Se pistää mahan sekaisin ja päähän outoja ajatuksia.
Mikään ei enää ole kuin ennen.
Edessä on täysin uusi ja ihmeellinen maailma.
Aurinko tuntuu paistavan täydeltä terältä jo heti ylös noustessa.
Lintujen laulu kuulostaa erilaiselta ja koko muu maailma tervehtii sinua naama messingillä.
Kaatosadekin on lähinnä virkistävä ilmiö eikä mikään ole enää mahdotonta.
On se tosi rakkaus vain sellainen epeli!
Kädet ristissä saa kiitellä tästä osakseen tulleesta kunniasta.
Voi veljet, voi veljet! Se taitaa olla menoa nyt!
Mikään ei enää ole kuin ennen.
Edessä on täysin uusi ja ihmeellinen maailma.
Aurinko tuntuu paistavan täydeltä terältä jo heti ylös noustessa.
Lintujen laulu kuulostaa erilaiselta ja koko muu maailma tervehtii sinua naama messingillä.
Kaatosadekin on lähinnä virkistävä ilmiö eikä mikään ole enää mahdotonta.
On se tosi rakkaus vain sellainen epeli!
Kädet ristissä saa kiitellä tästä osakseen tulleesta kunniasta.
Voi veljet, voi veljet! Se taitaa olla menoa nyt!
Vastaukset 149
Vanhimmat
Onko laktoosikoe tehty, kun mahan on lyönyt sekaisin? Oletk osyönyt jotain pilaantunutta tai muuten sopimatonta?
Minua on turha provosoida, kun en edes tiedä, mitä se sana tarkoittaa...
Kyllä tämä nyt taitaa olla sitä aitoa ja oikeaa rakkautta!
Se varmasti vain kasvaa vuosi vuodelta niin kuin kiinteistövero.
Kunhan härnäsin, en minäkään tiedä mitä provosointi tarkoittaa, jotain ikävää kuitenkin, niin epäilen.
Onnea sinulle ja rakastamallesi ihmiselle, olkoon tulevat vuotenne täynnä onnea ja kasvavaa rakkautta.
Onnee molemmille osapuolille :)
Elä nyt vain kupsahda siihen rakastumiseesi!
Jaaa ! Miltähän se tuntuisi tässä iässä sekoilla voisi jälkikasvu alkaa ihmettelemään kun vaari kirmailisi tanhuvilla hypellen, hoitoon veisivät.
Taikka vanhakin nuortuisi nuori tyttö kainalossa täytyypä katella vähän ympärilleen jos jos jos...♡♡♡♡
Toivotan onnea! Olethan selvittänyt rakastettusi taustat, että ei tule mahalaskua. Olen samaa mieltä kuin täti vihreä, käy laktoosi-kokeissa, muutoin voi käydä ikävästi lähiotteessa jos maha on kuralla.
Kyllä laktoosit on pitänyt ennen vanhuutta jo tutkia.
Ei arte käyä kokeissa, sen kokee voi tehä ihan itse ja diagnoosit kans.
siis tartte
Tartti aikoinaan, piti olla lääkärintodistus työpaikan ruokaa varten.
Juu mut ei nykysi kun vaiva on niin yleinen, laktoositonta tarjolla kaikkialla miltei
Aha, vai niin. Tiedätkö ihan varmasti, että kaikille ja kaikkialla.
On suuria työpaikkaruokaloita, joissa varmasti on.
Mutta on myös pieniä, joihin ruoka toimitetaan muualta.
Todistus vaaditaan, jotta jokainen saa itselleen sopivaa.
Jos maltoit lukea, kirjoitin miltei.Sitä paitsi laktoosi-intoleranssi on nykyisin niin yleinen että useat ruokapaikat valmistavat ruoan ja leivonnaiset lähes laktoosittomina, näin sama ruoka käy kaikille.
Kaikille ei riitä se, että ruoka on lähes laktoositonta. Joillekin se täytyy olla täysin laktoositonta. Siinä on semmonen juju.
Ihanko totta?
