trampoliini kaupungin maalla

Rivitalonaapuri laittoi ison suojaverkottoman trampoliinin takapihansa jatkeeksi kaupungin maalle. Sieltä kuuluu infernaalinen melu omalle takapihalleni. Asun nykyisen Oulun laitamilla. Muutama vuosi sitten oli sama ongelma ja silloin kunnan puolesta ilmoitettiin silloiselle naapurille, että trampoliini on poistettava, ja niin tapahtui.
Nyt, kun yritän soittaa asiasta kaupungin virkamiehille täältä 'Oulun takamailta'', ei kukaan ota asiasta vastuuta, vaan jokainen sanoo kyllästyneellä äänellä: Ei kuulu minulle, kuuluu sille ja sille. Ja lopulta ei kellekään.
Eli onko ymmärrettävä, että nykyisen Oulun alueelle voi minne vain laittaa mitä tahansa ihmisiä, eläimiä ja koko luontoa häiritseviä helvetinhäkkyröitä ja muita hökötyksiä ilman lupaa? Siltä vaikuttaa!
81289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Etkö uskalla avata suutasi suoraan naapurille. V I T U T T A A tuollaiset uusavuttomat pellet, jotka aina soittaa jonnekin virastoon, valivalivali, eikä uskalla mennä asianomaiselle itselle sanomaan. Saamatonta touhua!!!

Äänestä
  • Kävin kyllä sanomassa asiasta naapurille, mutta sain vastaukseksi vain mieletöntä raivoamista, uhkailua ja vielä raivokkaampaa trampoliinilla hyppelyä :(.

    Äänestä

  • O tempora, o mores! kirjoitti:

    Kävin kyllä sanomassa asiasta naapurille, mutta sain vastaukseksi vain mieletöntä raivoamista, uhkailua ja vielä raivokkaampaa trampoliinilla hyppelyä :(.

    Tätä se juuri on että kostetaan jos menee sanomaan.

    Tämmöisiä ihmiset juuri ovat kun kehoitetaan valittamaan asianomaisille itselleen niin sitä kamalampaa kostoa aletaan syytämään.

    Ei jumalauta mitä mielenvikaisia ihmiset nykyään ovatkaan. Minä hiljennin musiikkia ja melua jos naapuri valitti kun ei itse aina huomannut nuorena ämyrien ollessa liian kovalla ja pahoittelin aiheuttamaani häiriötä. Tulin aina naapureiden kanssa hyvin toimeen.

    Sitten kun tuli aika jolloin jouduin itse valittamaan niin tuli palautetta "että häivy vittuun" ja omakotitaloalueelta jossa luulisi asuvan fiksumpia ihmisiä kuin vuokrakerrostaloissa mutta ne olivatkin pahempia. Aivan saatanan epäsosiaalisia joillekka ei voi mitään mennä sanomaan ilman paskan tullessa päin pläsiä.

    Voin kuvitella ettei sanomisesi auta yhtään mitään vaan aletaan kostaa kahta kauheammin. Missään ei ole niin epäsosiaalisia asukkaita kuin omakotitaloloissa. He luulevat ettei tarvitse ottaa ketään huomioon muuta kuin itsensä. Saa jyrätä moottorisahalla tai vanhoilla ruohonleikkureilla sunnuntaisinkin välittämättä mistään mitään.

    Vaikka on vuorotyö niin ei ole koskaan tarvinnut pyhäpäivisin ja sunnuntaisin huudattaa puutarhakoneita vaan annetaan naapureille rauha silloin kun on päivät merkitty punaisella almanakkaan. Osaan ajoittaa meteliset työt arkisin 08- 19 välille. Ei voi valittaa kukaan. Maaseudullahan voi toimia aika vapaasti muttei tiiviissä lähiössä. Suurin osa lähiöasukkaista kuvittelevat elävänsä niin kuin maaseudulla missä ei tarvitse ottaa naapureita huomioon.

    Valittamaan jos menee niin se on kuin nyrkki silmään että painu vittuun. Kusi on noussut niin monille päähän kun on kerrostalosta päässyt omakotitaloon niin ne luulevat olevansa JUMALIA jotka voivat möykätä ihan mitenkä lystää.

    Äänestä

Eikös olekkin mukava istuskella terassilla rentoutuen kuunnellen linnunlaulua kunnes alkaa kamala apinalauman kiljuminen ja karjuminen. Eivät ne pirttiviljelijät mitään luontoa ajattele eivätkä välitä naapureista pätkääkään. Odotas vaan kun koulut loppuu niin sitten se pahin konsertti alkaa. Kukahan ne kumimatot on keksinyt kun ennen näitä ei ollut näin kamalaa kakaroitten huudon pakkosyöttöä naapureille. Oli normaaleja lasten ääniä eikä ne ärsyttänyt ketään.

