Katon maalaus telalla

Vinkkejä kiitos!

Miten saadaan aika isokokoisen huoneen katto maalattua telalla niin että siihen ei jää sellaisia raitoja kun sitä katsoo valoa vasten. Vaan siitä tulisi ihan saumaton ja tasainen?

Olohuoneen katon maalasin ja huonossa valossa näyttää tasaiselta mutta kun on oikein kirkas valaistus niin siinä on tavallan raitoja ja maalusjälkiä. Seuraavaksi pitäs makuuhuoneen katto maalata ja samaa raitaisaa katto en halua.!

8

6099

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei kun kokeilemaan

      Ota täyshimmeä maali, se antaa paljon anteeksi. Maalaa valon suuntaisesti ja viimeiset vedot samaan suuntaan, ei edestakaisin.
      Vaatiihan se toki vähän harjoittelua, eli jos nyt toisen kerran teet, niin varmaan tulee parempi.

    • kokeilemaan

      Niin, ja vielä sen verran että maalaa riittävän monta kertaa, ni raidat häviää. Vähintään kaks ellei kolmeen kertaan...

    • kdeni

      Minulla oli sama propleemi aikoinaan ja kysyin neuvoa ammattimaalarilta, yli 30v. kokemus. Hän sanoi; älä tuijota sitä kattoa;) Jos ei ruiskulla maalaa, niitä raitoja jää aina.

      Kuten jo todettu, vedä aina viimeinen veto valon suuntaan ja käytä tarpeeksi maalia, telasta tulee kuulua litinää, ei suhinaa.

      Katto on harvoin ihan tasan tasainen joten valo tekee raitoja eli varjoja.

    • Valo miten päin vain

      Jotain on vielä pelastettavissa, jos kattosi ei ole "röpelö".

      Tasaisen, sileän katon maalaukseen täyshimmeä kattomaali(kaikki kuivantilan sisäkatot kalkkipintoja lukuunottamatta) ja joku tiesi aivan oikein tuossa alla, että maalia on oltava telassa niin paljon, että litinä kuuluu ja se levitetään parin telaleveyden kaistaleina tasaiseksi kerrokseksi.

      Oikeat välineet ja menetelmät. Ohjeita, oikeitakin näkyy olevan palsta puol...kahdeksasosillaan.

    • Tuolta saa jotain neuvoja

      http://www.varisilmakirkkonummi.fi/neuvot/maalauskoulu/

      Tosin siitä puuttuu se neuvo, että leikkaa telan päätynukat niin, ettei ne ylitä telan päätyä ja näin ehkäistään ne selvät raidat telavetojen välissä.

      Itse olen maalannut siten, että levitys valon suuntaan metri - puolitoista valon suuntaan ja 2-3 m poikittaissuuntaan, sitten telalla poikittaissuuntaan ja lopuksi valon suuntaan tasausvedot.
      Jos on leveä huone, mieluummin kahdella kertaa kuin yhdellä, koska maali kuitenkin kuivuu. Tärkein on maalin määrä, liian ohut kerros jättää myös jälkensä.

      Jos osaa maalata raidattoman seinän, onnistuu myös katossa

    • onnistuu

      Tuossahan se pariin kertaan on jo mainittukin, mutta tosiaan tärkein juttu on riittävä = runsas maalin määrä ja mielellään myös se täyshimmeä maali. Vielä, kun sijoitat hieman kunnolliseen telaan, etkä edes yritä millään kahden euron piiltemalla. Maaliksikin olisi parempi valita jotain muuta kuin Lidlin tarjousmaalia.

    • paintitblack 151

      jes,kunnon karvanen tela,ei mikään pumpulijuttu.reilusti maalia.pintajälki veto silleen "keventäen" rullaten.virheet mitä näkee ti-maalareilla: surkee tela,liian kuivaa
      telaa painetaan hampaat irves kattoa vasten,liika hierominen

    • Anonyymi

      Tarvitsetko apua katon maalauksen hankintaan tai haluatko vertailla tarkemmat hinnat? www.kodinplaza.fi avulla tavoitat helposti yhdellä tarjouspyynnöllä alueellasi toimivat sekä tarjouspyynnöstäsi kiinnostuneet palveluntarjoajat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      301
      1065
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      61
      877
    3. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      76
      855
    4. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      71
      755
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      701
    6. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      40
      685
    7. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      44
      597
    8. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      34
      587
    9. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      42
      531
    10. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      49
      529
    Aihe