Joka ruokalaan kuitenkaan ei kirjoiteta lääkärintodisitusta toleranssista vaan kyllä toleraatikko on itse vastuussa siit mitä suuhunsa pistää. Eli kysyvä ei tieltä eksy tässäkään asiassa. Useimmissa ruokapakoissa kuitenkin tänä päivänä oltetaan tolerantikot hyvin huomioon, siis valikoimassa.
Luuletko, että kukaan toimittaa todistusta, jos sitä ei vaadita? Ihan vain huvikseen.
Toki omasta keissistä on jo muutama vuosikymmen vuotta.
Valikoimat kaupoissa on parantuneet huomattavasti viimeisen viidentoista vuoden aikana. Silloin, kun tyttöni oli vielä koulussa, niin hänellä piti olla lääkärintodistus. Muuten oli pakko syödä koulun laktoosiruokaa, vaikka olisi housuunsa kakkinu.
Se testi oli vähän hirmunen lapselle. Maha oli kun kaasulaitos sen testin jälkeen. Kuului se kolina viereiseen huoneeseen, kun kaasu mylläsi mahassa ja hirmunen kipu puoli päivää. Kaikenlaista juntturoimista koulun ruokalan henkilökunnalta, etteivät voineet uskoa sillä, että kokeiltiin kotona ilman laktoosia, vähälaktoosista tai normaalilaktoosista. Meillä suvussa niin monta laktoosi-intoleranttia, että minulle diagnoosi hänen vaivoistaan oli selvä ilman sitä inhottavaa testiä.
En luule. Meillä päin ei vaadita enää laktoosi-intoleranssista todistusta kertomistani syistä, jossain muualla päin voi olla eri käytäntö. Nykyisin ihmiset tekevät itse laktoositestinsä jättämällä laktoosia sisältävät maitotuotteet pois, harvemmin enää testejä tehdään tk:ssa, sinne ei tahdo muutoinkaan saada aikoja.Ruokaloissa on tarjolla useimpia ruokalajeja ja niissä on merkintä ovatko laktoosittomia, kuten yleensä nykyisin ruokaravintoloissa myös.
"Kaikenlaista juntturoimista koulun ruokalan henkilökunnalta"
Tai ehkäpä tomivat annettujen ohjeiden mukaan, voisko se olla mahdollista?
On ruokaloissa, muttei pientyöpaikoissa.
Itse olin ennen vedenpaisumusta vanhanaikaisessa kokeessa, jossa juotiin jotain mönjää, ja otettiin veriarvoja.
Töihin, ja loppupäivä melkein vain vessassa istuen.
Mutta laktoosi-intolerantti pitää ominaisuutensa kurissa kiusaten sitä pienillä laktoosipitoisilla syötävillä, valisti lekurityökaveri.
Nyt jo naurattaa, onko rakkaus = laktoosi-intoleranssi.
Millaisessa pientyöpaikassa tänään on oma ruokala?
Muistan kun minunkin lapselleni (kolmisenkymmentä vuotta sitten) tehtiin latoosirasitus kuvaamallasi tavalla. ehän on tarkoituskin että sillä testillä saadaan oireet esille jos toleranssi on. Jos ei tule oireita, ei ole toleranssiakaan tai voi ilti kuulema olla .ja ohjeena välttää laktoosia tai ainakin käyttää hylatuotteita
Juu, kyllä voi tulla samanlaisia vatsanväänteitä tai ainakin perhosia vatsanpohjaan :)
Hohhoijaa, eikö mene perille, että on pieniä työpaikkoja, joissa EI ole ruokalaa.
Silloin pitää ruokatoimittajan tietää kunkin syöjän mahanesteiden sisällys, jotta kullekin voidaan toimittaa sopivaa einettä.
Minulla asia todistettiin testiarvoin.
Heippa!
Missä takapajulassa asut jossa tuohonkin pitä oll testi ja tyhjää rasittaa vähäisiä terveydenhuillon varoja.
Eikö liene tärkeämpää, missä olin töissä.
Ja, Suomen yhdessä suurimmista kaupungeista.
Jos laktoosi-intoleranssista on kyse ni ei kiinnosta työpaikkas vaan ruokalas :)
Niin, miten lienee. Lääkäri ei olisi halunnut tehdä sitä testiä niin lapselle, kun tiesi mitä jälkimaininkeja siitä on, koska kertomani perusteella oli aivan selvää, että hän ei kestä laktoosia. Koulun terveydenhoitaja vannotti myös ruokalan tanteille, että tyttö ei kestä laktoosia, mutta ei, lääkärintodistus piti olla. Lääkäri taas ei voinut sellaista kirjoittaa ilman testiä, vaikka uskoi sen olevan laktoosi-intoleranssi.
En tiedä miten nykyisin on, uskovatko jo helpommin. Silloin vielä, kun lapseni olivat koulussa, niin se laktoosi-intoleranssi oli aika outoa ja tuntematonta Ruotsissa. Suomessa oli ollut hylatuotteita jo iät ja ajat, mutta ei vaan täällä. Kaikki mahavaivat laitettiin helposti stressin piikkiin, kun ei muuta syytä keksitty.
Kyllä se laktoosi-intoleranssi rakkaussuhteisiin vaikuttaa vääjäämättä.
Voipi olla et kouluihin pitää viel olla todistukset kakista ruokavalioista, mutta työpaikkaruokaloissa ilmeisesti sitten käytäntö vaihtelee. Ite syön laktoositonta ja en tarvinnut todistusta, mies syö gluteiinitonta, häneltä vaadittiin todistus.
No meidän takapajula oli Tukholma, missä piti rasittaa terveydenhuollon vähäisiä varoja, ettei lapsen tarvinnut syödä koulun laktoosiruokia.
Näitä takapajuloita maailmassa riittää.
Lapset ja koulut on erikseen. Aikuisten työpaikkaruokaloissa mielestäni ei enää erikseen tarvittaisi lupia, edellyttäen että laktoositonta ruokaa on joka tapauksessa tarjolla. Samoin kuin kasvisruokaa.
Silloin kun vanhempani asuivat palvelutalossa vanhemmiten ja heille tuotiin ruoka huoneeseen aina silloin kun eivät itse jaksaneet laittaa, niin siellä kyllä riitti kun sanoi, ettei halua laktoosia. Oli heillä jotain muitakin ehtoja, mutta ei niihin tarvinnut mitään lääkärintodistusta olla.
Näin olen ymmärtänyt et vanhustenhuollossa vanhus itse ilmoittaa minkälaista ruokavaliota syö ja hänelle myös sellaien tilataan. Ei tarvitse testauksia eikä todistuksia. Jos sanoo että laktoositon tai vähälaktoosinen ni se on sitten se.
Mutta nyt lähden pallomahani vieeen maate. Tuli syötyä päivällä laktoosia sisältävää jätskiä vieraan kanssa. Vai johtuiskohan se rakkauvesta :). Öitä
Niin, tuota minä olen ajatellut, että jos nyt tulisi vastaan samanlainen tilanne kuin silloin, niin nyt sanoisin, että minun lapselleni ei sitten maitoa uskonnollisista syistä. Pääsisi helpommalla.
Uskonnolliset syythän kelpaavat ruokavalion valitsemiseen kouluissa nykyisin ilman mitään lääkärintodistuksia. Ei sianlihaa, ei mitään missä on verta... Miksei yhtähyvin maitokin sitten voisi olla?
Vanhuksia uskotaan, mutta ei lasten vanhempia. Mmmmm.
Aijaa, uskonnollisiin syihinkö ei tarvita toditusta ruokavalioon. uskonto näkyy oppilaan perustiedoissa, kten meillä ev lut.
Oma sekti, missä maito on saastaista evästä.
Pitää toisen vakaumusta kunnioittaa.
Mites nuo hindut? Käyttääkö ne maitoa, koska lehmä on pyhä eläin?
No kylläkait minä sen tiiän, et jossain maito saastaista. Kyse oliki siitä miksei vaadita todistusta erikseen. Pysy asiassa eläkä rönsyile sivvuun :).
vakaumuksen kunnioittamattomuudesta EI lainkaan OLE kyse.
Ihana olisikin löytää joku oikeasti vapaa kumppani, tuppaavat vapautuneet vaan olemaan kovasti kiinni menneisyydessään ja exissään.
Toivon onnellesi kestävyyttä!
