton jäsen, se olisi näin mahdollista. Huomautan, että tämä on vain teoreettisten mahdollisuuksien pohdintaa, enkä syytä ketään, mutta certificaatit voivat siis olla hyvin vaarallisia. Certificaattien parissa työskentelevien tulisi tietää mitä niillä voi tehdä.

      Alla luettelo certificaatin 'Subject Alternative Name' listasta:
      DNS Name=mail.toimisto.elisa.fi
      DNS Name=webmail.toimisto.elisa.fi
      DNS Name=Toimisto.local
      DNS Name=dsadassdasa.com
      DNS Name=elisatestioy.org
      DNS Name=sdadsadas.com
      DNS Name=rikuntoinenoy.net
      DNS Name=oytestiab.fi
      DNS Name=rikunviulukauppa.net
      DNS Name=yrityspostilaatikko.fi
      DNS Name=euronpostilaatikko.fi
      DNS Name=demo.toimisto.elisa.fi
      DNS Name=sahkoliitto.fi
      DNS Name=elisa.onazurepack.net
      DNS Name=testi.toimisto.fi
      DNS Name=1ngpaketti.fi
      DNS Name=kisalokki.turuust.fi
      DNS Name=ruskapunkku.fi
      DNS Name=aitalokki1.com
      DNS Name=viestilokki.orgr
      DNS Name=lumpola.fi
      DNS Name=sdtesti.toimisto.elisa.fi
      DNS Name=tuotetestioyab.org
      DNS Name=hillomuumi.omg
      DNS Name=ponitalli.toimisto.elisa.fi
      DNS Name=varsatalli.toimisto.elisa.fi
      DNS Name=billingtest.org
      DNS Name=skimba.turuust.fi
      DNS Name=teleware.turuust.fi
      DNS Name=toimisto.elisa.fi
      DNS Name=toimikunta.fi
      DNS Name=sip.lounet.fi
      DNS Name=sip2.lounet.fi
      DNS Name=elisaposti.net
      DNS Name=kolazko.com
      DNS Name=korasan.fi
      DNS Name=jalitec.fi
      DNS Name=nordimec.com

    • infox

      Kirjoitin koodinpätkän, joka hakee certificaattia Windowsin eri certificaattivarastoista. Näin voi tarkastaa, onko joku tietty certificaatti koneella.

      Hakukriteeriksi riittää esim. lokki , jolloin tuo Takalokki CA certificaatti löytyy. SIjainti on EndCryptor email encyption ohjelman sivuilla.

      Mikäli certificaatti löytyy, sitä ei kannata poistaa, vaan tulee selvittää onko se laillisesti koneella.

    • Paul M

      Voiko Tampereen Puhelimen sähköpostiuudistus olla jotenkin tekemisissä tämän Elisan jutun kanssa?

      Minulla tökkii pahasti TPO:n uudistus.

      • ennustaja3

        Tulee väkisin mieleen, jotta TPO valmistelee myyntiä Elisalle. Samat sotkut siirretään ensin TPO:n asiakkaitten riesaksi.


    • Paul M

      Ratkaisin asian tilaamalla sähköpostipalvelun Nebulalta.

    • uhrix

      Saunalahdella näyttää olevan PFS käytössa emailien lähetyksessä (SMTP), mutta ei ainakaan vielä IMAP vastaanotossa - toivottavasti tulee sinnekin!

      Myös Saunalahden IMAPin IDLE toimito menee oikein (30 min odotus) ja säästää näin Saunalahden palvelinten CPU kulutusta.

      Kunpa myös Elisa jaksaisi laittaa IMAP'insa IDLE'n toimimaan oikein - jos heillä on 10000 asiakasta idle tilassa ja kaikkien on aina neuvoteltava IMAP sessio uudestaan 5 min. välein on se kaameaa CPU kulutusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      17
      4633
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1692
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      281
      1558
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      74
      1514
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      243
      1388
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1150
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1120
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1089
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1044
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      1023
    Aihe