urheilulukio

liikuntaa rakastava

Tietääkö kukaan minkälaiset pääsykokeet urheilulukiossa on? Oon 14-vuotias hyväkuntoinen tyttö ja haluasin urheilulukioon, joten aattelin että kuntoo pitäis vielä saada nostettua että ois jotain mahdollisuuksia päästä ku en kilpaurheiluakaan harrasta. Ja mitä mieltä ootte voiko hyvä kuntoinen tyttö joka ei harrasta kilpaurheilua edes päästä urheilulukioon?

2

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei!

      Lukioissa on omakohtaisia kokeita, kaikkiin lukioihin ei varsinaisia pääsykokeita ole. Kannattaa ottaa selvää, onko haluamassasi urheilulukiossa pääsykokeita. Tietoa saat opoltasi, tai vaihtoehtoisesti suoraan kyseisestä lukiosta. Yleensä vaatimuksena ei ole kilpaurheilun harrastaminen, mutta siitä on monesti hyötyä.

      Kannustamme sinua tavoittelemaan unelmaasi,

      terveisin Jyväskylän nettisaappaan Sara ja Jassu

    • Jeejee11

      Ainakin turun urheilulukio on 4 vuotinen, kurssei pystyy ottaa jaksos vähemmän, et pystyy treenaa aamul ja illal täysii. En tiiä onko siit hyötyy, jos ei ees sm-tasol kilpaile.Noh, jokanen päättää ite.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      55
      3603
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      18
      1904
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      37
      1881
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1691
    5. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1452
    6. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1412
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      61
      1349
    8. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1105
    9. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1065
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1063
    Aihe