Niin, mitä osaisi odottaa uudelta kumppanilta ja mitä uusi kumppani multa, hoh hoijaa taitaa olla myöhäistä kun on jauhot suussa
Ole huoletta, se menee nopeasti ohi. Kiva kuitenkin että vielä voit seota päästäsi rakkauden nimissä. Itse en siihen enää pysty, eikä ole edes halua.
Olen kokenut tunteen useasti, se on kuin olisi psykoosissa.
Hienoa, olisi kiva tietää kumpaa sukupuolta olet?
mies/mies, nainen/nainen suhteet varmana.
teiän iässä ei normi hetero suhe oo enää mahollista
ne ei onnistu.
Kukas pikkumies se siellä yrittää mummoja kiusata ;))
No jos olos on tuommonen, niin kyllä se sitte ehtaa rakkautta on.
Sitä on aivan mahdotonta peitellä, rakkaus loistaa naamasta ku valonheitin ja ihmiset kyselee, mikäs nyt on. Vaikka kuinka yrittää sanoa, että eihän mulla mitää, niin ne ei usko. Niin kovasti se loistoa tuo.
Mitä muita oireita on ilmennyt?
Käykö kantapäät kävellessä laattias kiinni, vai tuntuuko ku vähä olis lennos?
Muljahtaako sydän, kuin olis rytmihäiriöitä, ku ajattelet rakkauden kohdettasi?
Huohotuttaako ku nenät on kiinni toisissaan? :)
Kunhan rakastut toisen ja kolmannen ja neljännen ja viidennen ja kuudennen kerran, niin totut eikä enää kirpase noin pahasti vatsan pohjasta.
Kerran kun kunnolla rakastuu, ei tarvi vaihdella.
kerran ja kunnolla
sanoo hän, jolla ei ole valinnanvaraa.
Vain sovittamalla ja vertailemalla saa tietää, kuka parhaiten sopii.
Rakkaus ei vaihtamisella parane.
Vaihda sinä, minä kun sainkin maailman parhaan.
sainkin maailman parhaan
sanoo hän, joka ei paremmasta tiedä.
Hän vaihtaaa, joka ei koskaan löydä hyvää.
Lopetetaan, menen keittämään pottuja. :)) Mies tekee biffejä.
Sinähän se et tiedä, kun joudut aina vaihtamaan. Joku voi osua kerralla oikeaan.
ei voi osua kerralla oikeaan
Vertailemalla ja sovittamalla useaa mallia vain voi saada itselle sopivan.
Kukas niin on sanonut, että joudun aina vaihtamaan?
Eläpä huoli, miekkonen nuori, kommenttisi huvittavat.
Onko sulla kunnon meisseli? Varo, ettei nuljaudu, jos menee väärään koloon.
Ahaa, sulla onkin monta kokelasta yhtä aikaa.
Rakkaus,
tuo ihmepakkaus.
Voi siitä seurata kakkaus,
muun järjenkäytön lakkaus,
sydämenkin liikahakkaus,
Amorin nuolten kauasnakkaus.
ja kun häälennon pudottaa sakkaus,
niin alkaa omaisuuden jakkaus.
Ei aina lemmenliito kesken lopu,
vaan säilyy rakkaus ja sopu.
Siitäkö se johtui kun vatsa oli sekaisin ja päätä särki, luulin että edellisenä päivänä
kova raataminen ja juoksu ruohonleikkurin perässä on syypää. Auringonpistosta
myös eppäilin. No nyt se on ohi, olen taas kunnossa. Hetken jo ilahduin että rakkausko se on tullut pieneen pirttiin, eihän toki kun vanha nainen on pelkkää
(Lehtitietojen mukaan) ilmaa vaan.
Rakkautta ei se ollut lainkaan jonka sain.......
Vai oikein kasvaa ja kasvaa se rakkaus, heh heh, kuhan ei lopahtais jo huomenna,
varmenna kuitenki ettei ole väärää rakkautta,
Tarkasta taustat, ei ole mieltä ylentävää huomata olleensa hyväuskoinen hölmö.