Miksei se rivitalo asukas tunkenut omaan persläpi pihaansa sitä häkkyrää. Menee nurmikko ja istutukset pilalle. Naapuri voi ottaa munasillaan aurinkoa terassillaan ja kakarat hyppiessä vahtaa aitojen yli. Kohta joku keksii parveke tramboliinin ja pehmuste kattoon ettei kuuppa kolise.

Äänestä

Tee kaikkesi että saat ympäristöä rumentavat meteli pesäkkeet poistettua.

Kun aikasi painostat niin johan alkaa tapahtumaan. Täytyy olla vain sinnikäs eikä luopua vastoinkäymisistä.

Nykyään mitään ei tapahdu painostamatta ja pallotellaan vastuuta toiselta toiselle.

Me saatiin lupa kasvattaa matalaa kasvia tontin reunamalla olevalla jutomaalla ja siitäkin alkoi joku vittuilemaan. Kauhea työ että pitää ympäristönsä siistin ja kauniin näköisenä niin sekään ei joillekkin sovi. Näille pirttiviljelijöille ei sovi että joku elää luontoa kunnioittaen ja harrastaen kompostointiakin niin ettei kaatopaikkoja rasita. Kenelläkään pirttiviljelijällä ei ole kompostoria vaan kaikki jätteet kaatopaikalle hällä väliä tyyliin ja kamalia hökötyksiä rumentamaan ympäristöä. Mitä enemmän kakaroita sitä tyhmempiä ne ovat. Eivät välitä yhtään mitään minkälaisen jäteongelman ne tuleville sukupolville jättää.

Saat ne muovi peitot pois kunhan sinnikkäästi vaan painostat. Henkilöstön vähyyden vuoksi ne ensin koittavat päästä joka ongelmasta niin ettei reagoi mitenkään jospa valittaja luovuttaa heti.

Kuuluu se kiljunta siltikin vaikka se asukas laittaisi sen kiljunta peiton omaan pihaansa mutta saa rivitalon naapurit äkkiä äkäiseksi ja pilattua oman pihansa.

Kasvihuonettakaan ei saa laittaa liian lähelle naapurin rajaa mistä ei tule minkäänlaista meluhaittaa. Minä olen hyvissä väleissä raja naapureiden kanssa ja kysyn aina heidän mielipidettä jos täytyy laittaa uutta puskaakin tai puuta kasvamaan rajalle. Ja leikkaan tai kaadan puut jos heitä häiritsee. Onneksi meillä on aikalailla sama maku tuon ympäristön suhteen niin ettei mitään erimielisyyksiä ole tullut. Vihaan sitä jos pitää olla vihamiehiä naapurien kanssa. Olen puutarhuri ja naapurit tuntuvat tykkäävän maisemansuunnittelustani.

Äänestä

Saat sen pois kun painostat niitä.

Ei voi laittaa häkkyröitä mihinkä tahansa.

Paras tapa on kuin sanot heti niille että vie mattonsa pois.

Äänestä

oli missä vaan!

Äänestä

Eikö nuo kaupungin maille tehdyt huvi/retkeily/grillauspaikat kuulu
jokaiselle kuntalaiselle.
Eli ei muuta kun trampalle hyppimään ja jos matto "vähän" repeää, niin voi voi.
Lisäksi voit ilmoittaa kunnan ympäristöihmisille laittomasta
"kaatopaikasta, niin johan alkaa tapahtumaan...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


O tempora, o mores! kirjoitti:

Rivitalonaapuri laittoi ison suojaverkottoman trampoliinin takapihansa jatkeeksi kaupungin maalle. Sieltä kuuluu infernaalinen melu omalle takapihalleni. Asun nykyisen Oulun laitamilla. Muutama vuosi sitten oli sama ongelma ja silloin kunnan puolesta ilmoitettiin silloiselle naapurille, että trampoliini on poistettava, ja niin tapahtui.
Nyt, kun yritän soittaa asiasta kaupungin virkamiehille täältä 'Oulun takamailta'', ei kukaan ota asiasta vastuuta, vaan jokainen sanoo kyllästyneellä äänellä: Ei kuulu minulle, kuuluu sille ja sille. Ja lopulta ei kellekään.
Eli onko ymmärrettävä, että nykyisen Oulun alueelle voi minne vain laittaa mitä tahansa ihmisiä, eläimiä ja koko luontoa häiritseviä helvetinhäkkyröitä ja muita hökötyksiä ilman lupaa? Siltä vaikuttaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu