Kellään kokemuksia tästä hotellista? Pitkä matka ravintoloihin? Hintatsoa tänä vuonna?
Club paloma apartment, Gumbet
7
327
Vastaukset
- Gümtektek
Oltiin muutama vuosi sitten viereisessä hotellissa. Ihan ovat hulinan tuntumassa, koska Gümbet ei ole kovin iso paikka. Melkein heti alkaa ostos...tti, jossa huudellaan perään joka liikkeestä ja ravintoloista samaten. Pitkä matka ei tosiaan ole minnekään...
- xxxxxxxxx11
Viime kesänä oltiin Club Paloma Apartmentissa kaksi viikkoa. Meillä oli oikein onnistunut loma - huoneistohotelli koostuu kahdesta rakennuksesta, joiden välillä on pieni kuja. Meillä oli huoneisto siellä sivurakennuksessa ja se oli nappisijainti. Pienehkö allas ja aika syvä, joten lapsiperheet riekkuivat enemmän siellä päärakennuksen puolella. Tosin tuossakin on pieni kahluuallas olemassa. Isot parvekkeet/patiot (meillä oli parveke).
Lyhyt kävelymatka rantaan, ravintoloihin ja ostoksille, tarpeeksi pitkä kuitenkin ettei baarikadun meteli mitenkään yllä hotellille. Dolmuksellekin matkaa pari korttelia.
Hotellissa on pieni minimarketti.
Siellä oli viime vuonna käytössä systeemi, jossa joka huoneistolle annettiin kortti, millä piti sitten maksaa esim baariostokset. Me pidettiin tarkkaan huolta siitä mitä oli ostettu, eikä meidän laskussa ollut ongelmia. Jotkut toiset raportoi, että laskutuksessa oli virheitä.
Gumbetissä kaikki on kävelyetäisyydellä, kuten ylläoleva kirjotittaja kertoi. Ollaan oltu siellä ennenkin ja menisin Paloma Apartmentsiin uudestaankin.
Tämän vuoden hintatasosta ei käsitystä. Kauppiaista ei ole ollut sen enempää harmia kuten ei muuallakaan Turkissa. Huutelijat kannattaa jättää omaan arvoonsa, eikä joka kauppiaan kanssa ei tarvitse tehdä tuttavuutta, ellei itse halua. Meillä ei ole ollut ongelmia, joillakin sitten taas tuntuu joka kerta olevan hankalaa päästä kävelemään kadulla. Tiedä sitten missä vika. Ehkä mä vaan osaan olla kuuro oikeas kohdassa.
tässä joitain kuvia ja juttua viimevuotisesta reissustamme
http://sitajaksaaparemminkunonjotain.blogspot.fi/2014/02/gumbet-turkki-kesa-2013.html- LapinAkka1
Olipa todella kiva tuo xxxxxxxxx11:sen kirjoitus Gümbetin matkasta! Siitä sai kyllä hyvän kuvan millaiseen hotelliin on menossa. Kiitos!
- sydän Turkissa
Samaa kiittelen, vaikka hotla on eri! Gumbet vaikuttaa toooooosi pieneltä paikalta, mutta isoon (Alanya yms.) ei edes haluta ^_^ Sidessä yleensä oltu aiemmin, se rauhallinen, siksi tämä arvelutti hetken. Samaa mieltä kirjoittajan kanssa, jos joka kauppiaasta tai muusta pikkujutusta ottaa herneitä nenään, kannattaa jäädä kotiin -niitä on joka paikassa, ja hiljenee kun hymyilee ja vilkuttaa ;) Lämpöä odotellessa, lähtö 8.8.
- höpöhöpö22
Jep. Gumbet tosi pieni, mutta jos menoa kaipaa, niin sitä löytyy huomattavasti paremmin ja enemmän kuin Sidestä. Molemmissa hyvät puolet. Pidän Gumbetissa myös siitä, että aika vähän suomalaisia.
- Lomalaiskuri
Kiitos että jaksoit xxxxxxxxx11 kirjoittaa noinkin kattavan kirjoituksen. Lähdemme elokuussa kyseiseen hotelliin. Käsitin että lähin iso kauppa mistä saa ruokaa halvalla on noin parin kilometrin päässä. Onkohan siellä lähempänä? Tietysti myös bussit kulkee ja ainakin Alanyassa ne maksoivat vain 2lt/hlö.
Ihan mielenkiintoista kuulla jos muillakin on kokemuksia.
Miten muilla on wifi toiminut hotellissa yms. - Xxxxxxxxxc11
Carrefour ja Migros ovat päätien (bodrum-Turgutreis) risteyksessä. Me käveltiin sinne (ihan huvikseen), tehtiin isommat viikko-ostokset ja hurautettiin taksilla ostosten kanssa hotellille. Dolmuksellakin pääsee melkein viereen. En muista, mitä dolmus maksoi, ehkä 1.75ytl. Mutta se on kai sit sama hinta matkan pituudesta riippumatta.
Kahden korttelin kävelymatka on Sok-kauppaan (gumbetin viikkomarkkinat on sok:n takana), joka on semmoinen halpisruokakauppa. Siitä saatiin täydennystä helposti.
Oiein hyvää matkaa meille kaikille. Me kokeillaan tänä vuonna Marmarista uudestaan. Ollaan siel oltu v 2009 viimeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/1598698Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu1024068- 1143912
- 553383
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint422714Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d23741939- 561901
Yliajo Heinolassa
Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi441843Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras111811Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko201521