Ja höpön-höpön. Noilla oireilla ei ole mitään tekemistä oikean rakkauden kanssa. Aloittaja kuvailee ihastumista, joka saattaa parhaassa tapauksessa kehittyä rakkaudeksi tai osoittautua tilapäiseksi mielenhäiriöksi, josta toipuu silmät avaamalla. Ei sitä koskaan tiedä.
Kannattaa kuitenkin iloita kaikista hyvistä hetkistä, mitä elämä meille suo.
Keveitä askeleita ja suloisia hetkiä mahdollisimman monille!
Tuskin tavallinen ihminen enää monta kertaa ehtii tanssahdella niin, etteivät jalat maata kosketakaan.
Sä vaikutat joltain höpsöltä kukkahattutädiltä joka on tavannut oman "Gabrielinsa."
Oletkos varma ettei tällä Auervaaralla ole koloja siellä sun täällä maakunnissa joita käy tikkaamassa?
Ei kaikki astu jaskaan.
ja uusi rentunruusu odottaa jo seuraavassa kadunkulmassa,
se on niin tämä miehen rakkaus,
äkillinen verensyöksy k y r p ä ä n ,
tämä on tiedetty ijät ja ajat,
sitte ku se ei enää syöksy, rakkaus on ohi, jää vain tympiä muisto koko touhusta,
Niin kai, jos jollekin rakkaus on vain yhdyntä.
Se on niin sääli kun yli 60-vuotiaat miehet jää koukkuun viagraan :(
Täti on tainnut käydä Gambian matkalla.
Näin yöllä olisi eukon kanssa tekemistä, mistä hitosta nyt tähän hätään sen sais,,,, kohta alkaa linnut sirkuttelemaan ja käet kukkumaan,,, järven selän takkaa lehmä sanoo kohta ammuu kun emäntä männöö lypsylle, joo kohta on aamu,,, hohhoijaa ei meinaa uni tulla
Sinähän oot melkonen äijä..
Maan povessa
Osanottoni.
Niinkauan kuin on kyky kokea rakkauden tunnetta elämä on mallillaan. Kun se kyky loppuu, sammuu aurinko.
Kyllä kai jokainen jotain rakastaa läpi elämänsä. Jos ei muuta, niin uutta autoaan.
Sitä rakkautta on niin monenlaista. Monet pitävät rakkautena sitä, kun hormoonit villintyvät hyrräämään ja saavat aikaan tuon aloituksen kuvaileman tunteen.
Eipä rakasta läpi elämän. Moni kadottaa sen taidon jossain elämänsä loppuvaiheess ja kyllä vaan valo on silloin jo sammunut.
Kyllä minun vanhempani rakastivat meitä perillisiään ja lastenlapsiaan viimeiseen hengenvetoon asti. Myös näyttivät ja sanoivat sen.
Juu, mut kaikilla ei elämä mene kuin sinun vanhemmillasi vaan elämänkohtaloita on monenlaisia, Se kannattaa aina muistaa.
Aivotutkijoiden mukaan rakastumisen tunne muistuttaa pakkomiellettä.....on lähempänä suklaan himoa kuin suurta tunne elämystä......
Rakkaus tulee hitaasti.....hitaasti myös lähtee
Rakastuminen aiheuttaa kemiallisia reaktioita,tullessaan ja mennessään.
Oih ja voihhh....
Tällaisen miehen kun saisin, niin pulloon pistäisin!!! Mies täyttää kesällä 60 v. Siis ihan oikean ikäinenkin. Mitkään nuoret miehet eivät ikinä vedä vertoja iän tuomalle charmille.
https://www.google.fi/search?q=al di meola&biw=1280&bih=865&tbm=isch&imgil=wSvmWcgDMbnfyM:;https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSXSKe-eb4Sn4oYz97zM6CdYb4_JcKz9ihIeXwSRDWyodEVgI0A;400;259;Ad94JJ41RKmiZM;http%3A%2F%2Fwww.eskimo.com%2F~bpentium%2Fdimeola%2Fconcert%2Fapr_2005.html&source=iu&usg=__ZrC5JO3DCpbtURokh0PqtnvaqOc=&sa=X&ei=xe2JU4OZM6TE4gSg64CACA&sqi=2&ved=0CJ8BEP4dMA0#facrc=_&imgdii=wSvmWcgDMbnfyM:;OkjzAMj4eQ95vM;wSvmWcgDMbnfyM:&imgrc=wSvmWcgDMbnfyM:;Ad94JJ41RKmiZM;http://www.eskimo.com/~bpentium/dimeola/concert/al_dimeola_400.jpg;http://www.eskimo.com/~bpentium/dimeola/concert/apr_2005.html;400;259
Tuollainen se olisi hyvä olla, niin ei tarttisi pelätä, että joku muu sen vie.
