Onko kellään tullut vastaan, että kunta/kaupunki olisi tehnyt selvityksen ja myöntänyt maksusitoumuksen tukiperheeseen. Perhe löydetty PELAn kautta ja käyty tutustumassa. PELAn kautta asiaa hoitava henkilö otti yhteyttä vielä kuntaan ja ilmoitti että perhe löytynyt, jolloin olivat sanoneet etteivät pysty sitä maksamaan. Vaikka se on aiemmin myönnetty ja paperit kunnasta menneet PALAan jolloin asia lähtenyt heillä vireille. PELAssa olitiin ihan ihmeissään tilanteesta.
Niin vituttavaa ja voimia, aikaa vievää. Kaikki odotus ja työ ihan turhaa.
Tukiperhe maksusitoumuksen peruminen
5
340
Vastaukset
- kaalimadonkaveri
En kyllä tajua tuota. Vai onko kyse siitä että perhe haluaa jotenkin ylimääräistä, että lapset ovat erityislapsia tms. Muutenhan pelan summat on niiiin pieniä, että mikä kunta/kaupunki ei niitä voi maksaa. Perhe saa sen 20e/vuorokausi, joten vaikka olis muitakin lisäkuluja niin eipä tuota kalliiksi voi sanoa.
Vaatisin selvitystä!! - turhaa odotusta
Ei erityislapsia tms. Perusteena ostopalvelujen kielto tälle vuotta. Mutta kuka nyt voi olettaa että tukiperhe löytyy samantien. Kunnan päätöstä ei voitu ymmärtää PELAssakaan. Ollaan odotettu n.2v siitä kun selvittely alkoi, että ollaanko oikeutettuja tukiperheeseen.
Tässä sen ennaltaehkäisevän avun näkee. Saa sitten ihmetellä kun on kohta vanhempi hoidossa kun ei enää pää ja kroppa kestä.
Ei mitään tukiverkostoo joka voisi joskus antaa hetken hengähdystauon. Edes yhden yön nukkua rauhassa.- Hyvien lasten äiti
Olisiko mahdollista joskus palkata ihan omilla rahoilla lastenvahti vaikkapa vuorokaudeksi, että saisi nukkua, käydä kampaajalla ja ruokakaupassa ilman lapsia? Ehkä jopa saunoa tai maata kylpyammeessa lukemassa.
- tukari
Kunta maksaa Pelalle huomattavasti enemmän kuin pelkän tukiperheelle maksettavan korvauksen. Kyse on sadoista euroista. Mutta ikävä käänne tilanteessanne.
Joillakin kunnilla on myös omia tukiperheitä, kannattaisiko kysäistä sitä omasta kunnasta? Tosin varmaan olisi tullut jo ilmi jos näin olisi. - mistälöytyy
Eikös niistä tukiperheistä ole kova pula?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad841349- 52977
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että370808- 142759
- 55699
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän123692- 51658
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38625- 76612
- 56604