Heh, kauneus on siellä silmässä, juu nou.
ONNEA kovasti aloittajalle, myönnän olen hyvin kateellinen, .,-,.-,
Muuta niinkuin muutkin varoittelee, pidä tietokoneen salasana piilossa tai ainakin pankkiyhteys omana juttuna.
Jos vielä vuoden päästä tuntuu noin hienolta, olet onnekas............
Jokainen voi kokea rakkautta luontoon ja eläimiin jos ei satu onnaamaan ihmissuhteissa. Eläin ei koskaan petä, itse koen että luonto tulee aina vaan tärkeämmäksi mitä enemmän ikää karttuu. Nyt kun kaikki kasvu on kiihkeimmillään
kannattaa hakeutua luontoon, metsään, vesille, mökeille kellä niitä on.
Kesällä kannattaa harrastaa pyöräilyä, täällä maaseudulla luonto on niin lähellä
pyöräilijää, hiljaa kun ajelee ehtii ihailla tienvieruskasvustoja ja voi pysähtyä
kauniiseen kohtaan vaikka termarista kahvit hörppäämään.
Elämässä kun kaikkea ei saa on otettava ilo irti siitä mitä runsaasti on.
Höh, sitä odotellessa.
on tunteet ja rakkaus saman tien,
rakkaus on kuollu, fyysinen ruumis on liian vanha jaksakkeen enää rakastaa,
Onko aivotkin kuolleet? Aivoissahan se rakkaudentunne syntyy.
Sekoitti ehkä rakastamisen rakasteluun. Yhteen ne tavallaan kuluu, mutta ei nistä välttämättä kumpikaan toistaan kaipaa.
Käykö miehet ostamassa rakkautta maksullisilta, ei kai, seksiä sieltä ostetaan, sitä mitä MIES sanoo rakkaudeksi. Naiselle rakkaus on
paljon enemmän ja seksi on osa sitä, ilman seksiä voi rakastaa ja ilman rakkautta
voi olla seksiä. Tuliko selväksi, pitäisi olla 60 ikäiselle jo selvinnyt.
Yökypeli valvoo kesäyönä, ajatukset risteilee päässä ettei nukuta, on tullut oltua yhen naikkosen kanssa puhevälilöissä, ei tiiä vaikka jottain kehittyy saa nähhä uskallanko pyytää enempää voi olla huaveilen liikoo. Näin yö aikaan tuo mielikuvitus lentää onkohan miusta tulossa havukka-ahon ajattelija kun on näin virkee olo joka yö sitten päevällå on silimät ristissä,,, hohhoijaan kohta käki kukahtaa.
Naikkosen?
Niinpä, siinä meillä taas yksi sovinisti, tympeetä.
Nii tai olisiko murresana? Hope so?
Älä usko itsekään, hieno mies ei tuntemastaan naisesta tuollaista sanaa käytä.
No eipä niin minustakaan. Vaan mitteepä oot mieltä, jos joku kysäisis jotta lähetkös naikkonen kaffeelle :), lähtisitkös :))
Tuskin lähtisin, jos en tuntisi kysyjää tosi hyvin ja tietäisi hänen olevan vähän "outo", olen tuntenut sellaisen tyypin. Ei ollut hällä vintillään kaikki lamput palamassa, rauha hänen muistolleen.
Normaali kunnon mies ei naista tuolla lailla nimittele.
No ei niin mutta toisaalta toisilla voi ollaaika rankkakin huumori, toisn silloin täytyy jo tuntea vähän paremmin et kestä mennä laukomaan. Onkos vielä olemassa vanhanaikaisia kohteliaita kunnon herrasmiehiä?
Kyllä heitä on, ihan varmasti, eivät ole näitä naikkosiksi ja läyskiksi nimittelijöitä.
Miksi ei yhtä hyvin naikkonen kuin tyttönen neitonen tai lapsukainen? Mikä juuri siitä sanasta niin ruman tekee tekee?
Täh?!
Tiedä "niin rumasta", mutta sanallahan on vakiintunut joskin rajoiltaan epämääräinen merkitys, sen käyttäjä suhtautuu kohteeseen enemmän tai vähemmän ylenkatsovasti ja halveksuvasti.
Tyttösessä, neitosessa tai lapsukaisessa ei tuollaista sävyä ole. Tosin etenkin kaksi jälkimmäistä ovat niin vanhahtavia ja teennäisenkin tuntuisia että niidenkin käyttö voi mielestäni vaikuttaa ylenkatsovan ivailevalta, 'tavallisen' meidän ikäisen tai nuoremman käyttämänä.
Minulle ainakin on opetettu tai sanottu kyseisen sanan tarkoittavan huonomaineista naista. Ei ihan ilolintua, mutta ei siveääkään, siltä väliltä.
Miksi sille on annettu epämääräinen merkitys?
Minkä takia sanoille annetaan eri merkitys kuin mikä niillä alunperin on; jorma, yrjö, pirjo...?
Onko miekkonen sitten pahamaineinen mies?
Katso sanakirjasta ,mutta eppäilen että ei ole.
Miekkonen on ovela kelmi, naikkonen löyhätapainen nainen.
No sitten. Jos joku kertoo olleensa puheväleissä naikkosen (löyhätapaisen naisen) kanssa, niin miksi häntä sanotaan sovinistiksi ja aletaan torumaan kun noin sanoo. Vai eikö löyhätapaisen naisen kanssa saisi olla puheväleissä?
Kohtelias mies ei nimittele edes löyhätapaista naista millään ikävillä nimillä. Kertoo huonosta käytöksestä ja naisen halveksinnasta.
Saako tällä palstalla olla muita kuin herrasmiehiä ja siveitä naisia? Jos joku on jutellut löyhätapaisen naisen kanssa, niin miksi hänen pitäisi kertoa jutelleensa hyvin siveän naisen kanssa?
Höpö höpö, jätetään jo tähän, jutelkoon mun puolesta vaikka rento-reginan tai iso-iitan kanssa. Täällähän saa olla vaikka ketä, millä ketään estäisimme.
Niin mullei.
Sitä minäkin. Mielestäni kuulosti vaan niin halventavalta sanoa jotain miestä sovinistiksi pelkästään siksi, että hän kertoi jutelleensa jonkun tietyn tyyppisen ihmisen kanssa.
Miekkonen ei ole mies vaan miekkonen :).
Ja mitä sullei?
Ehottomasti saa olla, mun puolesta. Ihan rehelisesti olokoot mitä ovat, mitäs tuota kursailemaan :)
Nittaminaxia komppasin:
"opetettu tai sanottu kyseisen sanan tarkoittavan huonomaineista naista. Ei ihan ilolintua, mutta ei siveääkään, siltä väliltä. "
No se että naista sanotaan naikkoseksi ei tarkota sit et hän ois naikkonen :)
Sittenhän suurin osa naisista on naikkosia.
Mjaa no en mä sille sit mitään voi, mutta tuosta linkistä voit tarkistaa mitä sana tarkoittaa ja mielestäni on aina tarkoittanut.
http://fi.wiktionary.org/wiki/naikkonen
En Minä Ainakaan. Ihan Siviä oon :)
no, naikko vai etkö nai?
naikkonen on kevytkenkäinen pimu
Tarkoittaa siis kevytkenkäistä ja huoletonta. Ja sellaisen kanssa ei sit kerrota jutelleensa tällä palstalla tai on sovinisti.
miekkonen on semmonen vähän epämääräinen tyyppi, ei missään nimessä Mies isolla M:llä
Jos sillä naisella on ballerinat ja heleän kevyt nauru, helmihampaat välkehtivät punattujen huulten välistä. Voi olla että tuuli vähän heilauttaa helmaakin...
siis naikkonen on hutsahtava.
No noilla kriteereillä ei hutsahtavaksi vielä pääse, mummielestä.
Ei munkaan mielestä, korkeintaan pimuksi pääsee.
Ennen vanhaan maitolaiturilla kun kylän naiset kohtasivat aamuisin klo 5, tuo pimu palasi helmat heiluen pyörällään kotiin. Kehtasi mokoma nauraen hyvät huomenet toivottaa naisille.
Että joka ketjuun tuota musiikkia pukataan :(
Onko pakko klikata linkkiä? Vai kuuletkos klikkaamati ?
Enhän minä muuten tiedä mitä siinä musiikkikappaleessa viittaa siihen tekstiin. Pahimmassa tapauksessa siitä linkistä luikertelee korvamato!
Se puheväli nainen on mukava meikän makuun,, ei sitä tarvii tuppisuuna olla jos jotain meinoo, puhumalla tai ympäri puhumalla saa eukkojen jalat veteläksi.
No en jouvva enempiä huastelemaan katotaan ens yönä jos valavottaa nyt on vähän kiire
" puhumalla tai ympäri puhumalla saa eukkojen jalat veteläksi."
Ju, kahtelehan sinä vaan "naikkosia" ja "eukkoja", tasoistas tulet saamaan :))
Puhumalla ympäri? Sullahan on ihan hunksin kujeet.
"sillä lailla"
Minä vähän luulen että tuosta edesmenneestä on täällä muukin aloitus, kuin tämä.
Mitä tarkoitat edesmennyt, kuka ?
"-?-"
Se oli se tyyppi joka viimeinkin riitti bessnaxille.
Luulisin...
Niin..tota.. se varmaanse , kun sai vihdoinkin näytellyksi masennuseläkkeen, elikä kansalaispalkan.
Must ainaski tuntuu sillee...
Kun se on aikasti edesmenny.
Nyt minua valvottaa ensi yönä, ei onneksi mennyt jalat veteläksi. Jännittää millä termillä €ero tuosta puhevälinaisesta huomenna puhuu.
Jaaa! Kengistä ihminen tunnetaan nainen jolla on kevyet kengät häneltä voi odottaa mitä vain joten muistakaa pitää painavia kenkiä muuten miehet katselevat teitä sillä silmällä, mutta jos haluatte miestä niin sitten kevyet kengät,
Miehille liukkaa kengät jos haluaa olla nopea liikkeissään.
Yöllä jutellaan yö jalassa käymisestä siihen asti kuulemiin
Mistähän lie tuokin sanonta saanut alkunsa: kevytkenkäinen on tietynlainen.
Onko sotien jälkeen joillakin naisilla ollut monot ja joillakin kevyet kengät. Vai onko kylillä kulkenut kevyissä kengissä se tietynlainen nainen ja miehet vinkanneet toisilleen että tuolla menee kevytkenkäinen nainen...
Sotien aikana, ja lie jälkeenkin, naisilla oli paperista tehtyjä kenkiä.
Niin muistelen äitinikin kertoneen, että hänellä oli paperikengät.
Minun mummi sai vuoden piikomisesta palkaksi paperikengät.
Miksi hemmetin ihmeessä €erolla on plussa? Mulla on kevyet kengät, siis jalat ja askellus ei paina ja mua saa ihan rauhassa katsella niin naiset kuin miehetkin, mutta se ei tee minua minkään 'tietyn' laiseksi. Ärsyttävän ahdasta ajattelua.
Oletko leski?
Hiittoako sulle kuuluu
Kuuluu tietenkin samalla ilmoitat kuka olet 60 .
Johan pittää ilomoja meinaa läkähtyä, naikkoset kävelöö melkein vaatteita, kivalta tuntuu vanhankin katella.
Kotonakin on tukalan kuumaa ettei meinoo suaha nukuttua mutta ei hättää kävin kaupunkissa asti ostin ison tuulettimen kun panin täysille ni jo puhalsi et tukka män suoraksi ja tul nii kylymä olo et piti männä aurinkoon lämmittelemään ei tiiä mikä on hyväksi, huomenna lähen pariksi päiväksi venneilemään Saimaan selille,, käykö katteeksi